Vítejte v KLDR

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 114  
Sdílet
| Poslat odkaz

Co si z návštěvy Severní Koreje odnášejí čeští turisté, kteří kdysi žili v podobném politickém uspořádání? Režie L. Jablonská

K čemu může být užitečný zájezd do tak neatraktivní země, jakou je Severní Korea? Návštěvníkovi z České republiky může připomenout, jak se u nás kdysi žilo, jak nesamozřejmá je svoboda, a zároveň mu může naznačit, kolik totality dosud v sobě nosí.

Výpravu do Korejské lidově-demokratické republiky zdokumentovala režisérka Linda Jablonská a při výrobě filmu použila také videa dalších účastníků zájezdu. Film je jednak unikátním záznamem Severní Koreje, jak ji vláda zprostředkovává očím cizinců, jednak zprávou o tom, jak tamní režim vnímají návštěvníci, kteří dříve v podobném politickém uspořádání žili. To se divák dozvídá například při slivovicových konspiracích v pokojích luxusního hotelu, kde si výprava z České republiky sděluje své zážitky a dojmy, nebo v momentě povinného (ne)klanění turistů soše korejského vůdce Kim Čong-ila.

Zájezd do země s komunistickou diktaturou a vlastním jaderným programem má řadu zvláštních pravidel: nesmějí se tam například dovážet mobilní telefony a je přísně zakázáno setkávat se s tamními obyvateli. Film vznikl díky tomu, že malým kamerám tam nebezpečí zabavení nehrozí. Na Febiofestu 2010 získal cenu české filmové kritiky Kristián.

Foto: Aerofilms

Trailer

Nezmapovaná KLDR

Nezmapovaná KLDR

Více na portálu ČT24

 • Vítejte v KLDR, zemi omezených možností!
  Vítejte v KLDR, zemi omezených možností!

  25.2.2009 20:41

  Praha - Kupte si na památku rozkvetlou kimčongilii za šest dolarů a zas někdy přijeďte. Rádi vás provedeme naším skanzenem, ale držte se průvodce za podolek. Nikdy totiž nevíte, na co můžete mimo cestu šlápnout nebo co může šlápnout na vás. Může se zdát, že nemáme snad žádné mimické svaly, ale není to tak. Jsme na povel spontánní a šťastní a moc nás zajímá, jak se vám líbí počasí v Pchjongjangu. A viděli jste už v našem muzeu oddělení americké agrese?

Tento pořad nelze na internetu přehrát z důvodu autorských práv.

Diskuse diváků
 • Jan 4. 3. 2015 14:55

  KLDR dnes

  http://www.kldr.estranky.cz/

 • nebýt ovce 15. 8. 2013 08:49

  ten dokument je nutne brat se znacnou rezernou

  zive si dovedu predstavit propagandisticky a nesmyslny dokument s kupou lzi po…

 • Anna N. 14. 8. 2013 22:35

  Poselství filmu:At žije propaganda!

  Z jakého důvodu jste vysílali dokument o KLDR? S tak hloupými omezenými Čechy. Kdo je paní Jablons…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 56 minut – Rok výroby: 2011 – ST
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje