Závislosti

Závislost na drogách

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Příběhy o nemocech, u kterých léky nezabírají. Připravila Šárka Slezáková

PaedDr. Martina Těmínová

Klikněte pro větší obrázekPsychoterapeutka adiktoložka, absolventka speciální pedagogiky na Pedagogické fakultě UK. V roce 1990 spoluzaložila občanské sdružení SANANIM, které dnes poskytuje komplexní služby drogově závislým a jejich příbuzným. Sdružení poskytuje své služby klientům v různých fázích rozvoje závislosti (od experimentátorů až k dlouhodobě závislým) a dr. Těmínová je odbornou ředitelkou sdružení. Hájí zájmy a práva drogově závislých a jejich rodin. Dál kromě jiného vyučuje na 1. lékařské fakultě UK a je lektorkou výcviků v psychoterapii, supervizorkou. Léčbou závislostí se zabývá již 20 let.

Závislost na nelegálních drogách

Klikněte pro větší obrázekDrogová závislost patří k nejhorším závislostem. Je devastující nejen pro závislého, ale i pro jeho okolí i společnost. Uživatelé drog také často páchají trestnou činnost a jsou nositeli závažných nemocí, jako je žloutenka nebo HIV. Prodej a distribuce drog je navíc často spojena s podsvětím a mafií.

V díle věnovaném této závislosti jsme chtěli popsat aktuální stav v ČR. Naším cílem je, aby se zvláště mladí lidé identifikovali s osudem naší postavy. Není to žádná „feťačka“ na dně, vypadá jako kamarádka, spolužačka, zkrátka jedna z nich.

Klikněte pro větší obrázekProstřednictvím odborníků a moderátorky nejprve vysvětlujme, kdo je drogově závislý, přidáme různá dělení drog a doplníme, proč jsou tato dělení zavádějící. V dalších vstupech přidáme aktuální čísla a statistiky. Odborníci vysvětlí příčiny vzniku této závislosti a způsoby její léčby.

V závěru připojíme téma „drogy a politika“. Česká republika totiž donedávna patřila k zemím, které měly drogovou závislost / prevenci nejlépe ošetřenou prostřednictvím komunitních a kontaktních center. Vlivem vládních škrtů se tato centra zavírají a počet závislých opět dramaticky roste.

Klikněte pro větší obrázekVizuálně jsme se pokusili ztvárnit drogy prostřednictvím barevných deformaci obrazu, změn ostrosti a dalších obrazových triků.

Chat:

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Eduard Nud 16. 11. 2013 18:37

  Závislost na internetu

  Jsem závislý na internetu? Honem si o tom něco přečtu. Na internetu. Nebo se podívám na video…

 • tom 6. 1. 2013 12:33

  ad. závislost na jídle

  Povrchní, tendenční a imo zbytečný dokument sumarizovaných dávno známých faktů bez uchopení podst…

 • barbor 8. 5. 2012 00:01

  dil - zavislost na sexu

  teda... ty prostitutky mluví (skoro) jako kniha ... a s velmi podobnou dikcí jako …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 27 minut – Rok výroby: 2010 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje