Chat

psycholog

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.

Zaměstnanec Psychologického ústavu AV ČR v Brně, který se zabývá výzkumem psychodiagnostických metod v psychologii.

Záznam chatu ze středy 3. ledna 2007

Evik: „Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat na naší dcerku, která chodí do první třídy a změnila se v chování. Učení jí jde, ale je odmlouvačná, drzá, hrubá...Taky jsem na ní zpozorovala že na co sáhne jednou rukou musí se dotknout stejně i tou druhou, to samé s nohama, šlápne na běhounek jednou nohou a pak se vrátí aby na ten běhounek šlápla i tou druhou nohou. Jednou ve škole jedné holčičce ukradla věcičku, stále tvrdí že to neudělala a že jí tu věc musel někdo dát do tažky.Máme doma ještě druhou dcerku které je 9měsíců. Myslíte že se tak chová že žárlí na malou sestřičku? děkuji“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Přeji všem zájemcům a chat dobrý večer. Na tuto otázku a otázky podobného rázu je obtížné (ne-li nemožné) odpovědět takhle přes internet. Pokud popisované chování Vaší dcerky trvá již delší dobu, popř. se stupňuje, asi by bylo lepší navštívit nějakou pedagogicko-psychologickou poradnu, kde by ji vyšetřili. Možná to nic neznamená, dcerka časem svoje chování změní, a Vy budete aspoň klidná. V opačném případě začnete věci řešit.“

Magda: „Dobrý den chtěla bych se zeptat jen najednu věc:Je mi 14 a jsem strsšně náladová mám strach,že se se mnou nebo mojí rodinou něco stane.Myslíte,že by to mohlo být ze stresu ,který ted prožívám hlavně ve škole?Dík Magda“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Ahoj Magdo, stres určitě může být příčinou špatné nálady. Pokud Ti Tvoje náladovost, jak píšeš, působí potíže, poraď se nejprve se svými rodiči. Nebo bych Ti doporučil návštěvu výchovného poradce ve škole nebo školního psychologa, pokud nějakého ve škole máte. Můžeš se také poradit s třídní učitelkou (učitelem).“

David: „Myslite ze se nekdy dozvime kde se v mozku bere osobnost a co zapricini ze je clovek takovy makovy(povaha atd.)“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Nejsem zrovna odborník na mozek. Jsem psycholog, mozkem se zabývají spíše neurologové a neurofyziologové. Ale myslím si, že naše poznání, týkající se toho, jak souvisejí psychické procesy a neurologické procesy, neustále roste.“

jakub: „dobrý den, mohl byste mi prosím jednoduše rozdělit mozek na hlavní části a stručně vysvětlit, k čemu jednotlivé části slouží? Mám v tom od minulé hodiny biologie ještě pořád nejasno a rád bych si to konečně srovnal v hlavě. Děkuju“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Ahoj Jakube, omlouvám se, ale takový výklad by mi, i přesto, že nejsem neurolog, zabral poměrně dost času. Doporučil bych Ti zapátrat na internetu. Určitě tam najdeš spoustu zdrojů.“

Petr: „Je nějaká souvislost mezi stupněm inteligence a kvantitou mozkových buněk a jejich spojení? A jestli to tak je, existuje nějaký hypotetický údaj o tom, jak složitá struktura je schopna primárních projevů inteligence?“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Tyto otázky jsou velmi složité. Např. vztah mezi objemem mozkovny a inteligencí prokázán nebyl. U druhé otázky je nutné definovat, co je to inteligence. Jestli je to schopnost učení se, už některé poměrně jednoduché organismy s velmi jednoduchou nervovou soustavou by bylo možné považovat za inteligentní.“

Martin: „Dobrý den, chětěl bych vědět, zda existuje nějaká "diagnoza" na např. Když si někdo představí nějakou uplně obyčenejnou věc, ale představí si ji velice srandovně. Mně se to totiž stává často, a pak následuje smích. Mám s tím problémy, protože smích nejde udržet. Je mi 16 let a chodím na střední školu, obor technické lyceum.“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Martine, o takové diagnóze nevím.“

MC Loverboy: „Dobrý den,chtěl bych se zeptat jak se dá lépe učit.Je na to nějaký fígl.Budu moc rád když mi odpovíte děkuji“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Na učení je spousta "fíglů". Jeden z nich je pravidelnost. Učit se spíše po malých dávkách a často. Dbát na klid a odpočinek atd. Ale existuje o tom spousta knih. Najděte si nějakou.“

khaki.13: „sem hloupa??? kdyz me napadlo po tech prikladech barva bila a naradi bagr??“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Nejsi hloupá. S chytrostí nebo hloupostí ten pokus nijak nesouvisí.“

Radek F.: „Dobrý podvečer, zajímalo by mne, jestli by mohla být pravda o rozdělení mozkových hemisfér nejen podle mechanického ovládání těla na pravá h. -> levá polovina těla; levá h. - pravá polovina těla; ale i na rozdělení podle vědomí. Respektive vědomí a podvědomí; fantazie, intuice, tvořivost - - rozum, přemýšlení, pohyb, činy“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Do jisté míry je tato funkční specializace hemisfér prokázána. Ale rozhodně to není rozdělení, které by platilo absolutně, je tam velmi mnoho výjimek.“

Hanka: „Myslíte,že někdy bude možné nahradit poškozenou část mozku po obrně( kalciové ložisko v oblasti centra řeči) a nebo že se nějak podaří pacientovi,kterému je nyní 20 let pomoci,aby rozuměl lépe a lépe mluvil?“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Tohle je opět otázka spíše pro neurologa. Víme, že mozek má úžasné regenerační schopnosti.“

Michal: „Moc mě zajímá jestli je možné pouhým mluvením člověka třeba přimět k tomu že začne myslet na to co vy chete?“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Michale, možné to je... Zkuste to někdy.“

Zuzana Melounová: „Chtěla bych se vás zeptat,zda existuje test,jestli je blondýna opravdu blbá...Vím,že je to blbé-sama jsem blondýna...Předem děkuji za odpověď..“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Milá Zuzano, jako bývalý blonďák vím z vlastní zkušenosti, že všichni jsme někdy blbí. Ale s barvou vlasů to má málo společého... :-)“

Daag: „Dobrý den v čem mám jiné chápání než ostatní když sjemv testu odpověděl jinak než ČERVENÁ, KLADIVO?“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Podle mého názoru v ničem. Spousta lidí odpovídá jinak.“

maxs: „Dobrý den. Věřím, že má otázka bude spadat do okruhu vašich vědomostí.... Zajímalo by mě, jak je nebezpečné kouření marihuany pro mozkové buňky. Zda je rozdíl mezi jedním jointem a pravidelným užíváním marihuany. Dá se nějakým způsobem "odbourat" nepříznivý vliv marihuany na krátkodobou paměť? Děkuji za informace“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Jakékoli látky působící na buňky nervové soustavy jsou potenciálně nebezpečné. Alkohol, THC obsažený v marihuaně atd. Pravidelné užívání je určitě rizikové. "Odbourat" případný nepříznivý vliv bude určitě záležitost dlouhodobější. V případě potíží doporučuji obrátit se na odborníky na drogovou problematiku.“

Honza z Čáslavi: „Dobrý den , chtěl bych se zeptat ,je obecně známo ,že paměť lze rozvíjet a zlepšévat , jak je to s přemýšlením "výkonem našho mozku" , v jakých podmínkach náš mozek nejlépe pracuje ? Tedy spíš , čím ho lze podpořit pro jeho nejlepší vysledek ? Děkuji“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Honzo, podobně jako se cvičením posilují svaly, tak i namáháním "hlavy" posilujeme svoje "intelektuální svaly". Takže s trochou nadsázky lze říci, že fungování mozku nejlépe podpoříme tím, že ho budeme používat... :-)“

Rostislav Telinger: „Dobrý večer,je mi 12let a asi 1rok se budím ve stejnu dobu a jsem vystrašený že bude zase ten hrozný čas 2.30. a nemohu usnout mohl byste mi poradit jak se této divné věci zbavit Děkuji Vám“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Milý Rosťo, asi bych v tom nehledal nějakou záhadu. Zamyslel bych se nad tím, jestli třeba před spaním nejíš nebo nepiješ, kdy chodíš spát apod. Poraď se také s rodiči. V případě, že nepřijdeš na žádné logické vysvětlení a je to pro Tebe hodně nepříjemné, je možné se poradit s lékařem.“

jakub: „dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak probíhá klasická psychoterapie (dejme tomu v oblasti klinické psychologie)? na čem je založena její účinnost?“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Dobrý den, psychoterapie má různé podoby. Podívejte se na internet nebo do odborné literatury. I v češtině už existuje poměrně dost kvalitních zdrojů.“

Vlastik Bělíček: „Dobrý den. Mám pocit jako by se pomalu uzavírala brána vnímání mozku.Připadám si roztěkaný, málo se soustředím. Rád bych to nějak změnil“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Dobrý den, příčin může být mnoho. V případě, že se Vaše schopnost soustředění hodně zhoršila a na důvody nepřijdete sám, doporučil bych Vám návštěvu lékaře nebo psychologa.“

Viktor Fišera: „Dobrý večer přeji.Pane Urbánek jistě znáte britského Derena Browna a jeho pořady, kde manipuluje s lidskou myslí...mohl by jste mi prosím lépe vysvětlit jakým způsobem dociluje tak přesvědčivých výsledků? Je to i částečně založeno na slovních asociacích?Jak je možné, že D.Brown dokázal třeba během 10 minut přesvědčit skupinku studentu-ateistů o existenci boha?PŘEDEM DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Dobrý večer, přiznám se, že jsem ani jeden tento pořad neviděl.“

Jaromir Pechanec: „Dobry podvecer, chtel jsem se zeptat, zda-li je mozne ovlivnit naladu nebo pocity ve snech, behem REM spanku, exogennimi vlivy. Napr.: hudbou. Uz se mi mnohokrat stalo, ze jsem usnul behem poslechu ponure hudby a probudila me nocni mura...“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Možné to asi je, otázka ale je, jestli je to ovladatelné, tzn. jestli byste se po usnutí při poslechu veselé hudby probudil smíchem. Další otázka je, proč usínáte při poslechu ponuré hudby.“

jakub: „dobrý den, co potřebuje student, který čerstvě dostudoval obor klinické psychologie k tomu, aby si mohl otevřít svou soukromou praxi?“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Sám klinickou praxi neprovádím, takže o tom mám vědomosti jen povšechné. Potřebuje ještě tzv. výcvik v psychoterapii, supervizi a také klinické atestace. Dále potřebuje buď smlouvu s pojišťovnou nebo dostatek platících klientů.“

st.jen: „Je mi 36 let a asi 10 let se zabývám výzkumem psychoaktivních rostlin. K mým velkým úspěchům patří objev nového druhu houby psilocybe moravica, popsaného Mgr.Borovičkou. Tyto houby používám asi 1-2x ročně jako pomůcku při řešení důležitých životních otázek, jako "psychosprchu" kdy zdánlivě neřešitelné problémy náhle mají více řešení, kdy případný chaos a nejistota se uspořádává do jasných struktur a řádu. Co o tom soudíte vy? Domnívám se, že výzkum těchto látek by měl pokračovat a že se mohou stát velkou pomůckou v psychologii a psychiatrii, pokud se naučíme je využívat, nikoli zneužívat.“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Souhlasím s tím, že výzkum těchto látek je potřebný.“

Iva: „Hezký večer pane doktore, můžete mi blíže specifikovat psychodiagnostické metody? nebo jestli máte www. psychologií se také zabývám,ale ne až tak profesionálně díky“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Dobrý večer. Psychodiagnostických metod je celá řada a existuje o nich množství literatury. Na internetu obvykle nebývají, jedná se zpravidla o metody, které vydávají speciální vydavatelství a jsou chráněny copyrightem.“

Šárka: „Podobá se test, který jsme viděli v Portu, testům, které dáváte při vyšetřování pacientů vy?“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Já pacienty nevyšetřuji. To, co jste viděli v TV. není žádný test, je to spíše pokus, hříčka.“

Bara: „Dobry den ja vim ze to sem asi nepatri ale me by zajimalo jestli nemate nejakou vtipnou historku kdyz jste delal pokusy?“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Dobrý den, myslím, že např. z tohoto chatu bude několik vtipných historek.“

Šnek: „Vážený pane Urbánku, zajímalo by mě, jestli se odpovědi v testu (barva + nářadí) tak= lyšily podle povahy člověka, agresivity. Děkuji za odpověď.“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Myslím si, že spíše ne.“

bad: „Dobrý den, rád bych se zeptal co si pan doktor myslí o nových psychlogických testech pro řiďiče. Dnes jsem je dělal a úrověň celé záležitosti tak na 5.třídu základní školy. Ten celý trapas za 3.200kč,- Děkuji“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Dobrý den, já nevím, jakými metodami Vás testovali. Záleží na tom, kdo vyšetření prováděl.“

Michal Křičenský: „Srdečně Vás zdravým pane Urbánku, rád bych věděl z čeho mozek čerpá, když se mi zdají sny o věcech, se kterými jsem v životě nebyl v kontaktu a další dotaz, čím to je, že si jiné dávné věci vybavím do naprostého detailu a druhé naopak v paměti nemohu vůbec nalézt? Děkuji a přeji trpělivost a moudrost při chatování! Mějte se hezky!“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Dobrý večer. Na tyto otázky je těžké odpovědět. Doporučuji přečíst si nějaké knihy o snech a snění, pokud možno od autorů-psychologů - tzn. ne snáře.“

Eva: „Dobrý den. Mám otázku: Kde se v praxi dají psychodiagnostické metody využít a čeho přesně se týkají? Děkuji....“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Dobrý den, kdekoli, kde je potřeba pokusit se o hlubší vhled do psychických procesů nebo stavů konkrétního člověka. Jedná se vlastně o takové psychologické "teploměry", "rentgeny" apod. Ale (bohužel) podstatně méně dokonalé.“

Marcela Fialová: „Dobrtý den, moje dcera chce studovat psychologii,nyní je v 9.třídě.Mohu se zeptat,jakou střední školu dopručujete?Mám na mysli školy v Brně a okolí. Děkuji předem, Marcela Fialová“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Dobrý den, obecně asi spíše gymnázium, s výukou biologie (jsou z ní přijímací zkoušky), ale i humanitních oborů.“

Honza: „Dobrý večer, rád bych se zeptal na radu - dělám totiž SOČku (Studentskou Odbornou Činnost) s tématem zaměřeným na mimosmyslové vnímání a rád bych znal váš názor na tuto věc, případně bych byl potěšen, kdyby jste mi věnoval radu na co ce zaměřit nebo jaké pokusy provést. Předem děkuji za váš čas strávený nad touto otázkou...“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Dobrý večer. Doporučuji zkusit dvojitě slepý pokus s dostatečným množstvím opakování a výsledky statisticky zpracovat. Konkrétnější odpověď by byla dlouhá a závisela by na mnoha věcech.“

Katka: „DOBRY DEŇ,chcelaby som sa spýtať,či je normalne,aby sa môj 4.ročný syn zaujímal ovedu“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Dobrý den, není to sice úplně běžné, ale určitě mu to neuškodí.“

zvedava: „V testu prave odvysilaneho poradu me napadlo naradi pila a barva zelena. Lze z toho neco vyvodit?“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Ne.“

Maryen: „DOBRÝ DEN, ZKUSILA JSEM SI TEST, KTERÝ BYL V TELEVIZI... byla jsem překvapena, ale napsala jsem kladivo ale barvo bílou(ale myslela jsem na červenou...) Čím to je, že tolik lidí napadne to samé ?“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Jedno z možných přijatelných vysvětlení spočívá v tom, že prototypický představitel kategorie "nářadí" je právě kladivo a typickým představitelem "barvy" je červená. Ale závisí ještě na spoustě faktorů, např. na osobních zkušenostech.“

David: „Jeste jednu otazku mam pritelkyni ktera ma velke problemy doma s rodici kteri opravdu doslova nenavidi jeji 15 let a ma strach ze to snima doma nevydrzi do tech 18.Navsteva nejakeho psychologa nebo neco takove myslim nepripada v uvahu protoze by to doma mnela jeste horsi...ikdyz chapu jeji maminku ma 3 zamestnani...pak se musi starat o 2 brachy kteri maji 6 a 10-a jsou(hrozni FRACKOVE)jak by to asi mnela resit?jako breci pri kazde prilezitosti a je na tom psychycky fakt hrozne...muzu ji nejak pomoct?jak koliv???“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Davide, přítelkyně může jít za psychologem a rodiče o tom nemusí vědět.“

Coffee.adam@seznam.cz: „Dobrý den, zkoušel jsem si váš test a skončil jsem, jak jinak, na ČERVENÉ a KLADIVU. Zajímal by mne smysl oněch příkladů na začátku. Je to opravdu jakýsi "mentální klystýr", který vyčistí člověku mozek a dá volný průchod první myšlence (např. červená a kladivo)?“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Dobrý večer, ta hříčka není nikde popsána (kromě internetu). Myslím si, že to skutečně funguje tak, že příklady odvedou pozornost jiným směrem.“

Marketa: „Dobry vecer pane docente, rada bych vyslchla Vasi radu. Je mi 24 let, jsem studentkou UK, PrF v Praze. Trpim zde silnymi uzkostmi, at uz z dochazky do laboratore, kde se bojim navazani jakehokoli kontaktu s kolegy, tak z komunikace s vyucujicimi. Na druhou stranu mam neskutecny strach ze samoty. Jiz kdysi jsem se lecila z mentalni anorexie, bulimie, depresivni "nalady" mame bohuzel v rodine. Nyni dochazim do psychologicke poradny k panu Dr. Grulichovi, avsak nejsem si tolik jista, zda to ma ten spravny ucinek. K lekum se nyni nemohu priklonit, nebot jsem pul roku po illeocekalni resekci pri Crohnove chorobe. Chtela bych se Vas zeptat, zda vidite nejaky smysl v pouze nemedikamentozni lecbe psychologa a zda byste mi mohl doporucit psychologa, poradnu zde v Praze. Neni li to mozne, presto dekuji pouze nazor k prvni otazce. S pozdravem Marketa H.“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Dobrý večer. Markéto, já Vám nemůžu radit přes internet. Pokud Vám docházení za Vaším terapeutem nepomáhá, můžete vždy zkusit jít jinam. Nemohu Vám poradit nějakého konkrétního, v Praze je ale dostatečný výběr. Zkuste svoje pochybnosti řešit s Vaším současným terapeutem.“

Vítězslava: „Co si myslíte o [dežaví]? děkuji“

doc. Tomáš Urbánek, Ph.D.: „Deja vu neboli iluze, že už jsme viděli něco, co jsme ve skutečnosti vidět nemohli, je velmi zajímavý jev, který zažívá čas od času většina lidí (např. ve stavech únavy). I sám jsem ho mnohokrát zažil. Vím, že se o něho živě zajímají např. neurologové. Je to jeden z mnoha jevů, kterými se psychologie zabývá. Omlouvám se všem, kterým jsem na jejich otázky neodpověděl. Bylo jich velmi mnoho a snažil jsem se odpovědět aspoň na ty "typické". Děkuji všem za jejich zájem a přeji dobrý večer.“