Škola základ života

Hodnocení filmu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 50  
Sdílet
| Poslat odkaz

Věčný boj študáků a kantorů viděný laskavým humorem Jaroslava Žáka v nejúspěšnější divadelní komedii roku 2010 uvádíme k 70. výročí založení Městského divadla Brno. Hrají: M. Němec, I. Ondříček, V. Skála, P. Štěpán a mnoho dalších. Režie televizního záznamu S. Moša

Městské divadlo Brno slaví v těchto dnech již 70 let od svého vzniku. Připomeňme si jeho existenci, jednou z jeho nejúspěšnějších inscenací. Kdo by neznal klasické výroky študáků a kantorů z legendárního filmu Martina Friče „Škola základ života“. Již méně je známý fakt, že filmový scénář vznikl na základě divadelní komedie, kterou na výzvu E. F. Buriana napsal středoškolský učitel Jaroslav Žák. A ten vycházel z vlastní humoristické prózy, která byla ve své době mimořádně populární. A tak lze dnes říct, že Žákovy neopakovatelné postavičky „študáků“ a „kantorů“ – stejně jako autorovo laskavě ironické vidění školy coby sportovního zápasu – jsou právem nesmrtelné. Žákova divadelní verze se stala rovněž základem adaptace Hany Burešové; jsou do ní navíc dějově zakomponovány populární písničky třicátých let, které v inscenaci živě hraje a zpívá studentská kapela. S humorem i nadsázkou jsou tu nahlíženy typické školní situace, zobrazující „věčný boj“ študáků a kantorů, mezi nimiž poznáváme povědomé typy a charaktery prostředí nejen školního, ale vůbec českého.

Celý soubor Městského divadla se s radostí vrátil do školních lavic první republiky a v režii Hany Burešové nás baví svými hereckými výkony i zpěvem.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • anča 23. 5. 2012 22:13

  divadlo

  určitě na to běžte do divadla. Je to skvělá hra.

 • Kryton 12. 5. 2012 22:54

  :)

  krasne vzpominky vrele doporucuji super predstaveni

 • pangacius 4. 5. 2012 14:16

  Jako vždy OK

  S puncem Moši je vše OK a Hanička Holišová je hvězda

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 130 minut – Rok výroby: 2011 – ST  AD
Žánr: Film
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Je nám ctí... Městské divadlo Brno - 70 let