Turbulence

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Pravidelný magazín o počasí – smršť novinek a zajímavostí ze světa počasí, klimatu i znečištění ovzduší, unikátní snímky z umělých družic, průlety atmosférou i záznamy pořízené objektivy diváků

Mozaika

Prudké lijáky v Chile, bouřlivé počasí v thajských turistických oblastech, záplavy v Číně nebo krupobití ve Francii – zprávy, které o počasí vydaly největší světové zpravodajské agentury.

přehrát video

Téma

V tématu zamířila Garbiela Kundrtová tentokrát k samému kořeni našeho pořadu. Objasní, kdy a proč vzniká turbulence v ovzduší, a také se zeptá letců, co pro ně znamená a jak se při ní musejí postarat o bezpečí cestujících.

přehrát video

Rozhovor

Tentokrát s Lumírem Honzíkem, ředitelem Hvězdárny a planetária v Plzni. Nejenom Země má svou atmosféru, mají ji i některé další planety Sluneční soustavy. Ale pro nás lidi by asi žádná z nich nebyla k přežití. Přesto byste tam našli oblačnost, vítr, větrné víry a dokonce i bouře a polární záře.

přehrát video

Nebe nad Evropou

Oblohu nad naším kontinentem zase brázdil Solar impulse - solární letoun. Počasí mu ale zkomplikovalo cestu, a tak musel odpočívat a nabírat sílu v Madridu.

přehrát video

Týden ve světě

Sucho v Severní Koreji, sesuvy půdy v Číně a opožděný monzun a s ním související vlna veder v Indii.

přehrát video

Na cestách

Napadlo by vás zajet si na lyže do jižního Španělska? I když si většina z nás spojuje zemi jižně od Pyrenejí s teplým počasím, v pohoří Sierra Nevada najdete zbytky sněhu i v létě. Stačí k tomu vystoupat nad 3000 m n. m. V minulosti tam měli i ledovec. K jeho ústupu kupodivu nepřispělo jenom postupné oteplování klimatu, ale také ubývání srážek a vysychání oblasti.

přehrát video

Váš námět

Přes padesát hlasů nasbíral tento týden snímek oblaku cirrus uncinus - chcete-li česky řasa háčkovitá od Karin Valigurové. A znamenalo jednoznačně nejobdivovanější snímek týdne. Na druhém místě je hvězdná obloha z Radostovic u Mladé Vožice od Zbyňka Černocha. Obloha je tam tak čistá, že teď nejspíš spousta astronomů bude přemýšlet, jestli tam nevyrazit na pozorování. A konečně třetí místo: cumulus lenticularis, tedy kupa čočkovitá, patří k divácky nejvděčnějším oblakům. Tu dnešní fotila Zdena Rysová.

přehrát video

Stopáž: 25 minut – Rok výroby: 2012 – P
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Anketa
Jaké roční období máte nejraději?
26 % 346 hl. jaro 33 % 454 hl. léto 20 % 270 hl. podzim 21 % 286 hl. zima

Celkem 1356 hlasů

Další zdroje