Metody jedné z nejkontroverznějších a nejvlivnějších sekt očima bývalých členů. Britský dokument

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Když se vysloví slovo scientologie, většina z nás si určitě vybaví tváře několika slavných herců – třeba Toma Cruise či Johna Travolty, kteří se ke scientologické víře hrdě hlásí. A církev je jim za to vděčná. Jsou totiž nejen slavní, ale také nesmírně úspěšní a pohádkově bohatí. Dokonalá chodící reklama – tak se povede všem, kteří nám budou věrní! Nad usměvavými tvářemi z časopisů se ale mnoho bývalých členů církve otřese hrůzou. Jsou to ti, kteří zažili ponižování, tresty a vyhrožování. Profesionální rugbista, postarší manželé či žena, která v církvi vyrostla – ti všichni nám budou vyprávět svoje příběhy, které mají společného jmenovatele: ztrátu a velké životní zklamání.

Řada náboženství tvrdí, že má klíč ke spasení člověka, a ani scientologie v tom není výjimkou. Její základní princip říká, že člověk je v zásadě dobrý a že jedinec je duchovní bytost, která žila před tím a bude žít znovu. Člověk podle scientologů může zlepšit své životní podmínky do té míry, do jaké mu bude umožněno odhalit pravdu o něm samém. Za tímto obrazem, který pomáhají vytvářet celebrity, ale existuje válka mezi vedením a jeho skutečnými a vnímanými nepřáteli. Patří mezi ně rostoucí skupina bývalých scientologů a média, která si troufají vyjádřit své rozhořčení.

V nedávné době se kolem scientologie rozpoutala bouře. V Austrálii byl tento náboženský systém obžalován z porušování zákonů a z ničení rodin. Kritikové jsou stále mocnější a je jich stále více a otevřeně vznášejí námitky proti tomu, jak se chová ke svým stoupencům.

Původ scientologie

„Scientologie jako slovo se skládá z ‚scio‘, což znamená latinsky vědění v plném slova smyslu a řeckého slova ‚logos‘, um ‚studium čeho. Takže je to vlastně studium pravdy,“ říká zakladatel scientologie L. Ron Hubbard.

Klikněte pro větší obrázekKdyž měl ve 2. polovině 60. let potíže s úřady na celém světě, například ve Spojených státech ho pronásledovaly daňové úřady a jeho následovníci byli obžalováni z praktikování technik ovládání mysli, plavil se z přístavu do přístavu a obklopil se mladými a loajálními scientology, jimž říkal Sea Org. Hana Eltringhem Witfieldová, jež byla jednou z prvních členů Sea Org, si Hubbarda pamatuje jako komplikovanou, rozporuplnou osobnost. Jevil se jí jako docela distingovaný, normálně vypadající člověk středního věku, avšak za jeho žoviálním úsměvem se skrývala záliba v extrémních formách disciplíny. Vzpomíná, že s lidmi, kteří se špatně chovali nebo spáchali nějaký přestupek, bylo zacházeno hanebně: „Když se ohlédnu zpátky, hluboce lituji, že jsem se i jen okrajově účastnila toho, co se dělo, a za některé věci se stydím. Házeli lidi přes palubu, se svázanýma rukama a nohama, dokonce i očima.“

Hubbardovy myšlenky neochvějné poslušnosti a extrémní disciplíny přežily i jeho smrt v roce 1986 a pokračuje až do současnosti pod vedením jeho následovníka Davida Miscavige. V Austrálii mělo hnutí, které Hubbard založil, bouřlivý vývoj. Poté, co byla scientologie v 60. letech ve třech státech zakázána, získala v roce 1983 status náboženství, což jí umožnilo osvobození od daní. Nyní se objevují hlasy, které volají po přezkoumání tohoto statusu. Kritici říkají, že ve skutečnosti o církev nejde – že scientologie má filozofii, která je náboženská, ale je to naprosto jasný byznys.

