Chalupa je hra → 8. 2. 2014

Vysílání

  • Stopáž: 22 minut
  • Rok výroby: 2008
  • VPS: —

Následující díl

Fotografie

Jak žít na chalupě v míru se zvířaty i hmyzem

9. 9. 2008 17:30 ČT1

Když se řekne chalupa na samotě u lesa, většině z nás se rozzáří oči a představí si dokonalou romantiku. Ale promýšleli jste někdy tuto okolnost do důsledku? Nemá většina z nás ráda přírodu a hlavně volně žijící menší či větší…

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 12713

Mohli jste vidět

8. 2.
2014

Schodiště s novým zábradlím a galerií

Dnešní díl nás zavede do Prostřední Suché k výtvarnici Soně Malinové, která je majitelkou chalupy z 19. století. Této chalupě se paní Soňa rozhodla vrátit původní ráz pomocí rozsáhlých a finančně náročných rekonstrukcí. Některé úpravy se proto snaží udělat sama. Takovým příkladem je právě neosobní betonové schodiště, u kterého dojde k odstranění kovového zábradlí a bude nahrazeno vyztuženou obezdívkou a novým zábradlím z ytongu. Paní Soňa vymýšlí i další dekorace, jako třeba rodinnou galerii na čelní stěně, či fotografie do nejrůznějších typů rámečků. Pro inspiraci nám ukáže ty, které si mohou i méně zruční chalupáři vytvořit sami.

Odborný poradce: Soňa Malinová

Tipy na výlet

Havířov-Kotulova dřevěnka

O tom, že Havířov a jeho okolí nebylo vždy jen městem dolů a paneláků, svědčí i pár starých stavení, které se na tomto území dochovaly. Doslova mezi paneláky a garážemi objevujeme důmyslně ukrytou nejstarší roubenou stavbu ve Slezském Těšínsku, Kotulovou dřevěnku. Je to původní stavba, která kdysi patřila do Dolních Bludovic. Toto území už patří pod Havířov a kdysi se tady tak bydlelo. Jsou to zemědělské usedlosti a bohužel je to v současnosti jedna z posledních dochovaných chalup. Chalupu postavil zřejmě v roce 1781 Andreas Folwarčný. Později stavení koupila rodina Kotulova. I dneska se tomu říká Kotulova dřevěnka, protože ti tu bydleli až do r. 1975, kdy se chalupa vykupovala. Manželé Kotulovi se z roubenky přestěhovali do bytu v sousedním paneláku. Chalupa naštěstí neustoupila městské zástavbě, ale díky několika rozumným lidem prošla rekonstrukcí a v roce 1979 byla jako expozice lidové kultury zpřístupněna veřejnosti.

Výherci

Původní prostory dnešní ZOO Chleby sloužily jako fara

Výherce:
Jiří Paleček - Pečky

Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie

Představení chalup

Dnešní díl nás zavede do Prostřední Suché k výtvarnici Soně Malinové, která je majitelkou chalupy z roku 1895. U neosobního betonového schodiště nahradí kovové zábradlí zídka z ytonku opatřená dřevěnými madly.

Pusťte si pořad

iVysílání