Úvod » Michaelovy experimenty

V polovině září loňského roku vyplul z jihoanglického Falmouthu na svou sólovou plavbu kolem světakapitán Ing. Petr Ondráček na malé plachetnici Singa. Od odvysílání našeho prvního bloku o tomto odvážném podniku Singa urazila už téměř šest tisíc kilometrů. V unikátních záznamech …
Přidat do mého PORTu

V tomto vydání populárně vědeckého magazínu uvedeme ten nejlepší výběr z Michaelových experimentů, které jsme odvysílali v roce 2011. Nejdříve vysvětlíme, proč nemůžeme loupat mandarinky u otevřeného ohně. Ukážeme, jak se v magnetických proužcích na našich kreditních kartách kódu…
Přidat do mého PORTu

První, kdo přišli s pokusem o logické pochopení nemoci, byli starověcí Egypťané. Ačkoli stále věřili na zaklínání a kouzelné amulety, začali zároveň hledat fyzické příčiny chorob. Spolu s Michaelem zavítáme i do starého Řecka a Říma, neopomineme ani středověk. A pak se přesuneme …
Přidat do mého PORTu

Jedno sobotní dopoledne jsme s Michaelem na pražské Bílé hoře sledovali soutěž zvláštních leteckých modelů bez vlastního pohonu. Proto jsme nejprve v laboratořích Strojní fakulty pražského ČVUT zjistili, jak tvar křídla a jeho poloha v proudu vzduchu ovlivňují vztlak, což je hlav…
Přidat do mého PORTu

Všichni jsme zvyklí žít v trojrozměrném prostoru – to však neznamená, že by neexistovaly světy vícerozměrné. Michael vás tentokrát provede od nula rozměrných objektů přes 2D a 3D až ke 4D. Spolu se svým kamarádem matematikem Mattem si pak pohraje s papírem a nůžkami a dospěje k p…
Přidat do mého PORTu

V Michaelově laboratoři jsme již prožili nejeden zajímavý pokus. Někdy měl značně nečekaný průběh, občas byl i mírně nebezpečný. Tentokrát se však stanete svědky pokusu zcela mimořádného – bude naprosto nejdražší ze všech, které jsme kdy v Portu ukázali. Objektem totiž bude diama…
Přidat do mého PORTu

Světový obchod a poměrně snadné cestování a komunikace všude po světě rozvíjejí naše jazykové schopnosti. Pomocí magnetické rezonance budeme sledovat činnost mozku člověka při přemýšlení v cizím jazyce a uvidíme, jaká centra se aktivují. V Ústavu formální a aplikované lingvistiky…
Přidat do mého PORTu

Provoz na našich silnicích je stále hustší. A s ním přibývá také kolizních situací. Když už dojde ke srážce, závisí do jisté míry na konstrukci vozidel, zda přežijete nebo ne. Kvalitu konstrukcí aut prověřují takzvané crash-testy nebo bezpečnostní bariérové testy. Je samozřejmě m…
Přidat do mého PORTu

Michaelův dvouletý syn Mark už umí kdeco. Jen skládanka z barevných kostek mu trochu dělá potíže. Stále se učí. Stejně jako robotická ruka na pražském ČVUT. S Michaelem a Terezkou se podíváme, jak se to dělá. Řídicí systém ruky je totiž založen na prvcích umělé inteligence. Porov…
Přidat do mého PORTu

Tým evropského experimentu OPERA v Evropském středisku jaderného výzkumu CERN naměřil u pozorovaných neutrin o něco málo větší rychlost, než je rychlost světla. Jde jen o chybu měření, nebo o převratný objev, který změní náš dosavadní pohled na vesmír? Podle Einsteinovy teorie re…
Přidat do mého PORTu
první |
předchozí |
1
2
3
4
5
6
7
| další
| poslední
(20)