Dianetika

Klikněte pro větší obrázekKdyž jsou lidé nabírání do scientologie, dozvědí se o dianetice, takzvané nauce o duševním zdraví L. Ron Hubbarda, jejímž cílem je mít čistou mysl, užívat si život a plně rozvinout svůj potenciál, jenže učení dianetiky stojí peníze. Joe Reaicheho, bývalou hvězdu ragbyové ligy, scientologové naverbovali v 70. letech v Sydney, když mu bylo 19 let. „Já se chci pořád zdokonalovat. A pokud to měla být cesta, jak se stát lepším člověkem, pak mě to zajímalo,“ ospravedlňuje svůj vstup do církve. „Neřeknou vám, že když chcete mít čistou mysl, což je vlastně produktem dianetiky, tak vás to přijde od 35 do 75 tisíc dolarů. A hned je tu první bič,“ říká a rovnou odkazuje na další úroveň, tzv. mostu k absolutní svobodě. „Jakmile jste čistí, řeknou vám: ‚Musíte být spirituálně svobodní!‘ No tak počkat, teď jsem si vyčistil mysl a vy mi říkáte, že musím být spirituálně svobodný? To je další bič. Neřeknou vám, že budete platit další peníze. Tímhle způsobem stoupáte vzhůru až na vrchol. A bude vás to stát od 150 tisíc do 250 tisíc dolarů.“

Mnoho farníků se nikdy nedozví, pokud si nezaplatí svůj postup vzhůru až k „mostu“, že L. Ron Hubbard, plodný autor science fiction, v roce 1967 napsal tajnou bibli. Popisuje v ní, jak zlý intergalaktický válečník pojmenovaný Xenu navštívil před miliony let Zemi a že duše nebo tělesné thetany lidí, které zabil, jsou příčinou mnoha duševních nemocí lidstva.

Jednou z rodin, které na tohle obchodnické umění naletěli, byli Andersonovi z Canberry v Austrálii. Jako stoupenci scientologie z řad, kteří se snažili osvojit si učení L. Ron Hubbarda, byli neustále bombardováni telefonáty, ve kterých byli vybízeni k tomu, aby si nakoupili další a další jeho knihy: „Měli jsme tak 250 telefonátů každých 14 dní, kdy nás vybízeli, abychom si nakoupili knihy. Když si je nekoupíme, tak ať si je aspoň zapůjčíme. Když si je nepůjčíme, tak ať si koupíme druhou sérii.“

Odchod z církve

Každý, kdo se připojí k Sea Orgu, podepisuje smlouvu na miliardu let a zavazuje se, že se vrátí a bude církvi sloužit během nekonečných životů, které přijdou. Sám Joe Reaiche byl nejprve člověkem, za kterým chodili bohatí dárci, kteří byli scientologií rozčarovaní a chtěli své peníze zpátky. Když pak ale měl 19 let zaměstnání mimo církev, často jako osobní fitness trenér, sám o ní soukromě začal pochybovat: „Jednomu člověku jsem se zmínil o různých věcech, se kterými jsem nesouhlasil, jako třeba proč je to tak nákladné, a ten člověk sepsal zprávu a poslal ji výš.“

V roce 2005 byl vyzván k internímu vyšetřování nazvanému Výbor důkazů, kde mu odhalili všechny tajné interní zprávy, které tam na něj měli. Byl obviněn, že uzavřel špatné investiční obchody a porušil pravidla církve, o měsíce později mu výbor předal svou konečnou zprávu: „Byly tam v podstatě vypsány všechny moje zločiny. Když mě obviňovali z různých věcí a já jsem tvrdil, že jsem nevinen, řekli: ‚Jsi vinen a tady jsou důkazy.‘ Ale ty důkazy pocházely z těch zpráv. Byly to klepy.“ Joe Reaichee označili za supresivního neboli nebezpečného člověka a byl z církve vyloučen. Když ale potom zvedl telefon, aby zavolal svým dětem, nemohl se jim dovolat, protože o supermisivitě v církvi řekli jeho okolí.

Klikněte pro větší obrázekTehdejší mluvčí církve Tommy Davis takové jednání obhajuje: „Když je někdo vyloučen z církve, pak se komukoliv, kdo trvá na tom, že se bude i nadále stýkat s člověkem, který byl z církve vyloučen, naznačí, že dokud bude tyto styky udržovat, není v církvi vítán. Církev a jakákoliv organizace a zvláště církev, stejně jako ostatní církve, má právo nepřijímat ve svých řadách lidi, kteří podporují nebo se stýkají s lidmi, kteří církev napadají a chtějí jí uškodit.“

Odloučení od dětí

Rodina Andersonových se začala angažovat ve scientologii přibližně před 30 lety. Liz i James už za sebou mají každý jedno manželství a roky své rané dospělosti prožili v Sea Orgu. Když se z nich stal pár, uprchli ze Sea Orgu a byli z církve vyloučeni. Celé roky po vyhoštění se Andersonovi ucházeli o přízeň církve, až jim nakonec bylo dovoleno vrátit se pouze v pozici laiků.

