Byl zrozen k vítězství. Dětství a mládí Čingischána v životopisném filmu Sergeje Bodrova. Ruský koprodukční film (2007). Hrají: T. Asano, A. Mamadakov, H. Sun, J. Bai a další

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Klikněte pro větší obrázekČingischán – známé jméno úspěšného vládce a sjednotitele Mongolska. Světoznámý vojevůdce a stratég však na sklonku 12. století přišel na svět z nuzných a neuspořádaných poměrů, v jedné z mnoha vesnic mongolských stepí, ovládaných soupeřícími klany. Právě toto období inspirovalo ruského režiséra Sergeje Bodrova (Kavkazský zajatec, Nespoutaní) ke snímku, ve kterém se soustředí na Čingischánovo dospívání a trnitou cestu k moci.

Klikněte pro větší obrázekČingischánův osud inspiroval nemálo filmových tvůrců, jmenujme například snímky Zlatá horda (1951), Mongolové (1961), Dobyvatel (1956) či nejznámějšího Čingischána (1965), kterého měli diváci ČT možnost vidět minulý týden. Bodrov se však soustředí na dobu před těmi největšími úspěchy, dobu provázenou neustálými útrapami a ohrožením na životě, která z devítiletého chlapečka Temudžina udělala tvrdohlavého bojovníka. V romantickém i dobrodružném snímku nahlíží Bodrov Temudžina jako legendárního bojovníka, vybaveného až nadlidskou silou a odolností, schopností vyhnout se šípům nepřátel a naklonit si štěstěnu na svou stranu. Díky koprodukci s Mongolskem a Kazachstánem si divák do sytosti užije rozlehlost stepí a magickou atmosféru asijských měst.

Originální názevMongol
Stopáž121 minut
Rok výroby 2007
 ST
ŽánrFilm