Proces - Stát vs. Bárta, Škárka

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 6511  
Sdílet
| Poslat odkaz

Klíčové okamžiky ojedinělého procesu s činovníky politické strany Věci veřejné, která to po jediném volebním úspěchu dotáhla až do vlády. To nejdůležitější z unikátního 70hodinového záznamu ze soudní síně jako výpověď o zákulisí a praktikách vládní strany

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv pořadu

Více na portálu ČT24

 • Premiér zahajuje řízení k ukončení spolupráce s VV
  Premiér zahajuje řízení k ukončení spolupráce s VV

  18.4.2012 20:59

  Praha - Grémium ODS dnes podpořilo názor premiéra Petra Nečase, že východiskem z vládní krize je buď rychlý zisk bezpečné většiny ve sněmovně, nebo rychlé volby na konci června. Premiér již dnes avizoval, že když nebude mít po rozštěpení VV do pondělí k dispozici jasnou informaci, že má vláda bezpečnou většinu, je podle něj správným řešením uspořádání předčasných voleb ještě v červnu. Úzké vedení strany vyvolalo také dohodovací jednání, které podle koaliční smlouvy povede k ukončení koaliční spolupráce s Věcmi veřejnými. Občanští demokraté rovněž podle Nečasových slov začínají s intenzivní přípravou předčasných voleb.

   

 • Peake má podporu i dalších ve VV, Nečas chce ve sněmovně jistou většinu
  Peake má podporu i dalších ve VV, Nečas chce ve sněmovně jistou většinu

  17.4.2012 21:56

  Praha - Vicepremiérka Karolína Peake ukončila členství ve Věcech veřejných a odešla z jejich poslaneckého klubu. Nesouhlasí se směřováním nejmenší vládní strany, jak uvedla na dnešní mimořádné tiskové konferenci. Peake oznámila, že zakládá novou politickou platformu, kterou nabízí i dalším nespokojeným z řad VV. O svém setrvání v kabinetu bude Peake jednat s premiérem Petrem Nečasem. Na stranu vicepremiérky už se přidal ministr dopravy Pavel Dobeš, který dnes rovněž VV opustil, i řada dalších poslanců. Ke sněmovní většině by bylo třeba, aby se jich ke Karolíně Peake přidalo nejméně sedm. Navrátilová večer v ČT řekla, že kromě těch, kteří již přestup k Peake veřejně deklarovali, ví i o dalších. "Pevně věřím, že nás bude osm," prohlásila v pořadu Hyde Park.

 • Nečas: Bárta by měl odejít, Dobeše ve vládě dál chci
  Nečas: Bárta by měl odejít, Dobeše ve vládě dál chci

  16.4.2012 19:05

  Praha/Tirana - Premiér Petr Nečas (ODS) pokládá za porušení veřejně daných příslibů fakt, že poslanec Vít Bárta zůstává nadále členem poslaneckého klubu Věcí veřejných. Bárta, který byl v pátek zatím nepravomocně podmíněně odsouzen za uplácení, před rozsudkem oznámil, že po odsouzení odejde z vysoké politiky. Podle informací České televize se bude o Bártově politickém osudu mluvit na středečním jednání K9. Zatímco Bárta by měl v politice podle premiéra skončit, stojí předseda vlády za ministrem dopravy Pavlem Dobešem, kterého chtějí VV z kabinetu stáhnout.

 • Kalousek a Pospíšil: Bárta porušil slib, který dal veřejnosti
  Kalousek a Pospíšil: Bárta porušil slib, který dal veřejnosti

  15.4.2012 19:04

  Praha – Fakt, že se Vít Bárta nehodlá vzdát poslaneckého mandátu, považují koaliční partneři Věcí veřejných za porušení slibu, který dal bývalý ministr dopravy veřejnosti. Na jejich stranu se přidává i opozice a požaduje, aby Bárta sněmovnu opustil. Bárta, kterého soud zatím nepravomocně odsoudil k trestu 18 měsíců odnětí svobody podmíněně za údajné uplácení jeho stranických kolegů, v Otázkách Václava Moravce řekl, že se poslaneckého mandátu nevzdá. V odvolacím řízení hodlá očistit své jméno. Poslaneckého mandátu se nyní nechce vzdát ani další odsouzený poslanec - Jaroslav Škárka.

 • Bárta chce být hejtmanem Plzeňského kraje
  Bárta chce být hejtmanem Plzeňského kraje

  15.4.2012 15:16

  Praha - Poslanec Věcí veřejných Vít Bárta v dnešních Otázkách Václava Moravce prohlásil, že své slovo dodržel a z nejvyšší politiky odešel. Funkce řadového poslance ovšem podle něj není vrcholnou politikou, proto se tohoto mandátu zatím vzdát nehodlá. Krom toho hodlá kandidovat i v krajských volbách. Bárta byl zatím nepravomocně odsouzen k trestu 18 měsíců odnětí svobody podmíněně na zkušební dobu 30 měsíců. Podle soudu uplácel své bývalé stranické kolegy tím, že jim poskytl bezúročné půjčky.

 • Bárta ani Škárka poslanecké mandáty zatím nesloží
  Bárta ani Škárka poslanecké mandáty zatím nesloží

  14.4.2012 21:30

  Praha - Vít Bárta (VV) poslanecký mandát zatím nesloží, chce se dál bránit u odvolacího soudu a senát přesvědčit, že půjčka úplatkem nebyla. Řekl to v rozhovoru pro televizi Nova. Podle svých slov se tak rozhodl po prostudování rozsudku, který ho uznal vinným z podplácení. Na Bártovo rozhodnutí všichni netrpělivě čekali. Koaliční partneři ho už v pátek vyzvali, aby splnil svůj slib, že pokud bude odsouzen, z politiky odejde. Poslaneckého mandátu se nyní nevzdá ani další odsouzený poslanec Jaroslav Škárka. Televizi ale řekl, že "rezignoval na členství v komisi, která zkoumá hospodaření NKÚ".

