Suma sumárum

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 13  
Sdílet
| Poslat odkaz

Archiv pořadu

42. Souhrnný díl

Souhrnný dílKonec dobrý, všechno dobré. Všechno jednou končí a také třetí řada cyklu České televize Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze, jde do finále. Tedy alespoň prozatím, protože prázdniny klepou na dveře. Je dobré ohlédnout se zpět a připomenout některé příběhy lidí, kteří díky pořadu Suma sumárum už nikdy neudělají zásadní chybu při svém rozhodování.

41. Ztráta dokladů

Ztráta dokladůKaždý to někdy zažil, tedy skoro každý. Ztrátu identity. Tedy myšleno tak, že o své doklady jsme různými způsoby, nepozorností, či zlodějnou přišli. A to pak začal tanec. V lepším případě jsme trávili nekonečné hodiny běháním po úřadech, kde jsme dokládali i velikost čísla nohy, aby úředníci ověřili naši totožnost. Na druhé straně s našimi doklady už klidně někdo zakládal účet v bance, nebo z ní dokonce vybíral naše úspory. Příběhy, které uvidíte v pořadu Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze, zní až neuvěřitelně, ale skutečně se dějí a mohou se stát, každému z nás.

40. Studenti, brigády a daně

Studenti, brigády a daněBrigády – není snad člověk, který by někdy na brigádě nebyl. A vzpomínky se různí. O něco málo dříve narození vzpomenou, jaká to byla meta, když se z první brigády koupily první džíny. To bývával zážitek, pro který se dělávalo cokoliv. Jenže časy se mění a dnes už si vydělávají studenti třeba jen na živobytí, aby si vypomohli při studiu, nebo mohli vycestovat na brigádu do zahraničí. Jaká jim hrozí úskalí a jak na tom jsou s brigádami známé osobnosti, to vše se dozvíte v dalším dílu pořadu ČT Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze.

39. Pojištění

PojištěníPojistky. Kam se podíváme, tak nás lákají svými výhodami. Můžeme se pojistit doslova na cokoli, dokonce i na blbost. Reklamní agenti se předhánějí v tom, kdo dříve a lépe uhrane člověka a pokud možno nabídne, co nejvíce pojistek. Ostatně něčím se živit také musí. Často dobře vědí, že produkty, které nabízejí, nejsou úplně výhodné. Jak to tedy s pojistkami na cokoliv vlastně je? Jak se pojistit dobře, neprodělat a ještě mít jistotu, že si kvůli pojistnému plnění neušoupeme nohy?

38. Rozvody a smlouvy

Rozvody a smlouvyV pořadu Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze se zaměříme na to, zda je dobré lásku svázat předmanželskou smlouvou, zeptáme se i slavných osobností, jak to mají ony, zda si svou lásku pečetí papírem od notáře. Jako obvykle, ale uvidíte příběh. Tentokrát příběh ženy, kterou osud pěkně vypekl, ale bude to i o naději, že jednou bude lépe.

37. Děti a spoření

Děti a spořeníDalší díl pořadu Suma sumárum je věnovaný finanční gramotnosti dětí, dozvíme se, jak se o tom děti učí v jednom pražském gymnáziu, zda vůbec umí šetřit a jestli také rozumí tomu, k čemu je to dobré až vyrostou a začnou sami hospodařit. Navštívíme také rodinu, která má pět dětí a šesté je na cestě a vůbec, ale vůbec si nezoufá. Poradí nám, jak oni v době krize žijí, zda mají dluhy a jak s dětmi mluví o penězích.

36. Nakupování na internetu

Nakupování na internetuNakupování na internetu je už dnes běžnou a zpravidla bezproblémovou záležitostí. Ale co se stane, když zboží zakoupené na internetu musíte reklamovat? Na co máme při nákupu a reklamaci zboží koupeného na internetu nárok, vám poradí odborníci. Své postřehy přidá finanční analytik Patrik Nacher. Známé osobnosti povykládají pár zábavných historek z internetových nákupů. Svůj názor prozradí i děti. A nezbytnou glosu připojí makroekonom Tomáš Sedláček.

35. Zdraví a jeho vliv na rodinný rozpočet

Zdraví a jeho vliv na rodinný rozpočetZnámý herec a dabér Jiří Hromada je proslulý ne právě zdravým životním stylem. Jak se zdraví podepisuje na rodinném rozpočtu? Jsou zdravá strava a zdravý životní styl opravdu tak finančně náročné, jak se říká?

34. Zaměstnanci a zaměstnavatelé

Zaměstnanci a zaměstnavateléPan Antonín z našeho příběhu vystřídal už spoustu dělnických zaměstnání, ale pořád se mu nedaří zůstat na jednom místě delší dobu a často se zaměstnavatele brání mu za jeho práci zaplatit. Kde dělá chybu? Jaká jsou jeho práva a jak se může bránit?

33. Pojištění dětí

Pojištění dětíŽádné pojištění nás před katastrofou nezachrání. Na druhou stranu může pojištění při řešení katastrofy pomoci nebo nás přímo zachránit před dalšími problémy - většinou finančními. Pojištění dětí z toho nevyjímaje. Své o tom ví maminka z Liberecka, která po těžkém úrazu syna svého rozhodnutí o zrušení jeho pojištění stále lituje…

32. Dluhy a exekuce

Dluhy a exekuceExekutorský příkaz ve schránce nebo exekutoři za dveřmi už nejsou pro mnoho lidí sci-fi, ale reálnou situací. Stačí nezaplacená pokuta nebo špatně splácený úvěr a problém je na světě. Co dělat, když zjistíme, že je na nás vypsána exekuce? A jak předejít tomu, aby se nám to nestalo?

31. Ztráta zaměstnání

Ztráta zaměstnáníCo dělat, když přijdu o práci? Kam se obrátit? Kde mi pomůže stát a kde si naopak musím pomoci sám? Jak najít novou práci? Kdo mi poradí? Nebo je lepší začít podnikat? Co potřebuji k podnikání a jaké výhody a nevýhody podnikání proti zaměstnaneckému poměru přináší?

30. Finanční vzdělávání dospělých

Finanční vzdělávání dospělýchŘíká se, že kdo nerozumí penězům, ten si je nezaslouží. Umět hospodařit se svými penězi a správně obhospodařovat své finanční produkty, znamená šetřit. Tak proč platit něco zbytečně? Ale kde získat informace o finančních produktech a jak se naučit financím lépe porozumět a tak ušetřit?

29. Pojištění přes internet

Pojištění přes internetJak si správně vybrat pojištění na internetu, kdy pojistku uzavřít, co vytisknout a jaké kontakty si pohlídat? Na co bychom neměli zapomínat a jak řešit pojistnou událost, na co všechno máme nárok? Nejen tyto otázky budou řešit odborníci, děti, známé osobnosti a Tomáš Sedláček v dalším dílu pořadu Suma sumárum.

28. Bydlení seniorů

Bydlení seniorůKdy si pořizovat vlastní bydlení? Jak řešit problém s bydlením v důchodu? A jak si v těchto otázkách můžeme pomoci stavebním spořením nebo hypotékou? Tyto a další praktické otázky související s bydlením, vám přinese pořad Suma sumárum. O své zkušenosti se podělí starší paní i mladá ambiciózní žena. Odborníci poradí, jak nejlépe využít finanční produkty pro financování bydlení a na co se při řešení bydlení a jeho financování připravit.

27. Souhrnný díl

Souhrnný dílV minulém roce jsme se divákům pořadu Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze snažili ukázat, že se vyplatí zájem o vlastní finance. Lidé se tak dozvěděli kde a na čem mohou ušetřit, jak se nenechat nachytat, jak své vydělané peníze neutrácet zbytečně, jak si je nenechat tahat z kapes jen kvůli tomu, že nerozumí různým smlouvám, podmínkám, odborným a pro laika často nepochopitelným výrazům. První díl jarní série přináší souhrn příběhů a také tipů a rad, jak se naučit hospodařit s rodinnými financemi.

26. Investice

InvesticeBurza. Ta je pro většinu z nás něco nedosažitelného, či nepochopitelného a známého jen z televizního zpravodajství. Možná je to chyba, negramotnost, či jen nezájmem sledovat tok čísel, které z lidí jednou dělají chudáky a jednou zase boháče. Ale netýká se nás to taky tak trochu? Třeba herec Jan Čenský před pár lety myslel na stáří, investoval půl milionu a jak dopadl, kupuje si zámek? Nebo kluk krátce po škole, který čile obchoduje každý den na burze, jak ten se má? To vše vám přinese další díl pořadu Suma sumárum.

25. Úvěry a půjčky

Úvěry a půjčkyNemáte na to, půjčete si, je to jednoduché, hlásají reklamy na každém rohu. Ale na co je dobré si půjčit a na co je lepší si našetřit? A kolik si půjčit, abychom se nedostali do problémů? A co dělat, když už problém máme a nezvládáme splácet? Další díl pořadu Suma sumárum ukáže na dvou příbězích, že i půjčka blízké osobě vás může přivést pro dobrotu na žebrotu a že se z malého dluhu může časem vylíhnout milionová zátěž. Odborníci poradí, jak se do takové situace nedostat a co dělat, když nám dluhy přerostou přes hlavu.

24. Odchod do důchodu

Odchod do důchoduKdy máme nárok odejít do důchodu, jaké finance budeme mít v důchodu k dispozici a kdy je potřeba začít na důchod myslet, vám poradí další díl pořadu Suma sumárum. Šestatřicetiletá maminka čtyř kluků v prvním příběhu a jednašedesátiletý muž v příběhu druhém se každý po svém podívají na problematiku důchodu. Na téma důchodu se zeptáme odborníků, dětí i známých osobností.

23. Daně

DaněZ čeho všeho platíme daně a co udělat, abychom státu ze svých příjmů odváděli co nejméně, se vám pokusí poradit další díl pořadu Suma sumárum. Ve dvou příbězích srovnáme, jaké daně platí zaměstnanci a jaké OSVČ. Ukážeme vám, že většina lidí vůbec netuší, jaké daně platí, z čeho a co si lze z daňového základu odečíst.

22. Důchodová reforma

Důchodová reformaBudeme mít v důchodu z čeho žít? A můžeme se spolehnout jen na stát nebo si musíme sami odkládat nějaké peníze? A co nového do důchodů přinese důchodová reforma? Suma sumárum opět přináší dva příběhy. První rodina je v situaci, kdy na důchod vůbec nemyslí, protože řeší složitou životní situaci právě teď. Co jim poradí odborníci z pořadu Suma sumárum?

21. Stavební spoření

Stavební spořeníStavební spoření funguje od počátku 90.let. I přes různé změny ve výši státní podpory je stále nejoblíbenějším spořicím produktem v České republice. Jak stavební spoření funguje a na co všechno ho můžeme využít? Nejen na tyto otázky se pokusí další díl pořadu odpovědět.

20. Nemocenské a úrazové pojištění

Nemocenské a úrazové pojištěníV tomto dílu se věnujeme nemocenskému a úrazovému pojištění. Na dvou příbězích si ukážeme, jak úraz nebo nemoc může nepřipravenému člověku obrátit život naruby.

19. Zdravotní reforma

Zdravotní reformaZdravotní reforma. Co všechno se změní? Co za nás budou platit pojišťovny a za co si budeme muset připlatit my? Nejen na tyto otázky se pokusí odpovědět další díl pořadu.

18. Pojištění pro motoristy

Pojištění pro motoristyV České republice jezdí přes 7 milionů motorových vozidel. To je velký provoz a hodně bouraček. Chrání nás pojistky, například povinné ručení. Co když ho ale majitel auta nemá a je viníkem dopravní nehody?

17. Rodičovská dovolená

Rodičovská dovolenáDva rozdílné přístupy k životu a rodičovství ukáží dva příběhy maminek na rodičovské dovolené.

16. Co se stane, když zkrachuje banka?

Co se stane, když zkrachuje banka?Co se stane, když zkrachuje banka? Dostanu své peníze zpět, anebo o ně přijdu? Suma sumárum se zajímat, kam rodiny ukládají své úspory a jestli se o ně bojí.

15. Společné vlastnictví

Společné vlastnictvíSpolečné vlastnictví je typické především pro bydlení. Může přinášet různé výhody, více lidí má dohromady více peněz a sil, ale typické jsou pro ně spíš nevýhody.

