11. září - 10 let poté...

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 6512  
Sdílet
| Poslat odkaz

V neděli jedenáctého září uplyne přesně 10 let od teroristických útoků v New Yorku. Co pro Ameriku znamenaly a jak ji změnily? A jak ovlivnily celý svět? Téma odpoledního speciálu na ČT 24

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv pořadu

Více na portálu ČT24

 • Exkluzivní průzkum pro ČT: Za 11. září stála al-Káida, míní Češi
  Exkluzivní průzkum pro ČT: Za 11. září stála al-Káida, míní Češi

  12.9.2011 09:51

  Praha – Většina obyvatel Česka si myslí, že útoky z 11. září 2001 zosnovala al-Káida. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury SC&C pro Českou televizi. Tuto variantu podporuje 76 procent respondentů, naopak 12 procent si myslí, že za útoky může americká vláda. Češi příliš nevěří zprávě o zabití vůdce al-Káidy Usámy bin Ládina. Zhruba dvě třetiny dotázaných pokládají boj s terorismem za správný. Podobný počet lidí přitom podporuje názor, že v protiteroristickém tažení jde o větší vliv, peníze a nerostné bohatství.

 • OBRAZEM: Desáté výročí 11. září
  OBRAZEM: Desáté výročí 11. září

  11.9.2011 18:24

  New York – Amerika už nikdy nebude jako dřív. Přesně před deseti lety, 11. září 2001, zaútočili teroristé na pýchu Spojených států amerických – město New York. Budova Světového obchodního centra byla smazána z povrchu zemského. Američané a spolu s nimi celý svět si teď tragické události připomněli prostřednictvím rozmanitých vzpomínkových akcí. Na Ground Zero dorazil jak prezident USA Barack Obama, tak i jeho předchůdce George W. Bush. Vzpomínkové akce věnované obětem útoků se rovněž konaly u budovy Pentagonu ve Washingtonu a v Shanksvillu v centrální Pennsylvánii. Podívejte se, jak akce probíhaly.

 • 11. září 2001 - 1 den, čtyři letadla, 19 únosců a skoro tři tisíce obětí
  11. září 2001 - 1 den, čtyři letadla, 19 únosců a skoro tři tisíce obětí

  11.9.2011 08:47

  7:59 místního času. Z Bostonu do Los Angeles startuje let číslo 11 společnosti American Airlines. O 14 minut později přestává komunikovat s leteckou kontrolou a odchyluje se od původní trasy o 20 stupňů. Je to první signál nestandardního chování. Z Bostonu zatím vylétá let číslo 175 americké společnosti United Airlines. O půl hodiny později piloti naposledy komunikují se zemí. Se stejným cílem letu vzlétne v 8:20 z Washingtonu let American Airlines č. 77.

 • Útoky 9/11 změnily svět, speciál ČT24 připomněl jak
  Útoky 9/11 změnily svět, speciál ČT24 připomněl jak

  11.9.2011 19:14

  Teroristické útoky v New Yorku z 11. září 2001 změnily nejen Spojené státy, ale i celý svět. Česká televize připravila k 10. výročí na zpravodajské ČT24 speciál, který tragické události připomněl. Na webu ČT24 pak mohli diváci sledovat přímý přenos pietní akce za oběti útoků ze Spojených států.

 • Útoky 9/11 i v Česku připomněly koncerty a pietní akce
  Útoky 9/11 i v Česku připomněly koncerty a pietní akce

  11.9.2011 21:16

  Praha – Koncerty, shromáždění, pietní akce a smuteční ceremoniály dnes připomněly také v České republice desáté výročí teroristických útoků na New York a Washington. Na událost, která následně ovlivnila životy milionů lidí na celé zeměkouli, zavzpomínali zejména v Praze hasiči, politici i umělci. Na Jungmannově náměstí se uskutečnilo pietní shromáždění s názvem Společně proti terorismu, antisemitismu, rasismu a totalitám. Václavské náměstí pak využili aktivisté k setkání a koncertu Za pravdu o 11. září 2001.

