Česká mše vánoční

Hodnocení filmu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 316  
Sdílet
| Poslat odkaz

Slavná skladba Jakuba Jana Ryby a obrázky malíře Josefa Lady v animovaném filmu (2007). Archivní hudební nahrávka v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, dirigent V. Smetáček, zpívají M. Mrázová, J. Vymazalová, B. Blachut, Z. Kroupa a Český pěvecký sbor. Scénář M. Zvěřina a P. Kubant. Režie P. Kubant

Česká mše vánoční skladatele Jana Jakuba Ryby je i dvě stě let po svém vzniku symbolem českých Vánoc a lidovým holdem k oslavě narození Ježíše Krista. Takřka před sto lety namaloval malíř Josef Lada český lidový Betlém. Nakreslil v něm své venkovany, namaloval anděly, Tři krále i betlémskou rodinu. Ladovi vesničané v něm spěchají za hvězdou, která je dovádí až do Betléma a zvěstuje, že se stalo skutečně něco nevídaného a významného. Oba dva umělci vytvořili vzácné dílo, které nás naplňuje dodnes a přes všechny změny v dnešním životě je stále součástí pravých českých Vánoc.

Spojit Rybovu Českou mši vánoční a Ladův lidový Betlém v jeden celek a vytvořit animovaný film byl šťastný nápad dramaturga Miloše Zvěřiny a režiséra Pavla Kubanta. Základ tvoří Rybova skladba v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, který řídil V. Smetáček a v roce 1966 ji nahrál Supraphon. Uslyšíme zpívat J. Vymazalovou, M. Mrázovou, B. Blachuta, Z. Kroupu a Český pěvecký sbor pod vedením J. Veselky. Zároveň uvidíme desítky Ladových postaviček nejen z lidového Betlému, ale i z dalšího autorova bohatého literárního a výtvarného odkazu. Mezi pastýři a vesničany tak spěchá k Betlému i kocour Mikeš, Kmotra Liška, Mulisákův Bubáček, pan starosta, švec, kominík a ostatní postavičky, které tak dobře známe z knižních vydání i z televizní obrazovky.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Marie Göttlicherová 27. 12. 2014 19:54

  Česká mše vánoční

  Děkuji za krásný zážitek, kdyby to bylo možné sehnat na DVD, byla bych ráda, neplánuje se to?…

 • Alena Zaludova 26. 12. 2013 01:25

  Vanocni vzpominky

  Josefa Ladu zboznuji od mala. Neumim si predstavit vanoce bez Rybovy msi.V dob…

 • Josef Franek 19. 12. 2013 11:53

  Díky, Česká Televize !

  Je to velice pěkné, a je potěšitelné že Česká Televize má prostředky něco takového udělat. Já se na …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 42 minut – Rok výroby: 2007 – ST  4:3
Žánr: Film
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Kdo byl…
Jakub Jan Ryba
Jakub Jan Ryba

hudební skladatel

* 26. 10. 1765

† 8. 4. 1815