Putování francouzskými regiony za historickými svazky a netušenými vztahy této země a naší domoviny (2008). Režie J. Boněk

Klikněte pro větší obrázekNa východ od Marseille se zdvíhá vysoký masiv Sainte-Baume, pod jehož vrcholem se nachází jeskyně. Podle pověsti tu před 2000 lety žila Máří Magdalena. V Čechách na hřebeni Brd je poutní místo zvané Skalka. Když Servác Ignác Engel z Engelflussu, ctitel svaté Máří Magdaleny, zdědil panství Mníšek, rozhodl se tady vybudovat kostelík. Přál si, aby uvnitř byla vytvořena umělá jeskyně podobná té, kterou jsme už viděli v Sainte-Baume. Proto stavitele Kryštofa Dienzenhofera vyslal na jih Francie, aby tam získal její přesný nákres. Dokonce mu marseillský starosta musel potvrdit, že jeskyni skutečně navštívil.

Klikněte pro větší obrázekOd počátku 14. století se dalo říkat, že všechny cesty vedou ne do Říma, ale do Avignonu. Nově zvolený papež Kliment V., bývalý arcibiskup z Bordeaux, se totiž roku 1305 rozhodl, že se usídlí na jihu Francie, protože mu Řím nezaručoval patřičnou bezpečnost. Starý palác je dílem Benedikta XII. a odráží ještě přísnost bývalého cisterciáckého mnicha. Naopak Nový palác nechal postavit milovník umění Klement VI., který si potrpěl na okázalost a luxus.

Klikněte pro větší obrázekMost přes řeku Rhônu kdysi končil až u věže Filipa Sličného. Byl postaven v letech 1177–1186 a jeho rozměry byly na tu dobu obdivuhodné. Když část mostu roku 1668 strhla povodeň, okamžitě byly zahájeny práce na jeho opravě. Jenže stavební aktivity postupně uhasínaly, až se ze stavby stalo nejslavnější torzo mostu na světě. Když tu pobýval Jan IV. z Dražic, rozhodl se, že si v Roudnici postaví jeho zmenšenou kopii. Roku 1333 přišel Vilém z Avignonu a začal se stavbou, kterou pak místní zedníci dokončili za 7 let.

Klikněte pro větší obrázekFrancouzský kronikář popisuje papežský hrad jako nejkrásnější a nejpevnější dům světa. V Avignonu ve středověku kromě našich králů pobývaly další známé osobnosti. Byl to například Jan Milíč z Kroměříže, Arnošt z Pardubic nebo diplomat na dvoře Karla IV. Velislav, který se tu seznámil s Petrarcou. V Avignonu také Karel IV. pravděpodobně potkal i Matyáše z Arrasu.

Klikněte pro větší obrázekVe středověku, po rozdělení karolínské říše, se město Arles stalo centrem nově vzniklého království, které se později stalo součástí Svaté říše římské. Proto také roku 1178 se zde v nově postaveném kostele svatého Trofima nechal korunovat Fridrich Barbarossa. O dvě století později, v roce 1365 císař Karel IV. využil svého pobytu v Avignonu, aby připomněl, že Arelatské království stále podléhá Říši. Během jednání tedy na pár dní opustil Avignon a vydal se do Arles, kde byl zdejším arcibiskupem korunován na arelatského krále.

Klikněte pro větší obrázekK tomuto kanálu přicházejí turisté až z Japonska. Zrovna odtud odjížděli, když jsme si chtěli také natočit obraz mostu, který má cenu milionů. Musí však být zachycen na plátně a podepsán prostě Vincent. Ve skutečnosti ten namalovaný most stál úplně jinde a byl roku 1926 zničen. Kvůli turistům byl na toto místo přenesen jiný, který se zachoval u města Fos.

Klikněte pro větší obrázekKrajina Luberon oplývá mnoha kouzelnými městečky, která tu byla vystavěna na nesčetných kopcích. Jedno z nich je Lacoste, známé díky stejnojmennému hradu, který v 18. století obýval markýz de Sade. Jeho romány ve 20. století zaujaly i surrealisty, mezi něž patřil i náš Jindřich Štyrský. Ten se nejen vydal do Lacoste, aby tu nafotografoval zříceniny hradu, ale také napsal markýzův životopis a přeložil jeho román „Justina“. Ilustrace k této knize vytvořila Toyen.

Stopáž17 minut
Rok výroby 2008
 ST AD 4:3