Chat

ředitel zpravodajství ČT

Zbyněk Honys

Záznam chatu z pátku 21. prosince 2001

JERRY: „Dobrý den pane řediteli, Jaké chystáte změni ve zpravodajství na nový rok ve zpravodajství? A co říkáte na zpravodajství TV Nova? Domníváte se, že je krvavé? Já si myslím, že je naopak více takové lidské. Nova natáčí reportáže přece jen ze života obyčejných lidí. Děkuji Vám za odpověď. A přeji hezké Vánoce!!!“

Zbyněk Honys: „Změny chystané ve zpravodajství chci nejdříve probrat se svými kolegy a svedením ČT. Pokud se tím ptáte na program, tak obecně lze říct, že předpokládám v průběhu roku přechod "21" do večerního času na ČT 1 a dále přípravu regionálních tzv. trhacích časů na sobotu a neděli. Připravujeme v redakcích zpravodajství a publicistiky pořady o EU. Jednotlivosti jsou ale strategickou záležitostí programování ČT, nechtěl bych tu zasahovat do hájemství programového ředitele a také bych nerad včas informoval konkurenci o našich záměrech. Pokud jde o Novu: pod vedením P/avla Zuny možná ubylo krve a netvrdil bych, že je to zpravodajství krvavé. Spíše mi ale příjde poněkud divné, že je to dnes spíše zábavný magazín.“

ANONYM: „Pane řediteli, můžete už reagovat na výtky zhruba 40 redaktorů, kteří si na vás stěžují Radě ČT? Můžete, prosím, uvést, kdy a kde jste pracoval jako řadový redaktor, nikoli jako manažer či něčí vedoucí? Děkuji.“

Zbyněk Honys: „Na výtku reagovat nemohu, zatím jsem jí osobně nedostal. Až mě s ní kolega Novák seznámí, připravím v souladu se zadáním Rady ČT odpověď, kterou zašlu radním prostřednictvím generálního ředitele. Pochopitelně počítám s tím, že budu mít možnost s Radou ČT na toto téma klidně komunikovat. Mé CV najdete na oficiálních stránkách ČT. Jako řadový redaktor jsme působil v Československém rozhlase, Moderoval jsem na stanici Českolsovensko, resp. Radiožurnál, pracoval jsem jako řadový redaktor v Premiéře.“

PETR.K.: „Dobry den, Jak vzpominate na svou funkci moderatora pred a po roce 89?“

Zbyněk Honys: „Před rokem 89: viz odpověď výše. Po roce 89 jsem hlavně moderoval vysílání Občanského fóra ČRo, které jsem zároveň vedl. Moderoval jsem i na stanici Českolsovensko a v Radiožurnálu, který jsem založil.“

ADRIEN: „Vážený řediteli, Dozvýme se už někdy zprávy ze života naší české minority transsexuálů, homosexuálů či jiných menšin které doposud ani nezazněli ve Vašich zpravodajských relacích ? Děkuji za podrobné vysvětlení Vašeho názoru...“

Zbyněk Honys: „Pro mne je to téma jako každé jiné lidské téma. Osobně se znám s Jiřím Hromadou, který studoval o rok výš na chomutovském gymnáziu, měl jsem ještě na Nově kolegyni, která prošla strastiplnou cestou z pro ní cizího ženského těla do mužského těla. Pomáhal jsem jí, později mu v komunikaci s ostatními kolegy. Je ale nutné přiznat, že jsem se nesetkal s žádným odmítavým projevem. Pokud je v této oblasti něco zajímavého, jistě bychom o tom měli informovat a pomoci při komunikaci o těchto tématech. Nemyslím si ale, že by to mělo být cestou estrádního podbízení se.“

JERRY: „Pane řediteli, co říkáte na protesty zaměstnanců na vaše jmenování do funkce? A co má udělat člověk, který by rád pracoval pro zpravodajsví ČT?“

Zbyněk Honys: „Pokud jde o protesty, nemohu je zatím komentovat. Pokud máte zájem o práci v ČT, zašlete strukturovaný životopis: mailto:zbynek.honys@ceskatelevize.cz .“

ANONYM: „Dobry den, mel bycj nekolik otazek: Jake zmeny cekaji zpravodajstvi v nejblizsich mesicich - personalni, obsahove atd.? Chystáte nejake nove zpravodajske formaty? Je znamo, že ve oddeleni zpravodajstvi maji prilis silnou pozici odbory. Jste s timto stavem spokojen, popripade ajak ho hodlate zmenit? Nekteri moderatori zprav figuruji ve firmach pro medialni trenink politiku. Jak hodlate resit tuto situaci? Koho jmenujete sefredaktorem zpravodajstvi? Dekuji za odpovedi. Ales Borovan“

Zbyněk Honys: „Na formáty jsem už stručně odpovídal. Personální změny proběhnou po předložení návrhu restrukturalizace. Se změnami počítám, nikoliv však s plošným snižovaním počtu redaktorů. V lednu bude po dohodě s generálním ředitelem vypsáno výběrové řízení na posty šéfredaktorů a šéfproducenta. Pokud jde o silnou pozici odborů: je přeci pochopitelná. S tím mají zkušenosti i v BBC, kde jsou odbory velmi silné. Pokud se zajímají o to, co je hlavním smyslem jejich existence, vnímám je jako důležitého partnera pro komunikaci, která je jistě někdy náročná, ale musí probíhat. Musím tu otevřeně přiznat, že od jisté doby necítím osobní nátlak odborů přímo na mne. Vím, ale jen zprostředkovaně, že se snaží ovlivnit v některých věcech např. jednotlivé radní, ale tak už to na tom světě chodí.“

ANONYM: „Vážený pane řediteli-zpravodajství co hodláte změnit ve zpravodajství a co nového připravujete během Nového roku . Děkuji Vám za vaši odpověď“

Zbyněk Honys: „Už jsem odpovídal.“

FEKAR: „Je možné seznámit se s Vašim projektem, s nímž jste nedávno kandidoval na svoji současnou pozici? A pokud ano, kde je k dispozici?“

Zbyněk Honys: „Ano, požádám PR ČT, aby byl po Novém roce vystaven na stránkách ČT.“

ANONYM: „Nevadí vám, že je proti vám nepřátelsky neladěna téměř celá redakce zpravodajství?“

Zbyněk Honys: „Nevadí mi s lidmi o těchto věcech komunikovat, pokud je to komunikace, nikoliv zjevný tlak. Doufám, že k tomu bude v nejbližší době dobvrá vůle. Vadí mi však z principu metoda, která se v ČT zavedla s příchodem, resp. odchodem šéfredaktora Kytky. Ten byl také vyveden z ČT po tlaku redaktorů. Pokud je každý, kdo se redaktorům nelíbí raději odvolán, tak to není jistě v pořádku. Je zcela lhostejné, zda jde o Kytku, Hodače, Bobošíkovou nebo Honyse. Příště takto mohou vyvést i svého dnešního kamaráda, pokud jim přestane vyhovovat. Podle některých kolegů, kterých si vážím jak z lidského, tak i z profesionálního hlediska, prosazoval Kytka svůj projekt skutečně špatně a svou roli nezvládal. Ale pokud by kdokoliv připustil, že zpravodajství může řídit jen ten, koho redaktoři přijmou, pak je to pro standardní proces řízení ČT velmi vážná věc. Ptal jsem se včera jednoho šéfredaktora printu, který si ČT, Balvína i mne rád bere na mušku, zda už zaměstnal někoho z redaktorů publicistiky, kteří s velkou mediální podporou před časem z ČT odešli. Přiznal se, že by to nikdy neudělal, protože by měl přirozenou obavu, že až se jim znelíbí, použijí stejné metody proti němu. Ptal jsem se ho také jak by řešil petici. Odpověď zněla: "K tomu bych jim nedal ani na vteřinu příležitost!" Vím, že veřejnoprávní médium je v jiné situaci, musí být pod kontrolou, ale ta má své standary - a toto k nim nepatří. Na druhé straně je nutné říct, že jsem připraven na toto téma otevřeně hovořit.“

RADIO: „Dobrý den. Proč česká televize vysílá, tak málo zpravodajství??? Plánujete v krátké budoucnosti rozšířit zpravodajství na 50% vysílacího času ČT1????“

Zbyněk Honys: „Pokud myslíte vyloženě zprávy, nikoliv i další pořady, tak to skutečně není v našich možnostech finančních a technických. Až tu bude digitální televize, tak jistě přijde i čas pro vyloženě zpravodajský kanál. Jinak však redakce sportu, redakce publicistiky a redakce zpravodajství pokrývají více jak 50% našeho vysílacího času.“

ANONYM: „Pane Honys, zazil jsem Vas jeste na TV Prima jako sveho sefa a bylo o Vas obecne znamo, ze jste neschopny, televizni praci nerozumite, ale umite si vzdy naklonit sveho reditele. Prozradte nam vsem, co jsme na to zvedavi, jak to delate??“

Zbyněk Honys: „Rád vám poradím, přestaňte se skrývat za pojem anonym, zvlášť když mě znáte a přijďte to se mnou probrat.“

ANONYM: „Vaše dnešní zmínka o tom, že chcete prestyžní zpravodajský pořad "21" přesunout do večerního času potvrzuje moje slova o tom, že této práci nerozumíte. Máte dostatečný argument na tento radikální přesun pořadu?? Doufám, že se tento chat necenzuruje a že mi odpovíte!“

Zbyněk Honys: „Zřejmě jste odborník na programování televizního zpravodajství. Pošlete mi, prosím, svůj projekt, rád s ním seznámím odoborné pracovníky ČT.“

RADIO: „Proč Česká televize nevysílá pravidelněji a častěji zpravodajství? Sleduji jen zpravodajství ČT ( je mi 22 let ), ale zdá se mi, že Události jsou někdy poskládané "cik cak" . Plánujete někda zlepšení jejich skladby?“

Zbyněk Honys: „Sestavování Událostí má jednak svá obecná pravidla a jednak záleží i na vedoucím vydání. Sám mám na to jistý názor, který chci komunikovat na začátku příštího roku s redakcí. Nejde jen o samotné řazení příspěvků, ale i o jejich vnitřní strukturování, o grafickou sreozumitelnost a sdělnost. Je to pro nás téma dost významné.“

FEKAR: „Neobáváte se toho, že protesty zpravodajů a nedávná snaha prosadit na zasedání Rady ČT usnesení doporučující generálnímu řediteli zrušit výsledek výběrového řízení, v němž jste zvítězil, by mohly vyústit až v krizi podobnou loňské?“

Zbyněk Honys: „To je otázka spíše pro ty, kteří za tím stojí. V ČT je ale dost lidí, se kterými neustále komunikuji a kteří s něčím podobným zásadně nepočítají. Navíc doufám, v souladu s tím, co zaznělo na Radě ČT, že jde spíš o to komunikovat jednotlivé problémy, než o to obsazovat ČT.“

ANONYM: „Pane řediteli, neodpovedel jste mi na otazku, co s moderatory, kteri soucasne komunikacne trenuji politiky?“

Zbyněk Honys: „Obecně jsem doporučil redaktorům a moderátorům, aby se případným nabídkám zcela jednoznačně vyhýbali. Dokonce i v případě, že budou moderovat např. charitativní akce, mají zvážit okolnosti. Někdy jsou tyto akce zároveň propagací sponzorských firem a to není pro naše moderátory dobré. Pochopitelně předpokládám, že případný výdělek z podobných aktivit věnují obratem na charitu. Jinou otázkou jsou odborné kurzy a pedagogická a přednášková činnost, tam problém nevidím, pokud nejde o konflikt zájmů s rolí moderátora, resp. redaktora.“