TV program Osobní program  
středa 7. 7. 2010
17:05 ČT2

Domácí lékař aneb Nic není jen tak

ST4:3  
Stopáž: 8 minut
Rok výroby: 2008
Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu
Nejbližší premiéra
/ivysilani/10098810724
Předchozí díl další díly Následující díl
Archiv


Související pořady:
Na pomoc životu
Medicína pro 21. století
Dětská záchranka v akci
Domácí lékař aneb Nic není jen tak
Diagnóza
První pomoc
Při prevenci máte větší šanci
DoktorKA
První pomoc
Doktoři
Tajemství těla
Diagnóza
Domácí lékař aneb Nic není jen tak

Další zdroje:
HERAFILM - science media
 Přidat do Osobního programu Nastavit připomenutí

Jak se nenechat zaskočit zdravotními problémy. Připravili J. Pešina a M. Hanzlíček
Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

Kýla

Kýla je vycestování orgánu nebo tkáně z jejich přirozeného místa v tělní dutině. Zmínky o tříselné kýle se objevily již v Ebersově papyru (1555 př. n. l.) a u Féničanů (900 př. n. l.). Dle dochovaných zdrojů se jako první pokusil o operaci kýly Praxagoras z Kosu kolem roku 400 před naším letopočtem. I dnes se nejčastěji vyskytují tříselné kýly, postiženy jsou jimi více muži než ženy. Kýly mohou být vrozené, vzniklé během nitroděložního vývoje, kýly mohou být i získané a vznikají tehdy, kdy se zvyšuje nitrobřišní tlak, například při fyzicky namáhavé práci, chronickém kašli, chronické zácpě, zvětšení prostaty, obezitě, těhotenství, nitrobřišních nádorech či v jizvě po operaci. MUDr. Jiří Pešina v tomto dílu Domácího lékaře sdělí, jaké jsou příznaky kýly, jak ji můžete zjistit u sebe a jak se léčí. Uvede také, co můžete ovlivnit a co již nikoli.

 • Slovníček:
  • Druhy kýly
   Tříselná kýla se objevuje v oblastech třísel levé nebo pravé strany nad tříselným vazem, kde je břišní stěna zeslabena průchodem chámovodu u mužů a průchodem jednoho z děložních vazů u žen. Kýlní vak zde prochází tříselným kanálem, který má poměrně složitou anatomickou strukturu. Jedná se o 75 % všech kýl. Kýla stehenní má branku uloženou pod tříselným vazem a lze ji nahmatat zepředu na horním konci stehna. U této kýly se protlačuje kýlní obsah do podkoží stehna podél stehenní žíly. Vyskytuje se častěji u žen. Pupeční kýla vzniká na spodině pupku nebo v jeho těsné blízkosti a většinou je vrozená. Vyskytují se u deseti až dvaceti procent novorozenců a u většiny z nich se branka do dvou let spontánně uzavře. Brániční kýla znamená protlačování vaku skrze bránici do mezihrudí. Kýla se také může objevit v jizvě po předchozí nitrobřišní operaci
  • Hernia
   Kýla – vyklenutí pobřišnice, které obsahuje tuk nebo střevní kličky a který se vychlipuje skrze otvor nebo štěrbinu v břišní stěně, pánvi nebo v bránici.
  • Hernioplastika
   Chirurgická léčba kýly. Různé druhy kýlních pásů a suspenzorů mají pouze podpůrný efekt, ale nejsou schopny trvale zabránit zvětšování kýly, takže jediným řešením je operace. Cílem je vrátit obsah kýlního vaku zpět do dutiny břišní a zeslabené místo zpevnit. Zpevnění se provádí sešitím okrajů otvoru k sobě v několika vrstvách a různými způsoby. U větších otvorů nebo u opakujících se kýl se do defektu našívá implantát – syntetická síťka. Operaci lze provést klasicky, tedy řezem skrze kůži nad hmatnou kýlou, ale u tříselných a stehenních kýl je výkon možné provést také laparoskopicky.
  • Uskřinutí kýly
   Stav, kdy se pevně uvězní obsah kýly mimo břišní dutinu. Tato situace patří k náhlým příhodám břišním a vyžaduje urychlenou chirurgickou léčbu, neboť pacient je v ohrožení života.
 • Účinkující: MUDr. Jiří Pešina
 • Odkazy: www.pesina.medikus.cz
 • Obor: Břicho, střeva, močové cesty
 • Režisér: Martin Hanzlíček
 • Spolupracovali: Zita Drdová, Martin Kubala, Jaromír Herskovič,
  Ondřej Herskovič a Šárka Speváková

reklama

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 1762

Na témata televizního Domácího lékaře 
pravidelně navazuje rozhlasový
Rodinný lékař.
Na dotazy diváků
a posluchačů zde pravidelně odpovídají odborníci na danou problematiku. 
Český rozhlas 2 - Praha
Rozhlasový pořad můžete slyšet každý pátek od 10.05 do 10.55 hodin na Českém rozhlasu 2 - Praha.