Serpico

Hodnocení filmu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 68  
Sdílet
| Poslat odkaz

Největší nebezpečí pro newyorské ochránce zákona – neúplatný policista. Al Pacino v titulní úloze klasického amerického filmu (1973). Dále hrají: J. Randolph, J. Kehoe, B. McGuire, B. Eda-Youngová, C. Sharpeová, T. Roberts a další. Režie Sidney Lumet

Kriminální drama Serpico vzniklo podle stejnojmenné knížky newyorského novináře Petera Maase, jenž v ní vylíčil skutečné osudy policisty Franka Serpica, který byl dlouholetým členem newyorského policejního sboru a v roce 1971 svědčil v rozsáhlém případu korupce proti svým kolegům. Režisér Sidney Lumet (1924–2011) začínal v padesátých letech v televizi a patřil k předním hollywoodským tvůrcům druhé poloviny minulého století (Dvanáct rozhněvaných mužů, Zastavárník, Pahorek, Televizní společnost, Rozsudek a další tituly). V době tzv. Nového Hollywoodu na počátku sedmdesátých let režíroval dva kriminální příběhy na motivy skutečných událostí, Serpico (1973) a Psí odpoledne (1975), jejichž dalším společným jmenovatelem byl hlavní představitel Al Pacino (nar. 1940). Policejní důstojník Serpico, který neváhá ani na okamžik a postaví se vlastním druhům, i když velmi dobře ví, že bude terčem jejich pomsty, patří k nejlepším Pacinovým hereckým kreacím (znamenal pro něho druhou v dlouhé řadě osmi oscarových nominací). Jeho neokázalé herectví, založené na hlubokém vnitřním prožitku v souladu se Stanislavského hereckou metodou, působí přirozeně v souboru vesměs málo známých představitelů podobného založení (mezi nimi se např. mihne i budoucí hvězda F. Murray Abraham) a rovněž souzní s realistickým režijním pojetím. Lumet ve filmu využil více než stovku newyorských lokací a ukázal s výjimkou Staten Islandu prakticky všechny newyorské městské části. Kladný divácký ohlas filmu měl za následek vznik stejnojmenného televizního seriálu (1976–77), na němž se však nikdo z původních tvůrců nepodílel.

Více na portálu ČT24

 • Lumetův Serpico radikálně odmítá korupci
  Lumetův Serpico radikálně odmítá korupci

  4.5.2012 08:33

  Praha - Americký Sidney Lumet se ve svém dramatickém snímku Serpico opět pere za pravdu, jde sám proti všem a přitom neustále naráží hlavou do zdi. Hlavní hrdina policista Frank Serpico se dostává do nesnází kvůli odmítání úplatků. Zaplete se do aféry, která zcela pohltí jeho život, i přesto je odhodlán bojovat dál. Hlavní role se ujal Al Pacino. ČT2 film uvede dnes ve 20:55 hodin v rámci cyklu Velikáni filmu.

Tento pořad nelze na internetu přehrát z důvodu autorských práv.

Serpico očima Jana Bernarda

Jan Bernard hodnotí tento film:

70 %

A jak vidíte tento snímek Vy?

Celkem hlasů: 68

89 %

Sdělte nám svůj názor do diskuse!

Diskuse diváků
 • Roman Malý 6. 5. 2012 19:37

  Re diskuze

  Myslím si, že panu Sedláčkovi nejde ani tak o to jaký který film má dabing, chce pouze na sebe…

 • Ladislav Suchý 6. 5. 2012 16:47

  Pan Vit Sedláček by se měl zamyslet nad svými příspěvky, kterýmy bombarduje všechny diskuze zde …

 • serpico 5. 5. 2012 21:05

  Je tristní co si tady dovolí někteří jedinci napsat.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Originální název: Serpico – Stopáž: 125 minut – Rok výroby: 1973 – ST  HD
Žánr: Film
Další zdroje
Kdo byl…
Sidney Lumet
Sidney Lumet

režisér

* 25. 6. 1924

† 9. 4. 2011

Velikáni filmu... Al Pacino