Planeta Věda

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 833  
Sdílet
| Poslat odkaz

Od vesmíru až po buňky – svět do nejmenších detailů

Planeta věda tentokrát pozve na výlet do Mongolska. Představí zlatou horečku, která se v této asijské zemi naplno rozhořela. Průvodcem bude geolog Jiří Šourek ze společnosti Geomin. Mongolsko je rozlehlá země, na většině území je step nebo polopoušť. Nerostné bohatství tu odkrývá silná vodní eroze, která rychle mění celou krajinu.

V zemi je vysoká nezaměstnanost, která se počítá na desítky procent. Není proto divu, že zlato láká i obyčejné Mongoly. Zlaté valounky se tu válí jen tak v písku u řek. Chudoba proto přinesla očekávanou reakci – v Mongolsku propukla zlatá horečka, lidé zde ilegálně těží na vlastní nebezpečí. Čeští vědci monitorovali v rámci zahraniční rozvojové spolupráce, jak moc ilegální těžba poškozuje zdraví a životní prostředí Mongolů. Nejde jen o jedovaté páry, kterých se lidé nadýchají, ale také o stovky kilogramů rtuti, jež se dostávají do volné přírody a vytvářejí dlouhodobý problém.

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv

Týdeník Planeta Věda nabízí každý týden informace o nejnovějších výzkumech, studiích a poznání světa. Zaměřuje se především na přírodní vědy. Právě příroda skýtá ve vědě často nečekané souvislosti a nová překvapení. Planeta Věda vnímá také zranitelnost moderní civilizace, která vyplývá právě z naší neznalosti a kombinace často unikátních souvislostí. Planeta Věda proto zobrazuje každý jednotlivý problém z několika úhlů.
Témata: zemětřesení, tajemné záblesky z vesmíru nebo agresivita virů a bakterií. V pořadu nechybí ani vědecká historie. „Planeta Věda“ je virtuální svět stvořený grafiky České televize. Trochu připomíná naši Zemi. Do světa, který je na hranici poznaného a představ, můžete vyrazit v premiéře každou neděli v 18:33 na programu ČT24.

E-mail: planetaveda@ceskatelevize.cz

Diskuse diváků
 • BERAN (http://vpravo.blog.cz) 5. 6. 2011 06:40

  BERAN

  To je moc dobře, že paní Sangerová podnítila výzkum, který osvobodil ženy. Nemohla by Česká televize …

 • Irena 30. 3. 2010 09:28

  Prosím, mohli byste toto video opravit? Místo větrných elektráren, je tam TýTý

 • Tomáš Žitný 22. 2. 2010 20:54

  Proč nejde přehrát ??

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 22 minut – Rok výroby: 2007 – ST  4:3
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu