Chat

pověřený ředitel programu ČT

Petr Koliha

Záznam chatu z pátku 7. září 2001

ANONYM: „Přeji hezký den. Mám na Vás dvě otázky: 1. Jaký je Váš názor na publicistické pořady na ČT, především na Fakta a Tady a teď. Jsou vyvážené? 2. Proč vysíláte Chalupáře, Pitavala apod. pořady v hlavním vysílacím čase od 20 hod na ČT 1? Děkuji.“

Petr Koliha: „Hezký den Vám i všem ostatním, (ad1)publicistické pořady jsou ostře sledovanými pořady. V současné době se snažíme u všech zpravodajských pořadů uplatnit objektivní výzkum jejich vyváženosti. (ad2)Letošní léto bylo postavené na pořadech z archivu. Naše dramaturgie se snaží uvádět pořady nejen ze sedmdesátých a osmdesátých let, ale i z šedesátých a devadesátých. Jde o systematické využívání těchto pořadů a diváci o ně mají zjevný zájem.“

PRFUK: „Pracuji na diplomove praci o vyuzit obnovitelnych zdroju energie. Proc nevysila CT vice poradu o teto tematice a v lepsich casech? (nebot je potreba zvysit povedomi verejnosti obnovitelnych zdrojich).Venovala by CT vetsi pozornost teto problematice v ramci Narodnoho programu podpory rozvoje obnovitelnych zdroju energie, ktery se pripravuje? Diky J. Kosejk“

Petr Koliha: „V loňském roce byl odvysílán seriál s touto tématikou a v rámci posílení ekologických pořadů připravujeme v příštím roce nejen reprízu, ale i další pořady s podobnou tématikou (např. dětskou ekologickou soutěž Hra na zelenou).“

MONIKA: „Vážený pane program. řediteli, přeji příjemné odpoledne a chtěla bych se zeptat proč se odvysílalo z patnáctidílného seriálu Malý pitaval z velkého města dílů jen 9? Děkuji za odpověď.“

Petr Koliha: „Dramaturgie Archivu ČT dostala ode mě úkol nabídnout cyklus pro devět prázdninových týdnů, tedy proto.“

RADEK ONDRáčEK: „Dobrý den Vážený pane Koliho, na základě čeho se Česká televize rozhoduje, který archivní český seriál ze 70. a 80. bude vysílat a který již ne, respektive, kde je ta hranice? Uvedu příklad: Malý pitaval z velkého města-ANO Žena za pultem-NE Podle mého názoru jsou tyto seriály na kvalitativně stejné úrovni. Proč tedy Žena za pultem je již za touto hranicí. Děkuji Vám za odpověď.“

Petr Koliha: „Tato hranice je velmi citlivá a toto rozhodování probíhá v dialogu mezi dramaturgy a ředitelem programu. Snažíme se vybírat pořady, které nejsou zjevně deformované jednobarevným politickým viděním a zároveň se snažíme zohledňovat kvalitní herecké výkony, režii, scénář.“

ANONYM: „Pane Koliho, nezlobte se na mě, ale co znamená věta "snažíme se u všech zpravodajských pořadů uplatnit objektivní výzkum jejich vyváženosti"? I laik musí poznat, že publicistika na ČT zcela zjevně vyvážená není. Co mi však vadí ještě více, reportáže jsou plné nepřesností, zkreslených závěrů, spekulací apod. Myslím si ovšem, že to není snad něčí záměr, ale spíše neznalost věci danným redaktorem. Jakým způsobem se vůbec do ČT přijímají radaktoři a jakým způsobem se tam dostal kupř. M. Schmarz. Nevěřím, že byste vypisovali výběrová řízení. Díky.“

Petr Koliha: „Tato otázka spíše patří řediteli zpravodajství (pozn. red.: pan Honys, pověřený ředitel zpravodajství, bude brzy také hostem našeho chatu). Zpravodajství ze zákona nespadá pod ředitele programu, ale přímo pod generálního ředitele, prostřednictvím ředitele zpravodajství. Objektivní výzkum je založen na nezávislém sledování několika externích agentur. Tato věc je nyní uváděna do života a celkové zkvalitnění zpravodajství je bezesporu věcí určitého časového období. Výběrovým řízením podléhají především vedoucí pracovníci ČT.“

ANONYM: „Pane Koliho, kdo jsou ti Vaši dramaturgové, jaké mají vzdělání a kde berou tu odvahu či spíše invenci rozhodovat např. že Pitaval - ano, Žena za pultem - ne. A nějaké zohlednění hereckých výkonů - prosím Vás to myslíte vážně?“

Petr Koliha: „Pozice dramaturga v ČT předpokládá vysokoškolské vzdělání příslušného oboru, doplněné praxí. Ta "odvaha" vyplývá z pojmenování míry politické tendenčnosti toho, či onoho programu. Myslíte, že vše bylo v minulosti v pořádku?“

ANONYM: „Vážený pane řediteli Proč Česká televize neodvysílá nějaký pořad, ve kterém hrála Jiřina Švorcová. Je tato herečka na černé listině nebo skutečně neexistuje nějaký kvalitní apolitický film nebo inscenace, ve kterých účinkovala?(např. Horoucí srdce, Matka)“

Petr Koliha: „Neexistují žádné černé listiny a nikdy jsme nepřemýšleli o tom, že bychom neodvysílali nějaký program jenom proto, že v něm hraje Jiřina Švorcová. Na film Horoucí srdce nemá ČT v současné době vysílací práva.“

ANONYM: „dobry den..chtel bych se zeptat, proc jste zrusili soutez klikari, ktera mela mit "velke" finale?a pripravujete nejake nove zabavne porady?“

Petr Koliha: „Ještě jednou dobrý den. Pořad Klikaři byl zrušen v loňském roce, kdy jsem v této televizi ještě nepracoval, takže neznám bližší podrobnosti. Uvedli jsme první díl zábavného pořadu Na holky se nepíská, připravujeme nový zábavný pořad s p. Donutilem, v jednání je nová zábavná soutěž.“

ANONYM: „Pane řediteli, většina lidí si nemůže vynachválit program ČT 2, ale jeho sledovanost je téměř nulová. Já ČT 2 zase až tolik nechválím, ale sleduji ji. A přijde mi, že v poslední době, cca 1 rok, jako by tento program trochu "tápal", jako byste přesně nevěděli, jakým způsobem dále ČT 2 směrovat, co na ni přesně vysílat. Co Vy na to? Jinak ale díky bohu za tento program, lze tam nalézt kvalitu.“

Petr Koliha: „Dobrý den, ČT2 se pohybuje ve sledovanosti okolo 6% share (podíl na sledovanosti). Domnívám se, že u kanálu pro menšiny (v nejširším slova smyslu) jde o vysoké číslo, i ve srovnání se zahraničními veřejnoprávními televizemi. Je to důkazem zájmu jednotlivých diváckých skupin. Společenské dokumenty, kulturní magazíny, vážná i jazzová muzika, včetně sportu a další formáty vytvářejí profil ČT2, který je nutný vnímat ve vztahu ke kanálu ČT1. Oběma kanály tak ČT plní svoji veřejnoprávní službu.“

ANONYM: „dobry den..mam jen jednu otazku..budete davat dalsi dily skveleho serialu Sex v e meste? Dekuji za odpoved“

Petr Koliha: „Dobrý den, začátkem příštího roku uvedeme novou premiérovou řadu tohoto seriálu.“

ANONYM: „Dobrý den, zdá se mi, že by mohlo být v ČT více sportu.“

Petr Koliha: „Domnívám se, že se věnujeme sportu ve velké míře. Od menšinových sportů až po velké akce jako jsou Olympiáda, MS v ledním hokeji, Pohár UEFA, Liga mistrů. Přes prázdiny jsme vysílali atletický seriál Golden league, nyní budeme vysílat ME ve volejbalu mužů a řadu dalších akcí. Kromě televizní obrazovky sleduje ČT tyto akce také na svých teletextových a internetových stránkách.“

ANONYM: „Nejsem nadšeným příznivcem zábavných programů na Nově, ale musíte uznat, že zábava na této televizi je v současné době kvalitnější než u vás. Co s tím?“

Petr Koliha: „Každý pořad je věcí osobního vkusu. V současné době se snažíme věnovat našim zábavným pořadům velkou péči. Moje hrdost mi nedovolí tvrdit, že by Polívkova Manéž či Ebenův pořad O poklad Anežky české a další, by byly horšími pořady než pořady TV Nova.“

ANONYM: „Pane Koliho, Česká televize se rozhodla po 12 letech odvysílat seriál My všichni školou povinní. Proč jste tak dlouho otáleli s jeho uvedením a nebojíte se negativních reakcí na tento seriál. Popisuje se v něm přece komunistické školství(jsou zde pionýři, soudruzi učitelé atd.) Děkuji za odpověď“

Petr Koliha: „Na několik dílů tohoto seriálu jsem se po letech opět podíval a mám pocit, že většina diváků si spíš zavzpomíná na své mládí než na pionýrské šátky, které jsou pouhým koloritem příběhu. V tomto seriálu jde především o osudy a vztahy jednotlivých postav.“

ANONYM: „Pane řediteli, zajímalo by mě kolik stoji uvedení filmu,ktery natocila ČT-mám na mysli třeba reprízu filmu Baječná léta pod psa..jde mi o to, kolik dostanou herci,režisér apod. za takove uvedeni..nezajímá mě jejich kokr. odměna,ale vaše naklády v tomto případě..děkuji“

Petr Koliha: „Za každé uvedení v televizi zpravidla dostávají herci, režiséři, atd., takzvané provozovací honoráře, jejichž výše se domlouvá při podpisu smlouvy. U režisérů to bývá většinou 15% z jejich smluvního honoráře. Částky za všechny profese při každém uvedení se pohybují řádově v desítkách až stovkách tisíců, podle počtu tvůrců zúčastněných na projektu.“

RADIO: „Pěkné odpoledne. Jsem zastáncem Vašeho zpravodajství. Ne můj vkus je ho málo. Plánujete rozšíření. Ve věku 22 let jezdím po republice a přijíždím později v noci. Události ve světě mi se zdají nedostačující a o tom, že se předtáčí ani nemluvím. Budete rozšiřovat zpravodajství ???“

Petr Koliha: „Děkuji za projevený zájem, každá pochvala opravdu potěší. Prosím, zopakujte tuto otázku při chatu s pověřeným ředitelem zpravodajství p. Honysem, který bude brzy odpovídat na tomto chatu, přesné datum zveřejníme na hlavní stránce ČT.“

RADIO: „Myslel jsem, že program patří pod Vaše "křídla". Co se týká předtáčení Událoství ve světě se pana Honyse zeptám, ale on snad nemá pravomoc říci : " Tak a teď uděláme z ČT1 zpravodajsko- poblicisticko-sportovní program + počasí? Nebo o tom rozhoduje jen on?“

Petr Koliha: „Ptáte se vlastně na koncepci zpravodajského vysílání, která vzniká na návrh ředitele zpravodajství. Posléze je tato koncepce konzultována s ředitelem progamu a oddělením skladby. Zpravodajství je záměrně a ze zákona odděleno jako samostatná oblast právě kvůli dodržení maximální nezávislosti.“