Turbulence

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 795  
Sdílet
| Poslat odkaz

Pravidelný magazín o počasí – smršť novinek a zajímavostí ze světa počasí, klimatu i znečištění ovzduší, unikátní snímky z umělých družic, průlety atmosférou i záznamy pořízené objektivy diváků

Mozaika

Na úvod se podíváme za počasím do různých koutů světa. Slunečné a suché počasí pozdního léta zavládlo na celý týden v západní i střední Evropě a tlaková výše, která ho přinesla, dostala jméno Christoph. To severoafrické Alžírsko zasáhly vydatné deště a ve městě Jijel spadlo za 24 hodin 109 litrů vody na metr čtvereční. Naproti tomu teplo a sucho mají v Portugalsku, tady mají hasiči práci s rozsáhlými lesními požáry. Podíváme se i na obří prachovou bouři, která zasáhla americkou Arizonu.

přehrát video

Téma

Úmorné vedro nebo naopak třeskutá zima – Česká republika letos zažila oba tyto extrémy. Nejprve v únoru málem padl rekord nejnižší, srpen přinesl rekord nejvyšší. Mezi oběma je přitom zhruba 80stupňový rozdíl. Extrémní teploty v rámci Česka zkoumala a reportáž připravila kolegyně Edita Valentová.

přehrát video

Rozhovor

Do studia přijde všem dobře známý meteorolog Vladimír Vondráček a povídat si budeme o zvlněných studených frontách, které nás mimochodem o letošních prázdninách nejednou zaskočily. Proč je tak složité předpovědět postup vlnící se studené fronty nebo proč na frontální vlně hodně naprší, se dozvíte z rozhovoru.

přehrát video

Týden ve světě

Hurikánová sezóna je v plném proudu. Nedávno hurikán Isaac potrápil jih USA. K předpovídání trasy hurikánů je potřeba dobře znát jejich vývoj. Metody sledování těchto tropických cyklón se neustále zlepšují a co je nového v této oblasti meteorologie zjišťovala Marie Odstrčilová.

přehrát video

Váš námět

Tuto rubriku není třeba dlouho představovat. Ukážeme si nejlíp hodnocené divácké snímky týdne. Tentokrát to bude shelf cloud u Liberce, mezosferický blesk a altocumulus lenticularis.

přehrát video

Nebe nad Evropou

V rubrice Nebe nad Evropou si na závěr Turbulence krátce zmapujeme očekávaný vývoj počasí v Evropě pro nadcházející týden. Ve středu nás čeká studená fronta, která v Česku ukončí letní teploty.

přehrát video

Stopáž: 15 minut – Rok výroby: 2012
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání
Mozaika ze světa
Mozaika z Asie
Meteorologický model Aladin
Led a vítr
Bílé město duchů
Sníh v květnu
Tornádo v Maďarsku
Koberce z tulipánů
Rekordní teploty v Moskvě

neděle 19. 5.

Tornáda v Oklahomě
Silné bouře v Česku
Chladné květnové počasí
Hurikánová sezóna 2013

neděle 26. 5.

Ptáme se vás
Jaké jméno ponese letošní první tropická bouře (případně hurikán) v Atlantiku?

8 % 2 hl. Ana 29 % 7 hl. Alex 17 % 4 hl. Alberto 46 % 11 hl. Andrea

Celkem 24 hlasy