15 minut

17. dubna 2010

Obsah dílu

Miniparlament: školní skříňky — Seriál o internetu: Sociální sítě

Části dílu

00:36
Zpětné zrcátko
    Úmrtí polského prezidenta a jeho delegace v ruské Katyni, Expedice Mars, šampionát ve stohování kelímků, přehlídka dětských pěveckých sborů Zahrada písní – to jsou události, které pro Vás tento týden vytřídil Petr Kopecký. Podívejte se s ním do zpětného zrcátka.
    04:40
    Miniparlament: školní skříňky
      Aby se do oběhu vrátily desetníky, dvacetníky i padesátníky. Aby se ve školkách po obědě nemuselo jít spát. Nebo abyste při vyučování mohli sedět na míčích místo na židlích. I to jsou některé návrhy, které jste nám poslali do miniparlamentu. Vašich nápadů máme už pěknou sbírku a budeme pokračovat v jejich projednávání, abychom si ujasnili jejich dobré a špatné stránky. Pořád platí, že když se děti ve studiu shodnou, že divácká myšlenka je dobrá, ten, kdo nám ji poslal, vyhraje tričko Zpráviček. A dospělým divákům připomínáme, že jde o dětský pohled na svět, ne o skutečnou politiku.
      V tomto díle vysvětlovala Bára návrh, který nám poslala desetiletá Barbora Zahrádková z Chebu. Ve svém emailu navrhla, aby měl každý žák ve škole svou skříňku a nemusel nosit domů v tašce učebnice. Jednu sadu učebnic by si nechával ve škole a druhou by měl doma. Výhodou návrhu by bylo, že by si děti neničily záda a v batůžku by nosily jen sešity s domácími úkoly a svačinu. Nevýhodou jsou finanční náklady. Báře z našeho miniparlamentu se návrh líbil a odezvu našel i u dalších dětí ve studiu. Honza a Ondra popsali, jak skříňky fungují u nich na škole a Mia se ptala, kdo by druhou sadu učebnic financoval, jestli škola, nebo rodiče. Jak hlasování dopadlo, se můžete podívat tady, stejně jako na celou debatu.
      Nezapomeňte, že do miniparlamentu můžete svůj návrh poslat i sami, stačí, když nám napíšete. Budeme rádi, když k návrhu také připojíte svůj věk, jméno a odkud jste.
      09:19
      Seriál o internetu: Sociální sítě
        Máte rádi internet? Jestli ano, ani se Vám nedivíme – pro děti i rodiče je internet zdrojem informací i zábavy a žít bez něj by se asi chtělo málokomu. Právě proto je tu náš nový seriál reportáží o situacích, do kterých se na internetu můžete dostat. Dnes si povíme více o sociálních sítích. Ať už máte profil na Facebooku, Lidé.cz anebo jinde, určitě se vám líbí chatovat s kamarády, sdílet fotky a videa nebo poznávat nové lidi. Můžou Vás tam ale potkat i nepříjemnosti a ne právě malé, a o těch Vám víc řekne Ondřej Chaloupecký.
        Užitečné odkazy: www.bezpecne-online.cz www.pomoconline.cz www.saferinternet.cz horka-linka.saferinternet.cz www.internethotline.cz
        12:54
        Soutěž
          Kdo z vás rád sleduje zprávy i Zprávičky, ten snadno uhodl minulou soutěžní otázku. Americký a ruský prezident přijeli do Prahy především podepsat dohodu o omezení jaderných zbraní. Ale samozřejmě je tady nová soutěžní otázka a nová možnost vyhrát tričko Zpráviček.
          Dvě třetiny uživatelů internetu na celém světě používají sociální sítě. A my se ptáme, co není bezpečné sociálním sítím svěřovat?
          A) osobní údaje
          B) svoje nálady
          C) oblíbené odkazy na internetu
          Přehrát celé video
          Stopáž15 minut
          Další díl
          24. dubna 2010

          Zprávičky na sociálních sítích

          Napište nám