Tváří v tvář problému. Dále připravili: J. Horská, L. Krenková a M. Straka

V přímém přenosu bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty diskutovat o tom, zda bude občany zvolený prezident lepší, nebo bude jen nastrčená politická loutka, zda jsme na tento způsob dostatečně vyspělí, kolik peněz to bude stát a další otázky, které se točí kolem přímé volby prezidenta.

Diskutovat budou: senátor ČSSD Jiří Dienstbier, socioložka PhDr. Jiřina Šiklová, senátor KDU-ČSL Jiří Čunek, Ing. Miloš Zeman, čestný předseda SPOZ (Strany práv občanů Zemanovci) a další.

Senátem prošla pravidla pro přímou volbu prezidenta. Návrhy na kandidáty musí navrhnout buď nejméně 20 poslanců, nebo 10 senátorů, anebo každý občan ČR, který dosáhl 18 let věku a podpoří-li jeho návrh petice podepsaná nejméně 50 tisíci občany. Kampaň bude 16denní. Volba bude dvoukolová, stejně jako volby do Senátu.

Je sice pěkné, že politici prosadili volbu nástupce V. Klause všemi občany, ale zároveň předložili jen velmi nekvalitní pravidla průběhu přímé volby. Za to politiky kritizuje předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Takže je otázkou, zda se přímá volba vůbec stihne. Opozičním sociálním demokratům se zase nelíbí, že sama vláda už do návrhu nedala omezení výdajů na prezidentskou volební kampaň. Dalším otazníky se objevují nad finanční výhodností celé akce „přímá volba“. Podle prvních odhadů by měla stát až 620 milionů, zatímco volba „postaru“ přišla na statisíce.

Stopáž50 minut
Rok výroby 2012
 L HD