Také Andrsnovovi mají zkušenost s odloučením od svých dětí. Dceru Fionu neviděli od roku 2005, kdy byla ze Sydney poslána do zámoří, aby pro Sea Org pracovala v Clearwateru na Floridě. Tvůrcům dokumentu řekla, že i když má svou matku ráda, nemůže s ní být, dokud ona uráží její náboženství, v žádném kontaktu. Sea Org si Fionu vyžádala, když jí bylo 14 let. „Jako rodiče jsme byli naočkováni, že nejlepší pro naše děti, abychom je spasili, bude, když je odhlásíme ze školního systému, protože ten je zkorumpovaný, a dáme je do Sea Orgu,“ říká Liz.

Později Andersonovi dovolili i své mladší dceři Jordan, aby šla ve Fioniných stopách, která – dnes již jako bývalá scientoložka – vzpomíná: „Já jsem chtěla vstoupit do Sea Orgu snad už od 2 let. Vzpomínám si, jak jsem si vykračovala a říkala, že budu právní poradce v Sea Orgu. Strašně se mi líbila ta uniforma a toužila jsem se stát členkou Sea Orgu. A tak jsem podepsala tu smlouvu na miliardu let.“ Jordan Andersonovou poslali do HCO Hubbardovy komunikační kanceláře v Sydney, kde pracovala jako personální kontrolní úřednice. Říká, že měla průměrně 3 dny volna v roce. Její práce vyžadovala obrovskou zodpovědnost, plat byl minimální a pracovní doba enormní. Že by církev nabírala do svých řad děti a teenagery, Tommy Davis popírá, ale jedním dechem dodává, že církev lidi nediskriminuje na základě jejich věku.

Klikněte pro větší obrázekV určitou chvíli došla Andersonovým konečně trpělivost. Když Fiona odešla navždy, rozhodli se zabojovat, aby z jejich života nezmizela také Jordan. „Dozvěděli se, že Jordan, která byla v Sea Orgu nešťastná a chtěla odejít, měla být hned následujícího dne poslána pryč ze země na Floridu,“ říká James Anderson. „Byl jsem pěkně naštvanej a nehodlal jsem chodit kolem horké kaše. Řekl jsem, že to v žádném případě nedovolím.“ Když dali církvi poslední termín, kdy musí jejich dceři dovolit odejít, odjela Liz do Sydney a čtyři dny seděla venku v autě a čekala, až se Jordan objeví. Jordan říká, že ji v té době vyslýchali a opakovaně ji vystavovali bezpečnostním kontrolám: „Vyšetřovali mě víc než 12 hodin v kuse. Dělali se mnou bezpečnostní prověrky. Snažili se zjistit, jak bych mohla církvi uškodit.“ Nakonec jí ukázali dveře a ona se 10 minut před půlnocí vrhla matce do náručí.

Potraty

Claire Headleyová se stala členkou Sea Orgu v 16 letech a pracovala pro Náboženské technologické centrum za pouhých 23 dolarů týdně. Svými nadřízenými byla podle jejích slov přinucena ke dvěma potratům. „Celé měsíce jsem nedostala žádnou výplatu. Předtím jsem brala antikoncepci, ale už jsem si ji nemohla dovolit. Zavolali si mě a v podstatě mi řekli: ‚Dobrá, zavezeme tě do ordinace Plánovaného rodičovství, oni se tě zeptají, jestli chceš podstoupit potrat a ty řekneš ano‘,“ říká Claire.