 • Amerika vzpomínala na oběti teroristických útoků
  Amerika vzpomínala na oběti teroristických útoků

  11.9.2011 20:11

  New York – Tisíce lidí si dnes v jižní části newyorského Manhattanu zvané Ground Zero za přítomnosti amerického prezidenta Baracka Obamy a jeho předchůdce v Bílém domě Georgie W. Bushe připomněly památku obětí teroristických útoků na věže Světového obchodního centra. V troskách dvou mrakodrapů přesně před deseti lety zahynulo 2 977 lidí. Obřad, který zahájila minuta ticha za zemřelé, se obešel bez politických projevů. Během dnešní vzpomínky na deset let staré krveprolití byl slavnostně odhalen památník Světového obchodního střediska. Vzpomínkové slavnosti věnované obětem teroristických útoků dnes proběhly u budovy amerického ministerstva obrany ve Washingtonu, kde před deseti lety teroristé s uneseným letounem usmrtili 184 lidí. Na 11. září zavzpomínala rovněž Evropa. Dle Berlusconiho je al-Káida minulost, zatímco arabské jaro budoucnost. Papež vyzval svět, aby odolal svodům nenávisti. USA mají informace od zpravodajských služeb o možném útoku teroristů z al-Káidy v době ceremoniálu. Podle Obamy pocházejí z důvěryhodného zdroje.

 • 9/11 – al-Káida donutila Američany sáhnout hlouběji do kapsy
  9/11 – al-Káida donutila Američany sáhnout hlouběji do kapsy

  10.9.2011 10:01

  New York – Úterý 11. září 2001 – den, který teroristická organizace al-Káida oslavuje jako svůj největší úspěch v tažení proti Spojeným státům, zároveň ale jde též o počátek války proti terorismu a o příčinu invaze do Afghánistánu. Tento den sice zvýšil kredit al-Káidy mezi radikály, a proto se jí připisovaly i útoky, na kterých měla jen malý nebo vůbec žádný podíl. Boje v Afghánistánu a hon na její vůdce ale stál během následujících let život desítky jejích velitelů. V jejím vedení se navíc začaly objevovat rozpory. Zatímco vůdce Usáma bin Ládin toužil po dalším velkém a zdrcujícím útoku, jeho zástupce Ajmán Zavahrí prosazoval spíše menší, opatrnější a nenápadnější akce. Ale nejde jen o lidské životy, jde též o peníze. Teroristé pustili Americe žilou. Podle odhadů už vojenské operace v Afghánistánu, Pákistánu a Iráku stály federální pokladnu na 4 biliony dolarů.

 • Po 11. září se stal svět bezpečnějším. Na úkor soukromí
  Po 11. září se stal svět bezpečnějším. Na úkor soukromí

  9.9.2011 12:00

  Praha - Hledání kompromisu mezi zajišťováním bezpečnosti a dodržováním lidských práv poznamenalo celé desetiletí, které uplynulo od teroristických útoků na New York a Washington z 11. září 2001. Kritické reakce vyvolalo zadržování osob podezřelých z terorismu bez soudu ve věznici Guantánamo na Kubě, metody výslechu hraničící s mučením, zprávy o existenci tajných věznic CIA ve třetích zemích či informace o tajných letech s vězni na palubě, z nichž nejméně dva měly zřejmě mezipřistání v Praze. Výrazně narušeno bylo ale i soukromí řadových občanů prakticky všech zemí světa, ať už odposloucháváním telefonických hovorů, sledováním bankovních převodů, pročítáním osobních e-mailů, či instalací tělesných skenerů na letištích.

