Historický magazín

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 433  
Sdílet
| Poslat odkaz

Diskusní analytický týdeník o historických událostech a jejich aktuálních souvislostech. Odkaz hraběte Šporka.

Téma: Hrabě František Antonín Špork, sochař Matyáš Bernard Braun a jejich barokní odkaz na Kuksu.

V letošním roce uplynulo dvěstě sedmdesát let od smrti dvou výjimečných osobností barokních Čech: hraběte Františka Antonína Šporka a sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Hrabě Špork proslul jako populární a svérázný filantrop, odpůrce jezuitů a mimořádný mecenáš umění. Na svých panstvích na Kuksu a v Lysé nad Labem vytvořil prostřednictvím nejlepších umělců své doby, zejména sochaře M.B.Brauna, dodnes okouzlující sochařské galerie. Kromě toho vydával řadu knih, pořádal divadelní a hudební představení a velkolepé plesy a proslul svým vztahem k myslivosti. V posledních letech, zejména na východočeském Kuksu, začíná jeho i Braunovo barokní dílo znovu ožívat a dostávat novou náplň. V Historickém magazínu proto historici umění Jiří Bohadlo a Jiří Kaše rozeberou nejen ojedinělou osobnost hraběte Šporka, ale i současné navazování na jim založenou uměleckou tradici.

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv

Více na portálu ČT24

 • Hrabě František Antonín Špork a Kuks
  Hrabě František Antonín Špork a Kuks

  22.10.2008 11:20

  Historický magazín z 11. října byl věnován osobnosti Františka Antonína Šporka, od jehož úmrtí letos uplynulo 270 let. Hrabě Špork je jednou z nejpozoruhodnějších osobností českého Baroka. Proslul jako milovník hudby, mecenáš, budovatel rozsáhlých zámeckých areálů v Lysé nad Labem a v Kuksu a také jako znalec literatury a vydavatel úctyhodného množství knih. Špork však upoutával pozornost také svou konfliktní povahou, zálibou v nekonečných sporech a značně svobodomyslným pojímáním katolické víry. O hraběti Šporkovi a kultuře jeho doby hovořil historik umění Jiří Kaše (JK) z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. Moderovala Marie Koldinská.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Diskuse diváků
 • Ivan Černý 15. 12. 2012 10:11

  The Beatles

 • Petr Novák 15. 12. 2012 10:08

  Stránky o The Beatles

  Super stránky o The Beatles - http://www.czbeatles.cz/

 • honza 11. 8. 2012 02:33

  rr

  strašné bolševické zvěrstvo

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2008
Žánr: Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Související pořady