„Členové Sea Orgu děti nemají. Pokud je někdo členem Sea Orgu a přeje si mít dítě, pak ho musí mít mimo Sea Org. A když pak dítě dosáhne určitého věku, může se onen jedinec do Sea Orgu vrátit,“ říká Tommy Davis. Popírá však, že by žádala těhotné ženy, aby šly na potrat: „Scientologická církev by za žádných okolností, a rozhodně to ani není politika církve, ženám neříkala, co mají dělat se svým tělem. Nikdy ženám nenařizuje, co mají dělat, pokud jde o jejich děti, o jejich těhotenství, o jejich rodinu a o jakoukoliv podobnou záležitost.“

Rehabilitační jednotky

Avšak v životě v Sea Orgu existuje další znepokojující aspekt. Když členové organizace spáchají nějaký přestupek, riskují, že budou posláni do RPF neboli rehabilitační jednotky. „Je to otrocký tábor. O tom není nejmenších pochyb, protože tam dochází ke zneužívání a hrubému zacházení s lidmi. Jsou zbaveni veškerých práv. Není jim povoleno bavit se s lidmi zvenku. Musejí z jednoho stanoviště ke druhému běhat. Žádné chození, žádná pomalá chůze. Je to všechno v tempu. V podstatě je to rozklad duševního stavu,“ říká Joe Reaiche, který sice sám v RPF nikdy nebyl, ale viděl, jak funguje´.

„Je vám povoleno 5 hodin studovat a zbytek dne je uklízení, těžká práce, těžká dřina. Uvědomte si, že už jsme byli drsně vycvičení z doby, kdy jsme pracovali v Sea Orgu, takže když vám řeknou, abyste lámali kameny, tak to uděláte a poběžíte kamkoliv,“ vzpomíná Peta O’Brianová. A svůj zážitek popisuje i Hana Eltringhem Withfieldová, která do RPF byla poslána v roce 1978 za to, že špatně vystupovala na konferenci, zabývající se kontroverzním konzultačním nástrojem scientologů: e-metrem: „Násilím mě tam dovedli dva obrovští muži a zavřeli a zamkli mě do místnosti bez oken na dva dny a dvě noci. Málem jsem během té doby zešílela. Dělají to, aby člověk tak nějak vychladl.“ Říká, že lidé tam byli oblečeni do hadrů, nesměli se dokonce ani mýt, snad jen jednou týdně, a jídlo se jim podávalo v kýblu na pomyje.

Sama církev popírá, že by RPF bylo formou trestu, prezentuje to zcela opačně: „Rehabilitace je program v rámci řádu církve. Členům Sea Orgu, kteří ve své práci cítí vyhoření nebo nějak selžou nebo nejsou schopni dobře vykonávat své funkce, se tak dává dobrovolná možnost prožít období přemítání, léčebných cvičení, nápravy a možnost církvi své pochybení vynahradit. Je to alternativa k vyhoštění z církevního náboženského řádu.“

Soudní spory

Klikněte pro větší obrázekNěkteří bývalí scientologové se rozhodli se s církví z mnoha různých důvodů soudit. Scientologická církev je ale obviňuje z toho, že jsou nedůvěryhodní a že mají k žalobě nějaký skrytý motiv.

Liz a james Andersonovi spolu s dalšími bývalými scientology se zabývají myšlenkou, že budou usilovat o vrácení peněz, v jejich případě přibližně 650 tisíc dolarů. Laura DeCrescenzo církev již církev žalovala kvůli údajnému porušení právních předpisů na pracovišti. Tvrdí, že musela pracovat přes čas, a jednou dokonce proti své vůli musela vyčistit kartáčkem na zuby kontejner na odpadky.

A stranou nezůstávají ani manželé Headleyovi. „Obviňuji ji z nezákonného obchodování s lidmi, porušování pracovního práva a vynucených potratů a existuje spousta dalších důvodů. Jasně jsem si uvědomila, že jestli se nenajde nikdo, kdo by měl dost síly se postavit a říct pravdu o tom, co se dělo, pak to bude pokračovat a bude se to zhoršovat,“ říká Claire. Manžel Marc pak její slova doplňuje: „Můj soudní případ ve Spojených státech se týkal toho, že by měli platit minimální mzdu. To je podstata. Že dochází k obchodování s lidmi, nutí členy pracovat za menší mzdu, než jakou by měli dostávat, a že je nenechají odejít, když chtějí.“

Originální názevScientology
Stopáž44 minut
Rok výroby 2011
 ST
ŽánrDokument