14. Hypotéka nebo pronájem?

Hypotéka nebo pronájem?Bydlet potřebujeme všichni. Většina z nás nemá vlastní bydlení, takže řeší známé dilema – vzít si hypotéku, nebo bydlet v pronájmu?

13. Prázdniny, dovolená

Prázdniny, dovolenáAby se dovolená neproměnila v noční můru, je třeba se pojistit (proti krádeži, zranění, krachu cestovky apod.). Jak vybírat pojistku, kde děláme nejčastější chyby. Jak poznat dobrou a špatnou pojistku?

12. Myslím na zadní kolečka (vytváříme finanční rezervy)

Myslím na zadní kolečka (vytváříme finanční rezervy)Jak si dnes spořit, abych neměl v budoucnu malý důchod a neživořil? Komu věřit a jak naložit s investicemi do penzijního spoření? Existují i jiné možnosti jak si přilepšit k důchodu?

11. Potřebuji pojistit (majetek, byt, auto)

Potřebuji pojistit (majetek, byt, auto)Potřebujete ušetřit na platbách za více odlišných pojistek (na byt, auto…)? A jak postupovat, když vás vykradou, odcizí auto? Zvládne dobrá pojistka minimalizovat případné ztráty?

10. Dítě a jeho budoucnost

Dítě a jeho budoucnostChcete být zodpovědní vůči svým dětem a zajímáte se o jejich budoucnost? Výhody samostatného pojištění a kdy zvolit připojištění v rámci životního pojištění rodiče. Tušíte, na to máme z pojistek nárok a jaké jsou podmínky spoření na studia či budoucí bydlení vašich dětí?

9. Životní pojištění

Životní pojištěníPojištění – kdy zvolit životní a kdy úrazové? A jak postupovat při zrušení, změně či nastavování jiných podmínek? Víte, jaké má mít výhody správné pojištění?

8. A bude dráž (DPH a rodinný rozpočet)

A bude dráž (DPH a rodinný rozpočet)Nehlídáte si rodinný rozpočet? Chyba! Jak nakupovat a neplatit nesmyslné poplatky – např. za plyn a elektřinu? Reklama jako neviditelný zloděj peněz – plánování nákupů i dlouhodobých investic je třeba plánovat.

7. Obchodní podmínky

Obchodní podmínkyKaždý spotřebitel má svoje práva – známe je? A jak se orientovat ve smlouvách včetně nepřehledných obchodních podmínek? Uznání reklamace, navrácení peněz, rozhodčí doložka a z ní vyplývající plnění – víme, o čem je řeč?

6. Internetové bankovnictví

Internetové bankovnictvíNakupujeme a platíme prostřednictvím na internetu – máme dostatečně zabezpečenou kartu? A co dělat, když pošlu peníze jinam nebo moji kartu zneužijí. Mohu se pojistit pro omylu?

5. Bankovní poplatky

Bankovní poplatkyDoposud jsme využívali více účtů, karet i bankovních produktů – chceme však optimalizovat rodinné výdaje. Jak postupovat v případě rušení účtů, při změně podmínek či při výběru nového ústavu.

4. Spotřebitelský úvěr

Spotřebitelský úvěrPořídili jsme si byt, dům a potřebujeme půjčku na jeho rekonstrukci a nezbytné opravy. Také vybavení domácnosti něco stojí… Jak je to s půjčkami přes SMS?

3. Hypotéka

HypotékaChceme bydlet a řešíme, zda využít hypotéku nebo překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Nezvládáme splácet? A na co si dát pozor u hypoték od nebankovních společností?

2. Úvěr a leasing na auto

Úvěr a leasing na autoChceme si pořídit auto a zvažujeme, zda ho opatříme přes úvěr či leasing? A jak je to v případě nevýhodných úvěrů na vůz nebo ukradeného automobilu spláceného na leasing?

1. Kreditní a debetní karty

Kreditní a debetní kartyPoužíváme správně platební karty? Může se jejich využívání třeba i vymstít? Za všechno se platí – i za kartu, která se nepoužívá. Kreditní karta je vlastně půjčka – víme to?

Stopáž: 27 minut – Rok výroby: 2012 – ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.