Projev Su Ťij na konferenci v Ženevě

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 6508  
Sdílet
| Poslat odkaz

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv pořadu

Více na portálu ČT24

 • Roky vězněná Su Ťij převzala Nobelovu cenu míru z roku 1991
  Roky vězněná Su Ťij převzala Nobelovu cenu míru z roku 1991

  16.6.2012 14:12

  Oslo - Více než dvě desetiletí poté, co byla vůdkyni barmské opozice Su Ťij udělena Nobelova cena míru, mohla uznávaná disidentka cenu převzít a přednést v Oslu svůj dlouho očekávaný projev. Barmská politička měla cenu obdržet už v roce 1991, ale v té době byla vězněna ve své zemi vojenskou juntou. Na cenu ji tehdy navrhl československý prezident Václav Havel.

 • Su Ťij požádala o podporu barmské ekonomiky
  Su Ťij požádala o podporu barmské ekonomiky

  14.6.2012 16:26

  Ženeva - Podpora barmské ekonomiky a práv zaměstnanců jako cesta k upevnění politických změn a reforem, k nimž v Barmě došlo. To bylo hlavní téma projevu nositelky Nobelovy ceny míru a představitelky barmské opozice Su Ťij na konferenci Mezinárodní organizace práce (MOP) v Ženevě. Uvedla, že Barmánci stejně jako mezinárodní společenství demokratizaci v zemi vítají, a poděkovala za nečekaně vřelé přijetí, jakého se jí v Evropě dostalo. Vyzvala přitomné k návštěvě Barmy, aby lidé poznali, kolik potenciálu v ní je, a požádala o investice do barmského hospodářství a zrušení sankcí vůči Barmě.

 • Barmský režim vytvořil ze Su Ťij elitní opozici
  Barmský režim vytvořil ze Su Ťij elitní opozici

  14.6.2012 09:53

  Ženeva – Z vůdkyně barmské opozice Su Ťij se stala mezinárodní celebrita, která svou cestou po Evropě chce demonstrovat nový začátek své politické kariéry. Své příznivce má bývalá disidentka také v rodné zemi, kde její strana má především morální hodnotu. V čele země se ale drží Strana svazové solidarity a rozvoje, která má v současné době pod kontrolou politiku i ekonomiku země. Ze Su Ťij vytvořila téměř elitní opozici, aby poukázala na demokratizaci Barmy. Odborníci ale demokracii v Barmě v nejbližších letech neočekávají. Většina sice připouští jisté liberalizační změny, ale jedním dechem připomíná, že barmský režim má svoji pozici hluboce zakořeněnou.

 • Su Ťij míří po dvaceti letech útrap konečně do Evropy
  Su Ťij míří po dvaceti letech útrap konečně do Evropy

  13.6.2012 18:36

  Londýn - Vůdkyně barmské opozice a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij se chystá na historickou návštěvu Evropy, během níž do 30. června navštíví nejprve Švýcarsko, kde pronese v OSN projev, následovat bude Norsko, Británie, Irsko a Francie. Šestašedesátiletá Su Ťij strávila dlouhá léta v Barmě v domácím vězení. Poprvé od roku 1988 vycestovala do thajské metropole, a to na konci letošního května. V Thajsku se zúčastnila Světového ekonomického fóra a setkala se i s početnou komunitou uprchlíků z Barmy. Su Ťij je nyní poslankyní dolní komory barmského parlamentu za volební okres Kohmu. Zvolena byla v dubnových doplňovacích volbách.

 • Su Ťij varuje: Reformy v Barmě nejsou nezvratné
  Su Ťij varuje: Reformy v Barmě nejsou nezvratné

  1.6.2012 10:14

  Rangún - Vůdkyně barmské opozice Su Ťij varovala před přehnaným optimismem v souvislosti s reformami ve své zemi. Na Světovém ekonomickém fóru v Bangkoku prohlásila, že proces demokratických změn není nevratný. Nositelka Nobelovy ceny míru byla nedávno zvolená do parlamentu. Uplynulých dvacet let strávila za mřížemi nebo v domácím vězení.

 • Su Ťij obdrží od Bona cenu organizace Amnesty International
  Su Ťij obdrží od Bona cenu organizace Amnesty International

  30.5.2012 17:28

  Dublin - Vůdkyně barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij získá v červnu prestižní cenu organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Oznámili to organizátoři koncertu, který bude v Dublinu 18. června na počest barmské političky. Ocenění Su Ťij osobně předá zpěvák irské kapely U2 Bono Vox.

 • Thajsko hostí Světové ekonomické fórum, přijela i Su Ťij
  Thajsko hostí Světové ekonomické fórum, přijela i Su Ťij

  30.5.2012 06:47

  Bangkok – Podílet se na vytváření budoucnosti jihovýchodní Asie za pomoci větší propojenosti, je ústřední téma regionálního setkání v rámci Světového ekonomického fóra, které hostí thajská metropole Bangkok. Fórum je v hledáčku světových médií, neboť právě sem mířila první zahraniční cesta barmské disidentky Su Ťij. 

 • Su Ťij na své první zahraniční cestě navštívila Thajsko
  Su Ťij na své první zahraniční cestě navštívila Thajsko

  29.5.2012 17:50

  Bangkok - Barmská opoziční vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij dnes přicestovala do thajské metropole. Od roku 1988 je to vůbec poprvé, co směla vyjet do ciziny. Zahraničním cestám jí doposud bránily domácí vězení a strach, že by jí autoritativní vláda již nepovolila návrat do země. Nositelka Nobelovy ceny za mír obdržela cestovní pas teprve začátkem měsíce.

