Mars přitahuje vědce stále víc a víc. Poté, co lidská noha stanula na Měsíci je rudá planeta další metou. Přežít cestu dlouhou téměř dva roky ale bude obtížné – a to jak pro techniku, tak hlavně pro psychiku celé posádky. Speciální experiment kvůli tomu právě nedávno proběhl nedaleko Moskvy.

Obsah dílu

Přehrát vše

Mars přitahuje vědce stále víc a víc. Poté, co lidská noha stanula na Měsíci je rudá planeta další metou. Přežít cestu dlouhou téměř dva roky ale bude obtížné – a to jak pro techniku, tak hlavně pro psychiku celé posádky. Speciální experiment kvůli tomu právě nedávno proběhl nedaleko Moskvy.

Na ruském dálném východě se objevil nový gejzír. Správci národního parku na Kamčatce doufají, že to přitáhne další turisty. Tamní gejzírové pole je totiž jedno ze čtyř na celém světě.

Většina celosvětové populace dnes žije ve městech. O negativech postupující urbanizace tu přednášku dělat nebudeme, ale ukážeme vám, že mezi námi žijí vizionáři, které láká představa takzvané organizované městské džungle. „Když obyvatelé měst nemají možnost chodit do přírody, nechme přírodu, ať přijde za nimi.“ To je jejich motto.

V Brazílii zanikají lesy v okolí velkých měst. Rio de Janeiro se rozhodlo tento proces zastavit. Začalo stavět betonové zdi a oblasti kontroluje satelity. Úřady doufají, že tak ochrání lesní porosty i život všech zvířat a rostlin.

Hýbat věcmi pouhou silou myšlenky- zní vám to jako ze sci-fi románu? Následující obrázky vám ukážou, že to tak není. Vědci totiž zase o krok pokročili v testech čipu, který by měl do budoucna pomoct třeba lidem ochrnutým po autonehodě.

Jedna z nejoblíbenějších mořských ryb pro obyvatele Sydney je kanic modrý, kterému v překladu přezdívají něco jako Modráček. Tahle společenská ryba je ale kvůli své důvěřivosti zranitelná natolik, že pro ni mořští biologové museli vytvořit rezervace. Teď zjišťují, nakolik jsou tyto chráněné podmořské zóny úspěšné.

Teď vás sice nezavedeme do tajných podzemních chodeb nebo jiných archeologických skvostů. Přesto vám ukážeme unikátní umělecká díla – hrobky na hřbitovech v italském Římě. A jestli se jejich hodnota dá vůbec vyčíslit, ukáže předposlední reportáž.

Přestože čínské internetové šílenství neupadá a na síť všech sítí se připojuje stále víc obyvatel této asijské země, lidé nezapomínají ani na tradičnější formy komunikace. Nejviditelnější skupinou jsou radioamatéři. Lze je zaslechnout na mnoha frekvencích a přes starou dobrou vysílačku se dokáží spojit s celým světem.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2009
 P ST