 • USA mají věrohodné informace o teroristické hrozbě
  USA mají věrohodné informace o teroristické hrozbě

  9.9.2011 19:05

  Washington – Spojené státy mají zatím nepotvrzené, ale věrohodné, informace o možné teroristické hrozbě vztahující se k desátému výročí teroristických útoků z 11. září 2001. Údajně má souviset s novým šéfem al-Káidy Ajmánem Zavahrím. Americký prezident Barack Obama proto vyzval bezpečnostní síly, aby "zdvojnásobily" své snahy zabránit této hrozbě. Podle bezpečnostního činitele citovaného agenturou Reuters, který si nepřál být jmenován, se zdá, že se hrozba týká New Yorku a Washingtonu. Další města však nelze vyloučit, upozornil činitel, který dodal, že podrobnější informace stále přicházejí. I ministryně zahraničí Hillary Clintonová tvrdí, že hrozba terorismu přetrvává i deset let po útocích proti Spojeným státům z 11. září 2001.

 • Omalovánky a víno - netradiční suvenýry k 11. září
  Omalovánky a víno - netradiční suvenýry k 11. září

  8.9.2011 19:17

  New York - Omalovánky pro děti a památeční víno. Dva výrobky spojené s jedenáctým zářím budí ve Spojených státech vášnivé diskuse. Teroristické útoky na New York a Washington jsou pro Američany i po deseti letech velkým traumatem a společnost reaguje velmi citlivě na cokoli, co datum připomíná. 

 • Z původních 22 nejhledanějších teroristů jich dál prchá 12
  Z původních 22 nejhledanějších teroristů jich dál prchá 12

  8.9.2011 18:16

  Washington – Zhruba měsíc po teroristických útocích z 11. září 2001, které si vyžádaly na 3 000 lidských životů, zveřejnila administrativa tehdejšího amerického prezidenta George Bushe mladšího seznam nejhledanějších teroristů světa. Byla na něm jména 22 osob. Deset let poté zůstává 12 z nich stále na útěku, tři se podařilo zatknout a sedm bylo zabito, včetně vůdce teroristické sítě al-Káida Usámy bin Ládina.

 • Na Ground Zero rostou nové věže, jizvy z 11. září ale nezacelí
  Na Ground Zero rostou nové věže, jizvy z 11. září ale nezacelí

  8.9.2011 17:00

  New York - Na newyorském Ground Zero v současnosti panuje nejčilejší stavební ruch od teroristického útoku. Rány po něm jsou na místě i po deseti letech stále patrné a jen tak nezmizí. Kdy bude hotová ambiciózní rekonstrukce, na jejímž konci se na jižním Manhattanu bude tyčit hned šest věží nového Světového obchodního centra, se neodvažuje odhadovat ani starosta New Yorku Michael Bloomberg.

 • Nepublikované záběry z 11. září senzaci nepřinesly
  Nepublikované záběry z 11. září senzaci nepřinesly

  8.3.2011 17:16

  New York - Americké úřady zveřejnily dosud nepublikované záběry teroristických útoků z 11. září 2001. Přímo nad hořícími věžemi Světového obchodního centra je pořídila posádka helikoptéry newyorské policie, která se marně snažila zachránit lidi uvězněné uvnitř.

 • WikiLeaks: Na útocích z 11. září se podíleli tři Katařané
  WikiLeaks: Na útocích z 11. září se podíleli tři Katařané

  2.2.2011 23:09

  Washington - Podle americké diplomatické depeše získané WikiLeaks se na teroristických útocích 11. září 2001 v USA mohla podílet i skupina tří mužů z Kataru. Ti měli pomáhat únoscům, kteří pak zaútočili na Světové obchodní centrum. Trojice mužů měla vytipovat různé cíle. Informuje o tom dnes list Daily Telegraph. FBI a CIA se odmítly k uniklým americkým depeším vyjádřit.

Stopáž: 20 minut – Rok výroby: 2011 – P
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání

úterý 22. 4.

Jednání o Ukrajině
Jednání tripartity

středa 23. 4.

Jednání vlády
Vláda o změně církevních restitucí
Knihy bez DPH
Vláda ke Generálnímu ředitelství státní služby
Pátrání po letu MH370
Přetáčení tachometrů (sestřih brífinku)
Pátrání ve vraku jihokorejského trajektu

středa 23. 4.

Senát bude jednat o církevních restitucích
Sněmovní komise k Opencard vyslechla svědky