Diskusní analytický týdeník o historických událostech a jejich aktuálních souvislostech. Odkaz hraběte Šporka.

Téma: Hrabě František Antonín Špork, sochař Matyáš Bernard Braun a jejich barokní odkaz na Kuksu.

V letošním roce uplynulo dvěstě sedmdesát let od smrti dvou výjimečných osobností barokních Čech: hraběte Františka Antonína Šporka a sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Hrabě Špork proslul jako populární a svérázný filantrop, odpůrce jezuitů a mimořádný mecenáš umění. Na svých panstvích na Kuksu a v Lysé nad Labem vytvořil prostřednictvím nejlepších umělců své doby, zejména sochaře M.B.Brauna, dodnes okouzlující sochařské galerie. Kromě toho vydával řadu knih, pořádal divadelní a hudební představení a velkolepé plesy a proslul svým vztahem k myslivosti. V posledních letech, zejména na východočeském Kuksu, začíná jeho i Braunovo barokní dílo znovu ožívat a dostávat novou náplň. V Historickém magazínu proto historici umění Jiří Bohadlo a Jiří Kaše rozeberou nejen ojedinělou osobnost hraběte Šporka, ale i současné navazování na jim založenou uměleckou tradici.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž25 minut
Rok výroby 2008
 P