Pevnosti

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 867  
Sdílet
| Poslat odkaz

O pořadu

Pod termínem pevnost si většina z nás představí železobetonové objekty meziválečného pohraničního opevnění nebo cihlové fortifikace Josefova či Terezína. Je tomu tak proto, že právě zmíněné lokality z velké části zůstaly dodnes zachovány ve své původní podobě. Málokdo si však uvědomí, že ještě před půldruhým stoletím byla cihelnými bastiony a kurtinami ověnčena i velká města jako Praha, Brno, Olomouc, Hradec Králové či Cheb. Zde se však v současnosti na místě někdejších mohutných barokních hradeb rozkládají reprezentativní okružní třídy a uliční bloky a vojenskou minulost připomínají jen snadno přehlédnutelné zbytky pevnostních prvků.

Cyklus Pevnosti představuje 13 lokalit na území Čech, Moravy a Slezska, které reprezentují vývoj fortifikačního stavitelství počínaje pětibokými baštami v hradbách husitského Tábora. Následují rozsáhlé městské pevnosti s bastionovým opevněním, chráněné osvědčenými obrannými prvky, jako byly raveliny, kleště, minové a odposlouchávací chodby či zaplavované příkopy. Neustálý vývoj útočných zbraní, především dělostřelectva si již na konci 19. století vynutil použití odolného betonu. Tento materiál se pak uplatnil především v objektech pohraničního opevnění meziválečného Československa. Cyklus vrcholí v jeskyni Výpustek, kde tamní podzemní pevnost musela odolat účinkům zbraní jaderných a chemických.

Diskuse diváků
 • 21. 11. 2013 22:19

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • S.Leinweber 4. 8. 2013 14:35

  Cheb

  Děsivý a přízemní,historii urážející,popis Albrechta z Valdštejna ,jako intrikána,je výmluvným hodnocením úrovn…

 • Josef Tetenka 5. 2. 2012 13:08

  PEVNOSTI

  Teprve až dnes sem si přečetl diskusi k tomuto pořadu, nejvíc mi vadí, že mnoho diskutujícíc…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 17 minut – Rok výroby: 2010 – ST  AD  HD
Žánr: Publicistika
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.