Jana Pidrmanová: Natáčení bylo pro mě velkou školou

Klikněte pro větší obrázekSeriál Poste restante bylo vaše první seznámení s televizním světem. Co vás nejvíce překvapilo?

Určitě rozdíl mezi divadelním pojetím herectví, na které jsem byla z divadla zvyklá, a civilním herectvím před kamerou, které jsem se musela na place teprve učit. Natáčení bylo pro mě velkou školou. Teď už vím lépe, na co všechno je třeba dávat si pozor, a také to, že i milimetr může před kamerou hrát roli. Nutno podotknout, že pan režisér byl k nám nováčkům velmi vlídný, trpělivý a všechno nám vysvětlil.

Čím vám imponuje Karel Smyczek?

Je velmi citlivý, empatický. Prostě skvělý člověk, který dokáže tím správným způsobem rozdávat energii, také profesionál na svém místě.

Klikněte pro větší obrázekJak se herečka bez zkušeností cítí v partě ostřílených herců?

Natáčení bylo velmi příjemné a všichni byli milí. Nikdo ze zkušenějších kolegů se k nám nechoval povýšeně, naopak. Pokud viděli, že máme s něčím problém, snažili se nám pomoct.

Které slovo přesně vystihuje pocity, které jste měla před první klapkou?

Nervozita (smích).

Čím se Poste restante liší od ostatních seriálů?

Určitě se liší svou poetikou. Příběhy vypráví nenásilně s nadhledem a humorem. Není to typický vztahový scénář, který známe z „nekonečných seriálů“. Je to v dobrém smyslu taková pohádka.

Klikněte pro větší obrázekJaké máte na seriál ohlasy?

Zkoušela jsem teď hodně v divadle, tak jsem byla trošku distancovaná od všech kamarádů. Teď se chystám domů do Františkových Lázní, tak se ke mně nějaké ohlasy určitě dostanou.

Čím je vám Lída sympatická?

Určitě tím, že je velmi statečná. Stará se sama o dítě i o svérázného tatínka.

Jak se vám hrálo s malým dítětem?

Jsem ten typ dívek, které když vidí malé miminko, doslova roztají. Proto mě natáčení s miminkem těšilo, i když jsem byla malinko nervózní z toho, aby se mu třeba něco nestalo.

Klikněte pro větší obrázekKterá scéna vám dala nejvíce zabrat?

Zcela nepochopitelně to byla jednoduchá scéna ve vlaku. Jezdili jsme najatým vlakem pořád sem a tam. V dialogu myslím nebylo nic složitého ani zásadního, přesto nám chvilku trvalo, než byl pan režisér spokojený.

Jaký byl váš nejsilnější okamžik z natáčení?

Na konkrétní okamžik si nevzpomenu. Každé setkání s paní Šafránkovou, panem Goldflamem a Vláďou Javorským bylo pro mě takovým malým svátkem. Celý štáb byl fajn partou.

Jak vám bylo, když jste měla národem milované paní Šafránkové vrazit podle scénáře facku?

Bylo mi to samozřejmě nepříjemné. Kdo by chtěl fackovat paní Šafránkovou? Každá scéna se točí na více kamer z více úhlů, takže i tuhle scénu jsme si pětkrát nebo šestkrát zopakovali.

Klikněte pro větší obrázekJak jste se dostala k herectví?

Vždycky mě bavilo divadlo. Na základce jsem chodila do dramatického kroužku a hostovala jsem v divadle v Chebu. Na střední škole jsem divadlo odsunula na vedlejší kolej a věnovala jsem se spíše teenagerovských zájmům. Myslela jsem si, že budu studovat jazyky. Pak jsme se s kamarádkou přihlásily k přijímačkám na DAMU s tím, že to bude zážitek. A ono to vyšlo.

Jak jste se na přijímačky připravovala?

V deváté třídě jsem dělala takový jeden monolog na absolventské vystoupení dramatického kroužku. Po pár letech jsem ho oprášila a předvedla jsem jim jej tam.

Klikněte pro větší obrázekKde vás v nejbližší době můžeme vidět?

Když si hodně pospíšíte, tak v divadle Gong v představení Sněhová královna, ve Stavovském divadle v představení Mikve a teď jsme měli v Kolovratu premiéru hry Blackbird. Objevím se ve fantasy filmu Tomáše Krejčího Poslední z Aporveru a v třídílném televizním filmu Ireny Pavláskové Bludičky.

Na DAMU jste se dostala napoprvé, hostujete v Národním divadle. Vypadá to, že v hereckém životě se vám zatím daří?

Uvědomuji si moc dobře, jaké mám štěstí. A jsem za to velmi vděčná.

Jaký jste měla pocit, když jste poprvé stála na prknech Národního divadla?

Poprvé jsem na tomto jevišti stála ještě na škole, když jsme celý ročník hostovali v Cyranovi z Bergeracu. Měli jsme tam malé role, každý tak po větičce a byli jsme všichni strašně nervózní. Závěrečná děkovačka byla něco úžasného.

Klikněte pro větší obrázekKterý český seriál máte ráda?

Líbil se mi seriál Bylo nás pět. Ale to neříkám proto, že bych chtěla lichotit panu Smyczkovi (smích).

Máte nějaký herecký vzor?

V první řadě mě hodně ovlivnili lidé, kteří mě učili na DAMU. Eva Salzmannová, Alois Švehlík, Darja Ulrychová a Jan Nebeský. Všech kolegů, se kterými jsem se na prknech potkala, si samozřejmě velmi vážím. Mou úplně prapůvodní hereckou láskou, do které jsem se zamilovala už v dětství, byla Táňa Medvecká.

Kdy jste naposledy napsala nebo dostala dopis?

Pamatuji se, že ještě před rokem jsme si napsaly dopis s kamarádkou. Chtěly jsme tradici dopisů obnovit, ale vyměnily jsme si asi jen dva. Vidíte, mohla bych jí napsat.

Rozhovor zpracoval Jiří Nedvídek