Úvod » Tagy » exoplaneta » Planetární vetřelec

Planetární vetřelec

Přidat do mého PORTu

11. 2. 2011

Planetární vetřelec

Exoplanetu, která obíhá hvězdu, jež pronikla z jiné galaxie do té naší, zachytil týmem evropských astronomů. Jupiteru podobná planeta je obzvláště neobvyklá, neboť obíhá hvězdu, která se blíží konci svého života a která jí časem pohltí. Ukazuje tak na osud i naší planety ve vzdálené budoucnosti.

Tým evropských astronomů odhalil exoplanetu obíhající zvláštní hvězdu. Tato hvězda se do naší Mléčné dráhy vetřela z jiné galaxie. Navíc se blíží konci své životní dráhy, a proto by mohla planetu pohltit. Ukazuje tak na způsob, jakým zahyne i naše planetární soustava – naštěstí až v daleké budoucnosti.

Planeta z jiné galaxie se dostala na dosah pozemských astronomů díky galaktickému kanibalizmu. Astronomové už nyní znali téměř pět set planet obíhajících hvězdy v našem kosmickém sousedství, ale nebyla potvrzena žádná planeta mimo naši Mléčnou dráhu. Až dosud. Planeta o hmotnosti o čtvrtinu vyšší než je hmotnost Jupitera krouží kolem hvězdy mimogalaktického původu, i když se právě teď nachází v naší galaxii.

Hvězda, které je známá jako HIP 130 44, je vzdálená zhruba dva tisíce světelných let od Země a je součástí tzv. Helmiho hvězdného proudu. Tento proud původně patřil trpasličí galaxii, kterou pohltila naše Mléčná dráha před zhruba šesti až devíti miliardami let. Astronomové planetu odhalili, když zjišťovali příčiny drobného kymácení hvězdy, kterou způsobila gravitace obíhajícího souputníka.

Pro tato přesná pozorování byl použit spektrograf s vysokým rozlišením FEROS, který je připojen k dvoumetrovému teleskopu na observatoři v La Silla v Chile. Planeta s označením HIP 130 44 b je také jednou z mála exoplanet, které zatím přežily masivní nárůst své hvězdy poté, co vyčerpala vodíkové palivo v jádru a přešla do fáze červeného obra ve vývoji hvězd. Planeta nicméně leží velmi blízko své mateřské hvězdy. V nejbližším místě eliptické dráhy se nachází ve vzdálenosti menší, než tvoří průměr této hvězdy. Oběh trvá jen asi šestnáct dní.

Astronomové se domnívají, že oběžná dráha planety možná byla dříve mnohem větší, ale během fáze červeného obra se posunula. Planety, které ležely uvnitř této oběžné dráhy, zřejmě neměly takové štěstí. Hvězda je při svém rozpínání už pohltila. I když tato planeta zatím unikla osudu podobnému vnitřním planetám, nic jiného ji nečeká. Hvězda se bude v další fázi vývoje i nadále rozpínat.

Astronomové teď hledají další planety u hvězd, které se blíží konci svého vývoje. Jejich práce nám nejspíš osvětlí osud planet v naší vlastní sluneční soustavě, když se Slunce přemění v červeného obra. Zatím se ale nemusíme bát. Taková situace nastane až za pět miliard let.

Šárka Speváková

Vstoupit do diskuse

komentářů: 0

Zajímavé odkazy

Nejsledovanější