Dnešní témata: Varhany v Ludmile; Kaplického blob na Rohanském ostrově? ; Z Václaváku mizí stánky; Nové autobusy pro Prahu, Referendum o radnici

Obsah dílu

Přehrát vše

Varhany v kostele sv. Ludmily

Dominanta náměstí Míru, novogotický kostel svaté Ludmily skrývá opravdový unikát. Varhany zhotovené varhanářem Emanuelem Štěpánem Petrem na konci 19. století patří k jeho největším nástrojům. Čeští i zahraniční odborníci tento královský nástroj řadí z uměleckého a historického pohledu k nejcennějším v České republice. Jenže varhany se neustále se rozlaďují a jen obtíženě se na nich hraje. Už několik let se mluví o generální opravě, ta ale podle organologů vyjde na 7 až 8 milionů korun.

MapaVarhany v kostele sv. Ludmily
videoVarhany v kostele sv. Ludmily
...
video video

Varhany v kostele sv. Ludmily

Blob na Rohanském ostrově?

Vítězný a nerealizovaný návrh Národní knihovny od Jana Kaplického by mohl najít nové využití. Blob má v úmyslu postavit Sekyra Group v novém areálu, který vzniká na pražském Rohanském ostrově. V budově by mohlo fungovat společensko kulturní centrum, v úvahu připadá i využití jako sportoviště a prostory pro maminky s dětmi.

MapaBlob na Rohanském ostrově?
videoBlob na Rohanském ostrově?
...
video video

Blob na Rohanském ostrově?

Stánky z Václavského náměstí zmizely

Z Václavského náměstí v Praze zmizely další stánky. Jejich majitelé je nechali po řadě urgencí odvézt. Magistrátní úředníci s prodejci, kteří nerespektovali výpověď a ve stáncích prodávali i po 1. lednu, zahájili správní řízení.

MapaStánky z Václavského náměstí zmizely
videoStánky z Václavského náměstí zmizely
...
video video

Stánky z Václavského náměstí zmizely

Nové midibusy v MHD

Úplná bezbariérovost, modernější vzhled a úspora při provozu - to mají nabídnout takzvané midibusy Dopravního podniku. Nejdůležitější pro jejich nasazení jsou ale menší rozměry, které jsou na některých místech Prahy nutností.

videoNové midibusy v MHD
...
video video

Nové midibusy v MHD

Referendum o radnici v Praze 7

Obyvatelé Prahy 7 oslavují vítězství v referendu o nové radnice, které se konalo zároveň s 1. kolem prezidentských voleb. Plebiscit si ale nejdřív museli doslova vysoudit. Opoziční zastupitelé soustavně napadali vládní koalici, že chce nové sídlo pořídit příliš draho, téměř za jednu miliardu. Politici ale referendum odmítli vyhlásit, a tak to nakonec udělal Nejvyšší správní soud.

MapaReferendum o radnici v Praze 7
videoReferendum o radnici v Praze 7
...
video video

Referendum o radnici v Praze 7

Bezdomovci a mráz

Mrazy komplikují život bezdomovcům. Jen v Praze jich jsou asi čtyři tisíce a město může nabídnout nocleh jenom čtyřem stovkám z nich.

videoBezdomovci a mráz
...
video video

Bezdomovci a mráz

Zimní údržba chodníků

Velký problém s novým sněhem mají tam, kde se nesmí používat posypová sůl. Třeba Praha chodníky nesolí kvůli ekologům a majitelům psů. Musí vystačit se štěrkem nebo pískem.

videoZimní údržba chodníků
...
video video

Zimní údržba chodníků

Bruslení v Praze

Milovníci ledního bruslení v Praze mají už od začátku zimy k dispozici zhruba 11 veřejných kluzišť. Mezi nejznámější patří to na pražské Štvanici, které ale od minulého roku funguje v provizorním provozu. Bruslit se dá i přímo v centru města. Třeba na Františku nebo na Ovocném trhu. Mimo centrum lze využít i sportovní areál Gutovka, který se v pražských Strašnicích celý slavnostně otevíral veřejnosti před více než třemi lety.

videoBruslení v Praze
...
video video

Bruslení v Praze

Mánes - 125 let

Spolek výtvarných umělců Mánes oslavil 125. výročí svého založení. Jubilejní výstavu organizuje v malé galerii Diamant v centru Prahy. Se ztrátou slavné budovy na Rašínově nábřeží se spolek dodnes nesmířil.

MapaMánes - 125 let
videoMánes - 125 let
...
video video

Mánes - 125 let

Lunety v Národním divadle

Národní divadlo restauruje lunety Mikoláše Alše z cyklu Má vlast. Malby jsou v kritickém stavu a Národní divadlo shání peníze na opravu šest let.

MapaLunety v Národním divadle
videoLunety v Národním divadle
...
video video

Lunety v Národním divadle

Fotovýstava

První jevištní zkouška, tak se jmenuje výstava v nejnovější pražské fotogalerii Václava Lídla v domě číslo 10 v Libické ulici poblíž Flory. Autorem snímků ze zákulisí Národního divadla a baletní zkoušky Prokofjevovy Popelky je Michael Kratochvíl - syn známého Antonína Kratochvíla.

MapaFotovýstava
videoFotovýstava
...
video video

Fotovýstava

Pražské včely

Na pražské střechy nejspíš letos zamíří další včelí úly. Podle Českého svazu včelařů má o chov zájem několik hotelů a banka v centru metropole. V Praze se tak naplno rozjede trend světových velkoměst. Už teď včely chovají třeba na pražském Letišti Václava Havla - loni tam poprvé stáčeli med. Několik úlů mají taky na střeše obchodního centra na Chodově, pořádali i medobraní. Včelařství propagují i Lesy hlavního města Prahy v Kunratickém a Milíčovském lese.

videoPražské včely
...
video video

Pražské včely

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ST