Fokus ČT24

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Porody. Patří do soukromí domova, nebo do nemocnic? O svoje prožitky se a námi podělily tři ženy.

Pro většinu z nás je porod tou nejzávažnější chvílí, ať už ho prožijeme jako novorozenec či jako rodič. Téma porodů získalo na intenzitě i tím, že se rodiči nyní stávají siné ročníky – snad by se dalo říct, že „kdo nerodí, není Čech“. Přispělo k tomu, že po roce devadesát se tento „zázrak“ začal odehrávat nejen v nemocnicích, ale i na domácí půdě. Reportérka Jolana Matějková se tentokrát vydala mezi ty, které tenhle zázrak vídají téměř denně – a mají na něj svůj názor.

Marie Vnoučková v osmdesátých letech vystudovala na porodní asistentku. Je z těch nemnoha, které přivádí děti na svět i doma. Zatím má za sebou sedmdesát asistencí u domácích porodů a bezpočet rodiček, které doprovází před jejich cestou do porodnice. Do domácích porodů nikoho nenutí, ale ani je od toho nezrazuje, pokud je to podle její odborné úvahy možné.

Paní Darina Kopřivová je také porodní asistentka, ale domácí porody zásadně odmítá. Byla první privátní porodní asistentkou v Čechách hned po roce 1989. Založila centrum Promat – péče o matku a dítě – a dodnes jejíma rukama prošlo 17 000 klientek. Pochází ze Slovenska a v terapii hodně využívá bylinky, které sbírá na svazích Vysokých Tater.

Petra Sovová je maminkou šesti dětí. Dvě porodila klasicky v porodnici a čtyři doma. Proč? Odmalička byla extrémně samostatná. Z velkoměsta se s manželem přestěhovali na samotu do domu ve tvaru věže, který si sami zbudovali. Není divu, že ani porodnice pro ni od první chvíle nebyla to pravé. Petra Sovová je přesvědčená, že porod doma je to nejpřirozenější na světě. Alespoň v jejím případě to pravděpodobně platí – při prvním porodu stejně jako v dalších třech případech se všechno obešlo bez jakýchkoliv komplikací, takže nechala stranou nejen porodnici se všemi lékaři, ale i porodní asistentku.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • iva 10. 2. 2015 14:16

  Vymahani dluhu nebo kradeze a podvody?

  Kazdy z nas musi souhlasit s tim, ze dluhy se platit museji, jediny problem je…

 • Jan 25. 7. 2013 11:02

  Národe probuď se!

  Každý rok je na světě zamordováno 100000 křesťanů, do toho patří znásilňování, únosy, nucení k opuštění svých domovů a ničení k…

 • Maxwell 29. 7. 2012 15:32

  zajimavý dokumunt

  Ano, nápodobně, jen více takových dokumentů... V České televizi málo obvyklý jev.…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 21 minut – Rok výroby: 2008 – P
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu