JÁDRO

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1041  
Sdílet
| Poslat odkaz

Mikroeseje Františka Koukolíka o vědě, světě a lidech (2007). Režie T. Kudrna

Přivonět si

Zvěčnělý pan profesor Julius Komárek, vynikající zoolog, fotograf a pedagog prý před více než šedesáti lety radil svým studentkám, aby volily jen takového muže, jehož pot jim příjemně voní. Vypadalo to jako pověra, ale po několika desítkách let se zjistilo, že o pověru nejde.

Myší samečkové značkují své okolí močí. A myší samičky dávají přednost některým samečkům jen na základě rozdílu pachové stopy. Jeden typ pachu totiž ohlašuje samečka, jehož imunitní systém je geneticky blízký imunitnímu systému samičky. Genetická blízkost imunitního systému samečka a samičky by byla něco jako příbuzenský sňatek. Znamenala by nevýhodu pro potomstvo. Imunitní systém potomstva by byl méně výkonný.

A jak to vypadá u lidí? Mladí mužové se začali potit do triček. Po několika dnech k tričkům čichaly mladé ženy a říkaly: "Tato vůně potu je mi příjemná, tato nepříjemná." Výsledek? S lidmi je to úplně stejné jako s myškami.

Samozřejmě, že se vědci zeptali, které pachové látky jsou značkou tak významných genetických rozdílů mezi pohlavími. A zjistili, že zřejmě patří do velké rodiny feromonů - chemických signálů užívaných nejrůznějšími živočichy k signalizaci. Z mužského potu izolovali vědci molekulu, jejíž chemické složení je blízké mužskému pohlavnímu hormonu - androgenu. Proto ji označili "AND". A z moči těhotných žen byla izolována molekula, jejíž chemické složení je blízké ženským pohlavním hormonům - estrogenům. Proto ji vědci označili "EST".

Jak by se dalo zjistit, že tyto molekuly ovlivňují mozek druhého pohlaví? K tomu je nutné užít mašinku, která se jmenuje funkční magnetická rezonance. Ukáže, kde se pod vlivem nějakého signálu mozek aktivuje - zvýší svou činnost, a kde ji naopak utlumí. Řídící oblasti lidského sexuálního mozku jsou součástí hypotalamu. To je několik kubických centimetrů nervových buněk a vláken v hloubce mozku, propojených skoro s celým ostatním mozkem.

Jakmile muži vdechli ženskou molekulu "EST", rozzářil se jejich sexuální mozek. A naopak. Jakmile ženy vdechly mužskou molekulu "AND", rozzářil se jejich ženský sexuální mozek. Běžné pachy a vůně sexuální mozek neoslovují, aktivují obvyklé oblasti mozku čichového. Jestliže mužskou molekulu "AND" vdechl čistý homosexuál, rozzářil se jeho sexuální mozek tak, jako by šlo o mozek heterosexuální ženy. A jestliže ženskou molekulu "EST" vdechla čistá lesbička, pak se rozzářil její mozek, jako by to byl mozek heterosexuálního muže, ale jenom do jisté míry. Tak vidíte, jak to máme v hlavě napsané.

Prameny a další informace

Univerzální vyhledavač

Obecné prameny

Pro veřejnost

Odborné

 • Savic I., Berglund H., Lindström P., Brain response to putative pheromones in homosexual men. Proc Natl Acad Sci USA 2005; 102:7356–7361
 • Berglund H., Lindström P., Savic I., Brain response to putative pheromonesin lesbian women. Proc Natl Acad Sci USA 2006; 103:8269–8274

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv

Diskuse diváků
 • bunka 28. 7. 2012 23:08

  dementni prednes

 • Zita Drdová, dramaturgyně 10. 11. 2011 17:47

  Novou sérii esejů dr. F. Koukolíka METUZALÉM

  si počátkem roku 2012 najděte na adrese www.ceskatelevize.cz/metuzalem

 • Pavel Rybka 2. 10. 2011 14:04

  Mají inteligentní diváci obrácený životní rytmus?

  S nechutí sleduji, jak se kvalitní pořady objevují pouze v časech, kdy se bez poruchy biol…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 5 minut – Rok výroby: 2007 – ST  4:3
Žánr: Vzdělávání
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje
Související pořady