Chat

teoretik umění

Jaroslav Anděl

Autor četných publikací a výstav moderního a současného umění doma i v zahraničí. Pracoval jako ředitel muzea, kurátor, konzultant a pedagog. Je autorem konceptu 12 hodin budoucnosti: maratón myšlenek, idejí, tezí a kurátorem výstavy Budoucnost budoucnosti. V současné době zastává funkci uměleckého ředitele Centra současného umění DOX a je členem týmu XXX. výstavy Rady Evropy Critique and Crisis: Art in Europe since 1945, která bude putovat po evropských muzeích od 2010 do 2014. Žije v Praze a New Yorku.

více v reportáži Budoucnost budoucnosti z cyklu PORT

Záznam chatu ze středy 3. listopadu 2010

Michal, Mšeno: „Dobrý den. Zabýval se někdo otázkou, jestli další pokrok ve vědě a technice povede k větší demokracii, nebo spíše usnadní totalitu?“

Jaroslav Anděl: „Dobrý den, Michale, dovolte, abych pozdravil a přivítal všechny diváky, a děkuji za důležitou otázku. Kladli si ji lidé už v průběhu minulého století (viz polarita pojmů utopie a dystopie) a její aktuálnost dnes není menší než dříve, ale spíš naopak. Kam to směřuje, není předem dáno, záleží to z velké části na nás samotných. Z toho je zřejmé, že pozitivní vývoj představuje větší účast a úsilí než vývoj negativní.“

Katka, Praha 3: „Nemůžu se ubránit dojmu, že naše představy o budoucnosti jsou nutně velmi naivní a neliší se svou naivitou od představ o začátku 21. století, jaké měli lidé před padesáti lety. Mluvilo se o tom ve 12 hodinách budoucnosti?“

Jaroslav Anděl: „Jinak tomu asi nemůže být. Zkušenost, kterou máme s představami budoucnosti z minulosti a kterou popisujete, byly z velké části východiskem prací umělců na výstavě Budoucnost budoucnosti v centru DOX. V tom se asi liší náš postoj k budoucnosti od minulých dob. Na 12 hodinách se na tuto skutečnost reagovalo tím, že většina vystoupení se soustředila na současné výzvy, jež se týkají budoucnosti zcela konkrétním způsobem. Doporučuji podívat se na videozáznam 12 hodin budoucnosti na http://www.ct24.cz/kultura/kultura-on-line/103728-on-line-z-dox-12-hodin-budoucnosti/ Teze jednotlivých vystoupení najdete na webové stránce projektu, kterou průběžně doplňujeme a kde najdete brzo informace o dalším pokračování projektu http://12hodin.doxprague.cz“

Tomáš, Ostrava: „Docela mne zaujala myšlenka, že by architektura a biologie splynuly. Co kdyby obdobně splynula biologie se strojírenstvím? Zvažovalo se, že se by tento podivný architektonicko-biologický útvar samovolně rozrostl po celé Zemi?“

Jaroslav Anděl: „Ano, jestliže minulá století modernity byla stoletími fyziky, naše století bude stoletím biologie. Myšlenku samovolného růstu, kterou naznačujete, nejvíce rozvinula teorie komplexity v poslední čtvrtině minulého století. Ta vyrůstala nejen ze studia matematiky, teorie her, ekonomie, ale také z řešení otázky vzniku života a umělé inteligence. Současný rozvoj biologie vede k aplikacím v nejrůznějších oborech včetně architektury a strojírenství a teorie komplexity zde bude jistě hrát důležitou úlohu. Na výstavě Budoucnost budoucnosti se aplikací biologie ve stavebnictví zabývaly podnětně projekty skupiny Terreform ONE z New Yorku.“

Petr, Hodonín: „Dobrý den. Vyšlo ve vašem projektu najevo, že by se nějak lišily vize budoucnosti podle toho, jestli jejich autoři pocházeli z bývalého totalitního východu, nebo ze svobodného západu?“

Jaroslav Anděl: „Dobrý den. Ve 12 hodinách budoucnosti se rozlišení, které zmiňujete, nejvíce projevilo ve vystoupeních, jež se věnovaly tématu Je demokracie unavená nebo ohrožená? Je zřejmé, že v postkomunistických zemích stále zápasíme s dědictvím minulosti, současně se však musíme vyrovnávat s nemalými výzvami, které přináší globalizace. V tomto směru je naše pozice obtížnější než v zemích s nepřerušenou tradicí demokracie. Doporučuji podívat se na videozáznam 12 hodin budoucnosti na http://www.ct24.cz/kultura/kultura-on-line/103728-on-line-z-dox-12-hodin-budoucnosti/ Teze jednotlivých vystoupení najdete na webové stránce projektu, kterou průběžně doplňujeme a kde najdete brzo informace o dalším pokračování projektu http://12hodin.doxprague.cz“

Jana, Valašské Meziříčí: „Dobrý den, docela by mne zajímalo, jestli se máme budoucnosti bát, nebo jestli se máme na ni těšit?“

Jaroslav Anděl: „Dobrý den, Jano. Děkuji za výbornou otázku. My jsme ji také kladli účastníkům a návštěvníkům 12 hodin budoucnosti. Dokonce jsme podobnou otázku měli napsanou na stěně a žádali návštěvníky, aby se k ní vyjádřili. Fotograficky zdokumentovaný výsledek se chystáme vyvěsit na webové stránce projektu http://12hodin.doxprague.org Zajímavé bylo, že zástupci mladších generací byli spíše optimističtí, zástupci starších generací spíše pesimističtí. Děkuji Vám všem za výborné otázky a doufám, že budete souhlasit s tím, že je i s odpověďmi vyvěsíme také na webové stránce projektu, kam můžete posílat další otázky, podněty, komentáře atp. na adresu tereza@doxprague.org Těšíme se na viděnou v centru DOX nebo alespoň na naší webové stránce.“

Karolina, Ůstí nad Labem: „Dobry vecer. Myslite, ze maji jiny pristup k budoucnosti vedci a jiny umelci?“

Jaroslav Anděl: „Dobrý večer. Děkuji za zajímavou otázku. Umělci mohou někdy mít jiný přístup k budoucnosti než vědci. Souvisí to s tím, že věda stojí na myšlence pokroku poznání, umění nikoli.“