Sága rodu Nekvasilů; Sjezd na Písnici a Dolní Břežany; Kontroverzní show s delfíny; Hazard se vrací; Pokuty památkářů; Veřejné bruslení; Repliky Kodexu Vyšehradského; Pražské dvorky – Vítkova ulice

Obsah dílu

Přehrát vše

Sága rodu Nekvasilů

Palác Koruna na rohu Příkopů a Václavského náměstí, bývalý Dětský dům Na Příkopě nebo třeba pankrácká věznice. To je příklad staveb, pod nimiž jsou podepsáni zástupci jediného rodinného klanu - rodiny Nekvasilů. Zakladatelem obří stavitelské firmy byl na konci 19. století Václav Nekvasil. Dominantní postavení si ve městě firma vybudovaly zejména v éře pokračovatele rodu Otakara Nekvasila. Další známé stavby z dílny rodiny Nekvasilů jsou např. Městská knihovna na Mariánském náměstí, Krčská nemocnice nebo třeba budova Legiobanky v ulici Na Poříčí.


Sjezd na Písnici a Dolní Břežany

Dálniční okruh kolem Prahy funguje 2 roky, sjezd na Písnici a Dolní Břežany je ale stále zavřený, protože hlavní město nevybudovalo slibovaný obchvat kolem Písnice. To teď ale možná nebude nutné. Stačila žádost Ředitelství silnic a dálnic a magistrát se podmínky pro otevření sjezdu zbavil. Změnil územní rozhodnutí mimo jiné i proto, že Praze na obchvat přes obec chybí peníze.


Kontroverzní show s delfíny

Společnost provozující pražské cirkusy dál prodává lístky na show s delfíny, která se má v Praze konat v dubnu a květnu. Lidé jich - podle pořadatele - koupili desetitisíce. Přesný údaj ale říct nechce. A tvrdí, že show proběhne v termínu - přesto, že nemá zatím žádné z potřebných povolení. A akci neschválil ani pražský magistrát.


Hazard se vrací

Boj pražských radnic za nulovou toleranci hazardu má trhliny. Nejdřív některé prohlašovaly, že kvůli gamblerství a drobné kriminalitě zakážou všechny herny, teď svá rozhodnutí mění. Chtějí si pojistit peníze z hazardu, které získávají od magistrátu podle klíče - čím víc výherních automatů, tím tučnější dotace. Praha 1 už povolila 13 kasin, tento počet ale zřejmě nebude konečný.


Pokuty památkářů

Památkový úřad pokutoval majitele některých staveb. Nejčastějšími přestupky jsou nedostatečná nebo chybějící péče o kulturní památku, umístění nedovolené reklamy a nebo nedovolená výměna oken.


Veřejné bruslení

Veřejné bruslení v hlavním městě - díl třetí: Kluziště v Galerii Harfa na Praze 9. Bruslí se tu na střeše obchodního centra. Zimní stadion Nikolajka na pražském Smíchově. Úplně nejmenší kluziště je ve Vršovické vodárně v Braníku. Bruslí se tu na umělém povrchu.


Repliky Kodexu Vyšehradského

V Praze je před dokončením výroba 199 přesných kopií Kodexu Vyšehradského. Téměř tisíc let starý rukopis bývá významem přirovnáván ke korunovačním klenotům. Kodex vznikl k příležitosti korunovace prvního českého krále Vratislava II. Dokonalá kopie, zvaná faksimile, se s originálem musí shodovat do takových detailů, jako jsou díry od hmyzu.


Tajemství pražských dvorků

Vítkova ulice

Velká vnitrobloková zahrada v karlínské Vítkově ulici vznikla zároveň se stavbou tří domů rodiny Nekvasilových na konci 19. století. Václav Nekvasil vytvořil kombinaci okrasné a užitkové zahrady. Vedle romantického altánku byly upravené záhony, kde místní zahradník, pěstoval zeleninu.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ST