Nickyho rodina

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 4  
Sdílet
| Poslat odkaz

Sir Nicholas Winton, který před druhou světovou válkou pomohl vycestovat z Československa 669 židovským dětem a zachránil je tak před smrtí v koncentračních táborech, zemřel dnes ve věku 106 let. K uctění památky tohoto výjimečného muže, držitele Řádu Tomáše Garrigua Masaryka a Řádu Bílého lva, uvádíme dokument režiséra M. Mináče (2011).

Nový celovečerní dokumentární film režiséra Mateje Mináče přináší i pomocí hraných rekonstrukcí dosud nezveřejněná fakta, svědectví a osudy nově objevených „Wintonových dětí“. Když před pár lety slovenský režisér, scenárista a producent náhodou v jedné knížce narazil na dva krátké odstavce o panu Nicholasovi Wintonovi, byl fascinován. Spolu s Patrikem Paššem se rozhodli natočit dokumentární film Síla lidskosti o téměř zapomenutém příběhu záchrany 669 českých a slovenských dětí těsně před začátkem II. světové války. Hlavní protagonista, sir Nicholas Winton (19. 5. 1909 – 1. 7. 2015), se o svém činu více než půl století nikomu nezmínil, dokonce ani své manželce. Nyní je příběh záchranné akce známý po celém světě.

Na 46. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který proběhl od 1. do 9. července 2011, získala Nickyho rodina Diváckou cenu deníku Právo
Na 28. Jeruzalémském filmovém festivalu soutěžil celovečerní dokument o hrdinství Nicholase Wintona a jeho inspiraci pro současné mladé lidi v kategorii Židovská zkušenost. Cenu mu udělilo Fórum pro uchování audiovizuální paměti.
Další dvě ceny v Ostrově na 43. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana. Mezinárodně úspěšnému snímku tu udělili Cenu Oty Hofmana za nejlepší dílo v kategorii pro mládež od 13 do 18 let a Zvláštní cenu poroty za dílo s nejvýraznějším morálním akcentem.

Jan Foll:

Koláž autentických vzpomínek a hraných dotáček, kterou natočil režisér Matej Mináč, rekapituluje činnost Sira Nicholase Wintona. Sonduje také osudy dětí, jež zachránil z okupovaného Československa. Patří k nim i kanadský televizní žurnalista Joe Schlesinger, který ve filmu vystupuje jako jeho průvodce. Úvodní pasáže snímku připomínají situaci v ČSR po mnichovském diktátu. Další epizody líčí, jak se devětadvacetiletý burzovní makléř rozhodl vyexpedovat z ohrožené země stovky židovských dětí. Ukazují jeho činnost v pražském hotelu Šroubek i zákulisí spletité akce. Líčí rovněž německé sledování, v jehož rámci byla na Wintona nasazena švédská agentka.

Svědectví, zpestřené záběry z dobových dokumentů, oživuje dramatické okamžiky na pražském nádraží, odkud děti odjížděly a kde často naposledy viděly své blízké. Rekapituluje jejich cestu napříč Evropou, včetně ponižující prohlídky v hitlerovském Německu a přejezdu do Holandska, jež pro malé pasažéry znamenal radostnou úlevu. Věnuje se i příjezdu vlaku na londýnské nádraží Liverpool Street a jejich integraci v britských rodinách. Mapuje zhoršující se poměry v Protektorátu i transporty Židů do nacistických koncentráků. Přibližuje i období po válce, kdy „Wintonovy děti“ vesměs nenašly své rodiče.
Závěrečné kapitoly poukazují na Wintonovu obdivuhodnou vitalitu i na kuriózní fakt, že jeho počínání zůstalo dlouho neznámé. Příslušné dokumenty našla koncem osmdesátých let náhodou jeho manželka, televize BBC pak připravila pořad, kde se přímo před kamerami sešel s lidmi, jež kdysi zachránil. Epilog přibližuje Wintonův odkaz, jež se projevuje v humanitárních aktivitách mladých lidí po celém světě. Režisér Matej Mináč (nar. 1961) natočil na stejné téma rovněž hrané drama Všichni moji blízcí (1999) a dokument Síla lidskosti – Nicholas Winton (2001). Komentář k jeho novému snímku, realizovanému v koprodukci s Českou televizí, namluvil Jiří Bartoška.

Tajemství záchranné akce, která nemá v novodobé historii obdoby, je konečně plně odhaleno. V hraných rekonstrukcích ožívají nově objevené příběhy zachráněných českých dětí a sira Nicholase Wintona. Film o tom, jak příklad jednoho člověka i po 70 letech dokáže inspirovat lidi a měnit dnešní svět.

Všechno se dá uskutečnit, když to není vysloveně nemožné, když na to člověk zaměří svou mysl a když je rozhodnutý, že to udělá.

Sir Nicholas Winton

Video není k dispozici.

Více na portálu ČT24

 • Vlak odjel naposled. Zemřel Nicholas Winton

  1. 7. 2015 18:23

  Londýn - Ve 106 letech zemřel sir Nicholas George Winton. Nositel Řádu bílého lva v předvečer druhé světové války zachránil 669 židovských dětí před nacisty, když z Prahy organizoval jejich odjezdy do Velké Británie.

Diskuse diváků
 • Pavlina - Opavsko/Seattle, USA 30. 8. 2015 07:55

  Pripravte si kapesnik

  Nicholas Winton byl neskutecny clovek. Ja sama jsem emigrovala do USA, ale upl…

 • dagi 18. 11. 2014 17:53

  zdravim prosim vas kde si tento film mozem pozriet alebo este lepsie stiahnut …

 • Eva Čálková Buriánková 22. 5. 2014 08:03

  Skromný člověk

  Velice skromný člověk za to co udělal pomohl stovky rodinám, aby byli štastní díky za rodiny,…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 97 minut – Rok výroby: 2011 – ST  AD
Žánr: Dokument