 • Su Ťij jede po čtvrt století do světa - mimo jiné i pro Nobelovku
  Su Ťij jede po čtvrt století do světa - mimo jiné i pro Nobelovku

  24.5.2012 11:40

  Rangún – Barmská opoziční vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij pojede příští týden po 24 letech stráveném pouze v Barmě znovu do zahraničí. V Thajsku se zúčastní Světového ekonomického fóra a v červnu by měla převzít v Norsku Nobelovu cenu za mír, jež jí byla udělena roku 1991 a kterou si dosud nemohla vyzvednout. Žena, která kvůli svým politickým názorům strávila většinu z uplynulých 20 let v domácím vězení, dostala pas 8. května.

 • Su Ťij se stala majitelkou pasu
  Su Ťij se stala majitelkou pasu

  8.5.2012 15:18

  Rangún - Barmská opoziční vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij se dočkala pasu. Poprvé od roku 1988 tak může cestovat do zahraničí. Su Ťij strávila většinu z uplynulých dvaceti let v domácím vězení. Nejmenovaný činitel barmské vlády potvrdil, že Su Ťij má od nynějška naprostou volnost pohybu. "Může svobodně odjet do zahraničí," řekl. Su Ťij byla také prý pozvána generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem do sídla světové organizace.

 • Su Ťij složila poslaneckou přísahu
  Su Ťij složila poslaneckou přísahu

  2.5.2012 08:49

  Rangún – "Myslím, že na to odpoví až čas," odpověděla vůdkyně barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij novinářům na dotaz, zda její vstup do parlamentu je významným dnem pro Barmu. Su Ťij totiž dnes v parlamentu v hlavním městě Neipyijto složila přísahu jako nově zvolená poslankyně. Spolu s dalšími nově zvolenými členy své Národní ligy pro demokracii (NLD) ukončila bojkot sněmu kvůli znění přísahy, kvůli němuž původně do parlamentu odmítala vstoupit. 

 • Su ťij vyhověla občanům a ukončila bojkot parlamentu
  Su ťij vyhověla občanům a ukončila bojkot parlamentu

  30.4.2012 10:12

  Rangún – Vůdkyně barmské opozice Su Ťij a její strana se rozhodly ukončit bojkot parlamentu a složit přísahu, která je zavazuje k ochraně ústavy. Opozice chtěla původně v přísaze slovo "hájit" nahradit slovem "respektovat". Poslanci za Národní ligu pro demokracii (NLD) by mohli v parlamentu zasednout už ve středu, v úterý je v Barmě státní svátek. Su Ťij se během něj má setkat s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem, který je na návštěvě země.

 • Su Ťij a její poslanci odmítají složit přísahu
  Su Ťij a její poslanci odmítají složit přísahu

  23.4.2012 09:59

  Rangún - Národní liga pro demokracii barmské opoziční političky Su Ťij nesloží přísahu parlamentu. Nesouhlasí totiž s formulací, kterou stanovuje ústava. Podle nich je proarmádní. Ústavu vypracovala ještě bývalá vojenská junta a podle Su Ťij je tak nedemokratická. Zasedání barmského parlamentu tak dnes začalo v hlavním městě Neipyijto bez přítomnosti nově zvolených poslanců.

 • První zahraniční cesta Su Ťij povede do Norska
  První zahraniční cesta Su Ťij povede do Norska

  18.4.2012 11:25

  Neipyijto - Barmská prodemokratická vůdkyně Su Ťij se chystá poprvé po dlouhých 24 letech vycestovat do zahraničí. Zamíří do Evropy. Norské ministerstvo zahraničí uvedlo, že očekává příjezd Su Ťij už v červnu. Podle mluvčího její strany by mohla navštívit rovněž Velkou Británii. Právě v norské metropoli Oslu v roce 1991 nemohla kvůli věznění osobně převzít Nobelovu cenu za mír, kterou dostala na návrh Václava Havla.

 • Su Ťij: Volby byly vítězstvím lidu
  Su Ťij: Volby byly vítězstvím lidu

  2.4.2012 15:51

  Rangún - Vůdkyně Národní ligy pro demokracii Su Ťij prohlásila, že nedělní volby jsou začátkem nové éry v Barmě. Hlasování nazvala "vítězstvím lidu" a dodala, že teď je jejím cílem usmířit se i s ostatními stranami. Barmský ministr zahraničí o proběhlých volbách řekl, že byly "svobodné, spravedlivé a transparentní". Su Ťij podle neoficiálních údajů dostala ve svém okrsku 65 procent hlasů a vůbec poprvé usedne v barmském parlamentu. Hlasování může podle Západu ukázat, jestli myslí tamní vláda zahájené reformy vážně.

Stopáž: 20 minut – L
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme.

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání

čtvrtek 17. 4.

Dopady žhářského útoku ve Vítkově

pátek 18. 4.

Krize na východní Ukrajině
Bezpečnostní opatření po vraždě taxikářů
Velký pátek není svátek
Zemřel kolumbijský spisovatel Gabriel García Márquez
Pátrání po obětech z potopeného trajektu
Památky o víkendu otevřou obvykle nepřístupné prostory
Šest týdnů od zmizení letu MH370
Čím nahradit cukr

pátek 18. 4.

Ministerstvo financí a odbory o daních
Lavina na Mount Everestu zabila nejméně 12 nepálských šerpů
Počasí o Velikonocích

Související pořady