Heydrich - konečné řešení (41/44)

Lidice - obraz pomsty

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 9  
Sdílet
| Poslat odkaz

Obec předhozená Hitlerovi. Filmový obraz jejího konce, který viděl svět. A pronásledoval jeho autory (2012). Režie P. Štingl

Pátrání po atentátnících nikam nevedlo a navenek to mohlo působit, že německá správa protektorátu je neschopná. Adolf Hitler trval na pomstě, chtěl popravit deset tisíc českých mužů. Také toho se obával K. H. Frank. Bylo zapotřebí Hitlera něčím uklidnit, vylepšit své renomé i nahnat další várku hrůzy českému obyvatelstvu. A proto byla obětována zcela nevinná středočeská vesnice Lidice. Smrt, vymazání z mapy, poněmčení. Nevyhnutelný tragický osud, před kterým nešlo utéct. A zastrašení obyvatel, které se žel v jednom případě Karla Čurdy neminulo účinkem. Obraz pomsty v Lidicích musel být i zachycen. A tak se hned na místě činu začal odvíjet další osudový příběh. Dva čeští filmaři Čeněk Zahradníček a Jan Kučera, jejichž reportáže z dobových Aktualit sledujete po celý cyklus, se ocitli v nepravou chvíli na nesprávném místě. Zachytili jednu z největších tragédií v českých dějinách i jeden z nejhlubších civilizačních kolapsů německého národa. Bez jejich záběrů by obraz lidické pomsty nikdy nepohnul celým světem. Ale také pro ně se stal doživotním traumatem.

Psalo se v tisku

Další zprávy…

Zajímavosti z archivu

» Domácí odboj na jaře 1945

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Frantisek Novotny 11. 6. 2012 22:21

  Hodnoceni

  Dokument me nadchl z duvodu velkeho mnozstvi ziskaneho historickeho materialu, vypovedi ucastniku a pametniku a dost objektivniho historickeho nadhledu. Velmi me prekvapila detailni prace jednotlivych badatelu a mimoradne dobre uvedeni do atmosfery doby. Byl jsem zvykly na informace o atentatu zabarvene hodne ideologicky. Zde uvadene zpracovani je pro me v mnohem nove a velmi zajimave.

 • Hana Černá 11. 6. 2012 16:31

  Nezáživný seriál?

  Podle mého názoru tento seriál patří ke skvostům současné produkce ČT. Chtěla bych vyjádřit uznání a poděkování všem jeho tvůrcům za zprostředkování svědectví o skutečnostech, které by rozhodně neměly být zapomenuty, ať už se jedná o příklady absolutního hrdinství nebo zrůdné bestiality, jakožto memento pro generaci naši i příští.

 • Kuk 5. 2. 2017 11:30

  Hana Kroupova

  Velice zajimava osobnost..zajimalo by me, jak to s ni bylo. Ochotne pomahala i…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2012 – ST
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje