Spojení s vědou ze všech stran. Připravili M. Londesborough a V. Kunz

Obsah dílu

Přehrát vše

Pohled na velké mořské kytovce představuje nezapomenutelný zážitek. Ocasní ploutev každého keporkaka je jedinečná. Vzory, pigmentové skvrny i tvar ploutve jsou naprosto unikátní a daly by se přirovnat k otiskům prstů. Z této skutečnosti vychází vědecký projekt mořských biologů SPLASH…

Klikni a hraj. Výzkumníci spolu s hudebníky vyvinuli speciální počítačový program, který dětem, hrajícím na hudební nástroj, naslouchá, nahrává je, ukazuje chyby a hodnotí jejich výkon. Cílem programu není nahradit lidské učitele, nýbrž je doplnit…

Netlag ? oči digitálního globálního organizmu – pohled na svět zprostředkovaný obrázky z webcamu…

Patří levitace pouze mezi triky používané kouzelníky? Existují žárovky bez drátu? Michael ukáže, že fyzika může kouzlit a činit nemožné možným.

www.ceskatelevize.cz/port


EkologieEnergetické úsporyTéma

Nordica

Stoupající ceny energie, požadavky na omezení emisí oxidu uhličitého a šetrnost k životnímu prostředí – to jsou klíčové okamžiky, které se odrážejí v certifikátu Green Building. Od roku 2005 jej uděluje Evropská komise novým budovám, které mají spotřebu energie o 25 procent nižší, než stanovují energetické normy dané země. Spolu s námi si prohlédnete novou ekologickou administrativní budovu Nordica v Ostravě, která jako první v České republice získala certifikát Green Building. Spolu s jejím autorem architektem Ivanem Krejčím, pracujícím léta ve stockholmském studiu Tengbomarkitekten, vám přiblížíme základní architektonické a stavební prvky budovy.

» Číst více


AstronomieMontáž dalekohledůAktivní optikaAdaptivní optikaInterferometrieTechnosféra

Oči astronomie: Technické zázraky

Po tisíciletí lidstvo vzhlíželo k fascinující noční obloze, aniž by vědělo, že hvězdy Mléčné dráhy jsou jiná slunce, nebo že vesmír je poset miliardami sesterských galaxií, nebo že my sami jsme pouhou tečkou ve vesmírné kronice, která líčí příběh trvající 13,7 miliard let. Dokud jsme k pozorování využívali jen vlastní oči, neměli jsme možnost hledat sluneční soustavy okolo cizích hvězd nebo zjišťovat, je-li někde ve vesmíru život. Teprve před čtyřmi stoletími, roce 1609, vyšel Galileo Galilei do polí poblíž svého domu. Namířil dalekohled, který si sám sestrojil, na Měsíc, planety a hvězdy. Současné dalekohledy se ale radikálně liší od svých klasických předchůdců. Jejich montáže jsou menší a umožňují sledovat pohyb hvězdné oblohy. Zdokonalila se i zrcadla dalekohledů. Bývala tlustá a těžká. Nyní jsou tenká a lehká. A jejich řízení převzaly počítače. Navíc ostrý obraz umožňují postupy zvané aktivní a adaptivní optika.

» Číst více


HistorieChemieOhňostrojStřelný prachPyrotechnikaMichaelovy experimenty

Ohňostrůjce

Kdo by se rád nepodíval na ohňostroj? Michael jako chemik má k tomuto druhu podívané obzvláště blízký vztah. Nejprve se podíváme na umění jeho kolegů pyrotechniků na nedávném Pyro-Laser-Music festivalu v pražské Chuchli. Ve své laboratoři pak Michael odhalí tajemství, jak docílit různých barev a tvarů ohňostrojových efektů. Samozřejmě nezapomene nahlédnout do Číny 12. století, kde to všechno začalo. A na závěr – pouze pro PORT – premiéra Michaelova vlastnoručně vyrobeného ohňostroje.

» Číst více


Chat

Vystudoval Fakultu stavební ČVUT v Praze, obor pozemní stavby a konstrukce. Nyní pracuje na pozici projektového inženýra ve společnosti Skanska Property Czech Republic, kde se věnuje výstavbě projektů Vyšehrad Victoria a Nordica Ostrava. V současnosti se také zabývá nízkoenergetickými budovami a dřevostavbami a aktivně se podílí na propagaci zelené výstavby v České republice.

více v reportáži Nordica z cyklu PORT

Ve středu 16. září 2009