Zábavná show, kde největší hvězdou je příroda sama. Moderátoři Maroš Kramár a Vladimír Kořen vás provedou pořadem, u kterého se budete divit, žasnout a bavit. Dále účinkují: D. Batulková, J. Prachař, L. F. Hagen a O. Klempíř. Režie A. Rezek

Pořad bylo možné přehrát do 30. 9. 2017
Video není k dispozici

Velká show o fascinujících zákonech přírody. Přinášíme zábavný pohled do tajů a zajímavostí tohoto světa. Tentokrát se můžete těšit na Danu Batulkovou, Jakuba Prachaře, Lou Fanánka Hagena a Oto Klempíře. Představíme vám neuvěřitelně vitální živočichy, kteří jsou doslova požitkáři – želvy obrovské. Ukážeme vám, jak si vyrobit tajný monitor pro špióny, či chemický pokus s historií starověkého Egypta. Týden jsme natáčeli, jak se kazí potraviny, a zjistili jsme, co všechno se dá dělat s gumovými medvídky. V závěru vás čeká pokus, který patří k těm nejvíce adrenalinovým za celou existenci našeho pořadu. V hlavní roli je Žižkovská věž a hlavně naši stateční moderátoři.

Otestujte si své znalosti zázraků přírody

Želvy

Želvy se od ostatních plazů odlišují především tím, že je jejich tělo chráněno kostěným krunýřem, který se vyvinul z jejich žeber. Nejstarší druhy želv žily před zhruba 220 miliony let v období triasu, což z nich dělá jednu z nejstarších dosud žijících skupin plazů. Želvy jsou studenokrevní živočichové, což znamená, že teplota jejich těla se mění podle okolního prostředí. Největším pozemním druhem jsou želvy sloní a želvy obrovské. Většinu života tráví pastvou v malých skupinách a vyhříváním se v loužích nebo válením v bahně. V období rozmnožování se samci stávají teritoriální a hledají partnerky. Technika zásnub je u samců želv sloních nekompromisní. Jakmile samec vyhledá příhodnou samici, vnutí ji drsně podřízené postavení, kouše a štípe ji do nohou, aby ji přinutil k nehybnosti. Potom se vysune na její hřbet a páří se s ní. Velké želvy jsou totiž mimořádně vitální živočichové s kladným vztahem k jídlu i k sexu. Ačkoliv by to neznalý člověk u želv těžko čekal, milují dotyky a mazlení, a to i od člověka.

Co je uhelná želva?

Monitor

Co znamená v překladu zkratka LCD?

Hadi

Jak vznikají faraonovi hadi?

Rovnováha

Kde se v těle nachází vestibulární aparát, který vnímá rovnováhu?

Smrt medvídka

Co se stane s gumovým medvídkem v chlorečnanu draselném?

Stopáž74 minut
Rok výroby 2014
 ST AD HD