 • Nečas čeká, že Bárta i Škárka odejdou z politiky. Sobotka chce předčasné volby
  Nečas čeká, že Bárta i Škárka odejdou z politiky. Sobotka chce předčasné volby

  13.4.2012 14:44

  Praha - Premiér Petr Nečas (ODS) bere verdikt soudu nad předsedou poslaneckého klubu VV Vítem Bártou na vědomí a čeká, že Bárta splní slib a odejde z politiky. Totéž Nečas očekává od Jaroslava Škárky (nezařazený), i když ten už není koaličním poslancem. Rozsudek nad Bártou ovšem podle premiéra neohrožuje naplňování koaličního programu. Bárta byl odsouzen kvůli podplácení k trestu 18 měsíců odnětí svobody podmíněně na zkušební dobu 30 měsíců a dále k náhradě škody. Škárku pak soud poslal za podvod na tři roky do vězení s dozorem. Verdikt ale není pravomocný.

 • Bárta odsouzen s podmínkou, Škárka natvrdo na tři roky. Oba se odvolali
  Bárta odsouzen s podmínkou, Škárka natvrdo na tři roky. Oba se odvolali

  13.4.2012 14:20

  Praha - Obvodní soud pro Prahu 5 vynesl rozsudek v kauze korupce uvnitř vládní strany Věci veřejné (VV). Šéf poslaneckého klubu VV a exministr dopravy Vít Bárta byl odsouzen za podplácení k trestu 18 měsíců odnětí svobody podmíněně na zkušební dobu 30 měsíců a dále k náhradě škody. Bárta uplácel podle něj své bývalé stranické kolegy tím, že jim poskytl bezúročné půjčky. Nyní nezařazený poslanec Jaroslav Škárka byl za to, že Bártu podvedl, odsouzen nepodmíněně na 3 roky do věznice s dozorem. Škárka po dalších deset let nesmí být poslancem. Rozsudek není pravomocný, Bárta i Škárka se na místě odvolali. Státní zástupkyně si ponechala lhůtu pro případné podání odvolání. Poslankyně Kristýna Kočí, která v procesu figurovala jako svědek, se podle soudce mohla dopustit podvodu. Kočí k rozsudku nad Bártou a Škárkou uvedla, že při vyšetřování říkala vždy pravdu.

 • Žalobkyně navrhuje pro Bártu i Škárku podmíněné tresty
  Žalobkyně navrhuje pro Bártu i Škárku podmíněné tresty

  6.4.2012 19:01

  Praha - Státní zástupkyně Hana Vrbová dnes navrhla Obvodnímu soudu pro Prahu 5, aby šéfovi poslaneckého klubu vládní strany Věci veřejné (VV) Vítu Bártovi uložil za podplacení bývalých poslanců za VV Kristýny Kočí a Jaroslava Škárky z konce loňského března podmíněný trest. Podmínku by měl podle žalobkyně dostat za přijetí úplatku i Škárka. Podle Vrbové byla motivem Bárty snaha o ovládnutí dění ve straně. Muži vinu popírají. Jejich advokáti navrhli, aby je soud zprostil obžaloby. Bártův advokát ve své závěrečné řeči navhrl zproštění obžaloby - Kočí a Škárka se prý snaží Bártu odstranit využitím trestního práva.

 • Zlomový okamžik pro VV: Začal soud s Bártou a Škárkou
  Zlomový okamžik pro VV: Začal soud s Bártou a Škárkou

  5.3.2012 09:59

  Praha – Obvodní soud pro Prahu 5 zahájil čtením obžaloby proces s předsedou poslaneckého klubu Věcí veřejných (VV) Vítem Bártou a jeho bývalým spolustraníkem, nyní nezařazeným poslancem Jaroslavem Škárkou. Státní zastupitelství viní Bártu z podplácení, Škárku z přijetí úplatku. Bártovi hrozí v případě pravomocného odsouzení až šestileté vězení, Škárkovi může soud uložit až tříletý trest. Oba muži vinu již dříve odmítli. Hlavní líčení se koná za velkého zájmu médií. Vypovídat má i řada vládních poslanců a ministrů. Výslechy obžalovaných a svědků jsou naplánovány na každý den – od pondělí do pátku.

 • Bárta se Škárkou míří k soudu, Bártovi hrozí až šest let
  Bárta se Škárkou míří k soudu, Bártovi hrozí až šest let

  26.1.2012 12:50

  Praha - Státní zástupci předali Obvodnímu soudu pro Prahu 5 obžalobu na předsedu poslanců Věcí veřejných (VV) Víta Bártu, kterého viní z podplácení. Před soudem má stanout i nezařazený poslanec Jaroslav Škárka (dříve také VV), který čelí obvinění z přijetí úplatku. Bártovi hrozí až šestileté vězení, propadnutí majetku nebo peněžitý trest. Škárkovi až tříletý trest nebo zákaz činnosti. Oba vinu popírají.

Stopáž: 55 minut – Rok výroby: 2012 – ST
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání

úterý 22. 4.

Jednání o Ukrajině
Jednání tripartity

středa 23. 4.

Jednání vlády
Vláda o změně církevních restitucí
Knihy bez DPH
Vláda ke Generálnímu ředitelství státní služby
Pátrání po letu MH370
Přetáčení tachometrů (sestřih brífinku)
Pátrání ve vraku jihokorejského trajektu

středa 23. 4.

Senát bude jednat o církevních restitucích
Sněmovní komise k Opencard vyslechla svědky