JÁDRO

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1042  
Sdílet
| Poslat odkaz

Mikroeseje Františka Koukolíka o vědě, světě a lidech (2007). Režie T. Kudrna

Peníze

„Peníze, peníze, ty má každý rád,“ praví stará píseň. Je pravda, že jsou lidé s vysokým příjmem šťastnější než lidé s příjmem průměrným? A nebo je něco na staré pohádce o velmi smutném boháčovi, který na svůj smutek a neštěstí nemohl najít lék, takže navštívil mudrce a ten mu poradil, že mu pomůže, když si oblékne košili šťastného člověka? Boháč dlouze hledal, až šťastného člověka našel. Jenže ten byl tak chudý, že košili vůbec neměl.

A co říká o vztahu lidí a peněz výzkum, který nemoralizuje? Pravda je, že bohatí lidé jsou se svým životem spokojeni. Ale v samé dřeni života, v těch chvilkách, které běží za sebou, jako kulička za kuličkou na růženci, o moc šťastnější nejsou. Na to, co by rádi, nemají moc času.

Pravda je, že bohatší lidé žijí déle a jsou zdravější než lidé žijící na nízkém stupni socioekonomického žebříčku. Ale jestliže tito lidé mají pocit, že mají svůj život pevně v rukou, pak žijí stejně dlouho a jsou stejně zdraví, jako lidé bohatí. Zřejmě jde o různou míru stresu. Stejné podněty stresují různé lidi různě.

A co dělá s lidmi nenadálý zisk, třeba výhra v loterii? Záleží na její výšce. Sleduje to dlouholetý výzkum v Anglii, který pozoruje 10 tisíc lidí. Jestliže je to výhra střední, to je tam asi 1000 liber, první rok se neděje nic. Na konci druhého roku je pohoda těchto lidí větší, než lidí, kteří nevyhráli nic nebo málo. Někdy se stane, že lidé skutečně vyhrají astronomické částky. Někteří z nich skončí katastrofálně. Okamžik, kdy vyhráli, doslova prokleli. Všimli jste si, jak všechny skvělé, chytré gauner-komedie, v nichž lupiči přijdou k astronomické částce, končí právě v tomto okamžiku? Život je jiný. Žádný z pachatelů Velké vlakové loupeže v Anglii nedopadl dobře.

Vztah lidí a peněz nově řešila studie, která užila devět experimentů. Z jejich výsledků vyplynulo, že pro některé lidi jsou peníze nástroj, pro jiné lidi jsou peníze droga. Přívětivá tvář peněz říká, že propůjčují lidem pocit soběstačnosti neboli autonomie.

To by měli mít na mysli zejména staří, dřív než odkáží veškerý svůj majetek svým dětem nebo vnoučátkům. Aby později tragicky zjistili, že ani děti ani vnoučata o ně nemají nejmenší zájem. Skutečný lidský vztah se totiž opravdu nedá koupit.

A ta odvrácená tvář peněz? Velmi bohatí lidé jsou velmi osamělí lidé. Mezi sebou a druhými lidmi doslova kopou příkopy. Takže peníze - droga, nástroj? Jako všechno lidské - nůž o dvou ostřích. Záleží jen na vás, jak se rozhodnete.

Prameny a další informace

Univerzální vyhledavač

Obecné prameny

Náročnější

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv

Diskuse diváků
 • bunka 28. 7. 2012 23:08

  dementni prednes

 • Zita Drdová, dramaturgyně 10. 11. 2011 17:47

  Novou sérii esejů dr. F. Koukolíka METUZALÉM

  si počátkem roku 2012 najděte na adrese www.ceskatelevize.cz/metuzalem

 • Pavel Rybka 2. 10. 2011 14:04

  Mají inteligentní diváci obrácený životní rytmus?

  S nechutí sleduji, jak se kvalitní pořady objevují pouze v časech, kdy se bez poruchy biol…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 5 minut – Rok výroby: 2007 – ST  4:3
Žánr: Vzdělávání
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje
Související pořady