Sága rodu Nekvasilů; Sjezd na Písnici a Dolní Břežany; Kontroverzní show s delfíny; Hazard se vrací; Pokuty památkářů; Veřejné bruslení; Repliky Kodexu Vyšehradského; Pražské dvorky – Vítkova ulice

Obsah dílu

Přehrát vše

Sága rodu Nekvasilů

Palác Koruna na rohu Příkopů a Václavského náměstí, bývalý Dětský dům Na Příkopě nebo třeba pankrácká věznice. To je příklad staveb, pod nimiž jsou podepsáni zástupci jediného rodinného klanu - rodiny Nekvasilů. Zakladatelem obří stavitelské firmy byl na konci 19. století Václav Nekvasil. Dominantní postavení si ve městě firma vybudovaly zejména v éře pokračovatele rodu Otakara Nekvasila. Další známé stavby z dílny rodiny Nekvasilů jsou např. Městská knihovna na Mariánském náměstí, Krčská nemocnice nebo třeba budova Legiobanky v ulici Na Poříčí.

videoSága rodu Nekvasilů
...
video video

Sága rodu Nekvasilů

Sjezd na Písnici a Dolní Břežany

Dálniční okruh kolem Prahy funguje 2 roky, sjezd na Písnici a Dolní Břežany je ale stále zavřený, protože hlavní město nevybudovalo slibovaný obchvat kolem Písnice. To teď ale možná nebude nutné. Stačila žádost Ředitelství silnic a dálnic a magistrát se podmínky pro otevření sjezdu zbavil. Změnil územní rozhodnutí mimo jiné i proto, že Praze na obchvat přes obec chybí peníze.

MapaSjezd na Písnici a Dolní Břežany
videoSjezd na Písnici a Dolní Břežany
...
video video

Sjezd na Písnici a Dolní Břežany

Kontroverzní show s delfíny

Společnost provozující pražské cirkusy dál prodává lístky na show s delfíny, která se má v Praze konat v dubnu a květnu. Lidé jich - podle pořadatele - koupili desetitisíce. Přesný údaj ale říct nechce. A tvrdí, že show proběhne v termínu - přesto, že nemá zatím žádné z potřebných povolení. A akci neschválil ani pražský magistrát.

MapaKontroverzní show s delfíny
videoKontroverzní show s delfíny
...
video video

Kontroverzní show s delfíny

Hazard se vrací

Boj pražských radnic za nulovou toleranci hazardu má trhliny. Nejdřív některé prohlašovaly, že kvůli gamblerství a drobné kriminalitě zakážou všechny herny, teď svá rozhodnutí mění. Chtějí si pojistit peníze z hazardu, které získávají od magistrátu podle klíče - čím víc výherních automatů, tím tučnější dotace. Praha 1 už povolila 13 kasin, tento počet ale zřejmě nebude konečný.

videoHazard se vrací
...
video video

Hazard se vrací

Pokuty památkářů

Památkový úřad pokutoval majitele některých staveb. Nejčastějšími přestupky jsou nedostatečná nebo chybějící péče o kulturní památku, umístění nedovolené reklamy a nebo nedovolená výměna oken.

videoPokuty památkářů
...
video video

Pokuty památkářů

Veřejné bruslení

Veřejné bruslení v hlavním městě - díl třetí: Kluziště v Galerii Harfa na Praze 9. Bruslí se tu na střeše obchodního centra. Zimní stadion Nikolajka na pražském Smíchově. Úplně nejmenší kluziště je ve Vršovické vodárně v Braníku. Bruslí se tu na umělém povrchu.

MapaVeřejné bruslení
videoVeřejné bruslení
...
video video

Veřejné bruslení

Repliky Kodexu Vyšehradského

V Praze je před dokončením výroba 199 přesných kopií Kodexu Vyšehradského. Téměř tisíc let starý rukopis bývá významem přirovnáván ke korunovačním klenotům. Kodex vznikl k příležitosti korunovace prvního českého krále Vratislava II. Dokonalá kopie, zvaná faksimile, se s originálem musí shodovat do takových detailů, jako jsou díry od hmyzu.

videoRepliky Kodexu Vyšehradského
...
video video

Repliky Kodexu Vyšehradského

Tajemství pražských dvorků:
Vítkova ulice

Velká vnitrobloková zahrada v karlínské Vítkově ulici vznikla zároveň se stavbou tří domů rodiny Nekvasilových na konci 19. století. Václav Nekvasil vytvořil kombinaci okrasné a užitkové zahrady. Vedle romantického altánku byly upravené záhony, kde místní zahradník, pěstoval zeleninu.

MapaVítkova ulice
videoPražské dvorky - Vítkova ulice
...
video video

Pražské dvorky - Vítkova ulice

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ST