Předchozí díl | Následující díl

Rande s Fyzikou

Jednoduché stroje

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 78  
Sdílet
| Poslat odkaz

Jak se točilo všech třináct Rande s Fyzikou

Klikněte pro větší obrázekPremiérové vysílání seriálu Rande s Fyzikou se pomalu chýlí ke konci. Myslím, že je tedy načase ohlédnout se za celým natáčením. Tak to vezměme od začátku. Nápad natočit televizní fyziku vznikl už v roce 2008, kdy jsme si sami natočili jeden díl na zkoušku. V roce 2009 jsme tento pilotní snímek nabídli České televizi. Ta se v roce 2010 rozhodla pořad skutečně vyrobit. Od listopadu 2010 jsme společně s odbornými poradci Zdeňkem Drozdem a Martinem Vlachem začali psát scénáře.

Klikněte pro větší obrázekPo půlroční scenáristické přípravě jsme začátkem května 2011 konečně začali točit. Celý seriál jsme natočili za 26 natáčecích dnů. Točili jsme ovšem s různými přestávkami, takže dotočeno jsme měli až na konci září 2011. Pak jsme průběžně natočené záběry stříhali, dosazovali do nich grafiku (tedy různé vzorečky a šipky), záběry jsme vyrovnávali co do jasu, kontrastu a barev, míchali zvukové stopy a dodávali podkresovou hudbu. Vždy jsme byli tak 3 až 4 díly napřed před vysíláním.

Klikněte pro větší obrázekKaždý natáčecí den obnášel pro celý štáb dvanáctihodinovou pracovní směnu. Denně jsme zpravidla natočili záběry v pěti různých prostředích, to znamená, že jsme během dne čtyřikrát přejížděli z místa na místo. Museli jsme se modlit, aby nás nezradilo počasí, protože nebylo moc příležitostí, jak případný výpadek v natáčení dohnat. Ale už jsem někde psal, že počasí nám vyšlo skvěle. Delší deště přišly jenom dvakrát (v obou případech jsme měli natáčení naplánováné zrovna v interiéru – tedy v učebnách) a pouze jednou nás zastihla dvacetiminutová přeháňka při natáčení pátého Rande na Petříně. Ale ztráta dvaceti minut se dala dohnat.

Klikněte pro větší obrázekCelkem bylo natočeno 13 dílů (epizod) pořadu Rande s Fyzikou. Každý díl měl v průměru 10 obrazů a každý obraz se skládal nejméně z 10 záběrů. To znamená, že k natočení celého seriálu bylo zapotřebí připravit a natočit 1300 záběrů. A protože se často natočení určitého záběru opakovalo, celkem se natočilo asi 3000 klapek (to znamená jednotlivých jetí). Při takovém počtu klapek se občas něco nepovede nebo nějak zkazí. Vybrali jsme pro vás ty nejzábavnější „zkažené“ záběry a seřadili je do pětiminutového klipu, který přikládáme na tyto webové stránky jako bonus. Je tam i několik veselých přeřeknutí moderátorky Kláry. Ale nerad bych, aby vznikl mylný dojem, že Klára stále něco kazila. Uvědomte si, že těch zkažených záběrů z její strany je jen několik desítek a přitom těch dobrých byly natočeny tisíce. Naopak musím říci, že Klára ve srovnání s jinými moderátory kazila velmi málo. Ale při takhle rozsáhlem seriálu se prostě sem tam něco nepovede. Anebo vejde do záběru pes či kočka. Nebo nedrží plechová cedulka. Nebo nejdou otevřít dveře. Nebo nevystřelí startovací pistole. Nebo se místo Kláry rozezpívá pták. Prostě těch číhajících zrad při natáčení je velké množství.

Klikněte pro větší obrázekSeriál Rande s Fyzikou prozatím končí. Probrali jsme základy mechaniky, tedy nauky o pohybu. Ale fyzika má spoustu dalších atraktivních oblastí – akustiku (nauku o zvuku), optiku (nauku o světle), termiku (nauku o teplotě), elektřinu a magnetismus, jadernou fyziku i astronomii. O tom všem by mohlo být pokračování seriálu Rande s Fyzikou. A tak musíme doufat, že třináctým dílem Rande s Fyzikou neskončí a v budoucnu se k natáčení tohoto pořadu vrátíme. Za celý štáb děkuji všem divákům, kteří nám do diskuse na webových stránkách psali slova chvály a sem tam i nějakou tu kritiku. Moc si Vašich slov vážíme (a to i těch kritických – mohou nám být inspirací do budoucna).

Radek Šofr - režisér

Stopáž: 13 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Pro děti a mládež | Vzdělávání
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu