Chat

konstruktér

prof. Ing. František Wald, CSc.

Prof. Wald vede katedru ocelových a dřevěných konstrukcí stavební fakulty ČVUT v Praze. Specializuje se na požární spolehlivost konstrukcí, navrhování konstrukčních styčníků ocelových a hliníkových konstrukcí a lešení. Byl nositelem třiceti národních a osmi evropských grantů v oblasti teorie stavebních konstrukcí. Je předsedou evropské sítě COST 0904 IFER Integrovaný požární návrh konstrukcí a garantem konsorcia šesti evropských universit pro magisterský výukový program v oblasti stavebních ocelových konstrukcí SUSCOS_M, které získalo pro zámořské studenty prestižní stipendia ERASMUS MUNDUS.

více v reportáži Požár ve Veselí 2011 z cyklu PORT

Záznam chatu z pátku 2. prosince 2011

Bunat: „Jaká je v ČR podle Vás požádní legislativa?“

prof. Ing. František Wald, CSc.: „Dobré odpoledne všem divákům a chatařům České televize! Požární legislativa v ČR je podle mého názoru na velmi vysoké úrovni, srovnatelná s legislativou ostatních evropských zemí.“

so many infant: „Jak kvalitní jsou Vaši studenti na CVUT v soucasne dobe?“

prof. Ing. František Wald, CSc.: „Naši studenti jsou konkurence schopní i v rámci světového měřítka. Své poznatky a vědomosti si prohlubují během zahraničních studijních stáží. Výsledky prací prezentují na konferencích a studentských soutěžích, kde obzvlášť v poslední době dosahují velmi dobrých umístění.“

Věra O.: „Chodí třeba za vámi hasiči, že se budova při nějakém požáru chovala divně, jestli byste jim to pomohli vysvětli?“

prof. Ing. František Wald, CSc.: „S experty z řad hasičů konzultujeme statické chování konstrukcí za požáru. Průběhem samotného požáru se zabývá specializovaný útvar - Technický ústav požární ochrany (TÚPO), spadající pod MVČR. I požární zkoušky ve Veselí n. L. byly připraveny ve spolupráci s tímto útvarem.“

Bunat: „Je pravda, že požár v mrakodrapu je jako oheň v komíně?“

prof. Ing. František Wald, CSc.: „Výškové budovy se navrhují tak, aby byl tzv. komínový efekt minimalizován. V případech, kde se tento jev vyskytne (např. propojená átria přes celou výšku budovy), dochází bohužel ke zvýšení aktivity požáru v důsledku většího přístupu kyslíku. V dnešní době již víme, jak se tomuto efektu vyhnout.“

Bunat: „Je pravda, že je těžké zlikvidovat požár od 6tého patra nahoru?“

prof. Ing. František Wald, CSc.: „Při likvidaci požáru hraje roli dostupnost požární techniky. Obecně je platné, čím vyšší je budova, tím déle musí konstrukce budovy odolávat požáru a umožnit evakuaci lidí a zásah hasičů.“

Helena Smutná: „Dobrý den, poskytli jste výsledky měření také svým zahraničním kolegům?“

prof. Ing. František Wald, CSc.: „S kolegy ze zahraničí úzce spolupracujeme při všech experimentech. Požární zkouška v Mokrsku z roku 2008 byla připravena společeně s kolegy z Bratislavy a Sheffieldu (UK). Požární zkoušky ve Veselí n. L. byly součástí evropského projektu COMPFIRE, který je řešen společně s dalšími čtyřmi evropskými univerzitami. Každá univerzita má své dílčí úkoly v rámci projektu, vyhodnocení zkoušek ve Veselí připadá nám. Výstupem společné práce mají být nové spolehlivější přípoje pro ocelobetonové konstrukce.“

Zdeněk, Blatná: „Dobrý den, kdy a kde budete zase zapalovat další budovu? Má k tomu přístup i širší veřejnost?“

prof. Ing. František Wald, CSc.: „Další požární experiment se plánuje za 2 roky. Požární zkoušky ve Veselí se zúčastnilo cca 300 lidí z řad odborníků i široké veřejnosti. Informace o naší práci z oblasti požárního inženýrství najdete na webové stránce fire.fsv.cvut.cz. Zájem veřejnosti nás těší!“

Jarda, Brno: „Pokud se zjišťují příčiny netypického chování konstrukcí při požáru, diskutují spolu o tom odborníci z různých částí světa?“

prof. Ing. František Wald, CSc.: „Diskutují. Pro odborníky je k dispozici několik fór. Pro pasivní požární ochranu, naši oblast, je nejznámější celosvětový network SiF a evropský network COST TU 0904 IFER, který máme na starosti my na ČVUT.“

Sudoku: „Nechtěl jste být přímo hasičem?“

prof. Ing. František Wald, CSc.: „Chtěl, ale jsem stavař, učitel.“

Honza F., Kroměříž: „Proč jsou spoje konstrukcí tím nejslabším bodem stavby?“

prof. Ing. František Wald, CSc.: „Při návrhu se inženýři snaží, aby spoje nebyly nejslabším článkem. Při mimořádném zatížení, tj. požáru, výbuchu nebo zemětřesení jsou ale jinak namáhány a mohou být nejslabším článkem a rozhodovat o prostorovém kolapsu.“

stop smoking: „Vaše práce je hodně zodpovědná, když máte na starosti požární spolehlivost konstrukcí, že?“

prof. Ing. František Wald, CSc.: „Věnujeme se pasivní požární bezpečnosti. Odpovědnost je stejná jako u jakéhokoliv statického posouzení objektu nebo mostu. Vycházíme ze zkušeností našich předků, z experimentů, z fyzikálních modelů a posledních poznatků poznání.“

stop smoking: „Existuje něco jako požární audit - viz třeba energetický audit - ten existuje?“

prof. Ing. František Wald, CSc.: „K zajištění takové spolehlivosti objektu, kterou požaduje společnost, se pro každý objekt vypracovává Požárně bezpečnostní řešení PBŘ. Nejedná se tedy o audit, ale o průkaz splnění požadavků, které jsou pro všechny objekty jejich společenským významem. Výpočty požární spolehlivosti jsou součástí podkladů k PBŘ náročnějších objektů.“

Kellyliu: „It is an excellent experiment. I hope I was there to observe the test...“

prof. Ing. František Wald, CSc.: „I hope to see you on our next experiment in 2013.“

Petr V.: „Dobrý den, můžete se pochlubit nějakým českým poznatkem v tomto oboru (chování konstrukcí při požáru), který je světově uznávaný?“

prof. Ing. František Wald, CSc.: „Poznatky se dnes získávají globálně. Největší experiment jsme měli příležitost uskutečnit na sedmipartové budově v Cardingtonu ve Velké Británii v evropském projektu, který jsme řídili. Výsledky jsou ale celoevropské. Zcela český přínos je asi výstup z našeho národního projektu na zvýšení požární odolnosti přípojem, který je částečně chráněn umístěním v ocelobetonové desce. Tyto poznatky jsou připraveny k publikování a využití na celém světě. Připravujeme k publikování a zavedení do praxe i poznaky o požární odolnosti ocelobetonového stropu z drátkobetonu. Většinu projektů máme ale mezinárodních. Vývoj požární ochrany je finančně náročný.“