Nezdolná lidská touha překonávat trasu mezi starým kontinentem a britskými ostrovy vzduchem, na hladině i pod vodou.

Kanál La Manche se stal fenoménem. Zásluhu na tom má odvěká lidská dychtivost zdolávat dosud nepokořené.

Tvůrci dokumentárního filmu nás nejprve zavedou do roku 1909, kdy vystudovaný inženýr Louis Blériot usedl do svého jednoplošníku a po 37 minutách úspěšně přistál na anglickém území. Ještě dříve se stal hrdinou Matthew Webb, jenž v roce 1875 jako první kanál přeplaval. Titulem Královna La Manche se pyšní Alison Streetová, která kanál přeplavala celkem třiačtyřicetkrát.

Vedle úctyhodných sportovních výkonů se postupem času objevují i pokusy, jejichž cílem je za každou cenu zaujmout, a tak padají rekordy v přesunu na šlapadle, v sudu, na skútru či v láhvi od džinu. Raritou se stávají experimenty v mořském traktoru nebo obojživelném vozidle.

Stále vzrušující byla rovněž myšlenka na překonání úžiny pod mořskou hladinou. První projekty, jež by se daly kvalifikovat jako vědecké, se objevily už v polovině 19. století. Řada předsudků i obavy z vojenské invaze však práce na stavbě tunelu zastavily. Politika stála v cestě také pokusu o oživení myšlenky v padesátých letech minulého století. K naplnění snu o propojení Velké Británie s evropským kontinentem tak došlo až o téměř čtyřicet let později.

Napište nám