Dobrá čtvrť II

Hodnocení seriálu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 8  
Sdílet
| Poslat odkaz
Jana PreissováJana Preissová: „V televizi už se na sebe nemůžu dívat“

V Dobré čtvrti jste se vrátila zpátky na obrazovky. Prý jste už v televizi hrát nechtěla?

Nechtěla jsem, protože myslím, že můj obličej už není ke koukání. Dobrá čtvrť mě zaujala a tak jsem nakonec kývla. Druhé sérii jsem se logicky vyhnout nemohla. S Karlem Smyczkem se mi moc hezky pracovalo a jsem ráda, že jsem se znovu setkala s ostatními kolegy a dětmi, které se mnou hrály.

Musel vás Karel Smyczek do první série hodně přemlouvat?

Přemlouval mě jen do chvíle, než jsem si přečetla scénáře. Velmi záhy jsem přišla na to, že postava profesorky Svobodové není černobílá. Bylo to docela příjemné zjištění. Jsem ráda, že jsem si mohla zahrát charakterní postavu a ne nějaké klišé.

Jaké používal Karel Smyczek argumenty?

Na všechny už si určitě nevzpomenu. Jedním z argumentů byl ten, že si autorka Lucie Konášová přála, abych postavu hrála já. Už při psaní prý myslela na mě. To mi pochopitelně velmi lichotilo.

Těšila jste se na scénáře druhé řady?

Klikněte pro větší obrázekAbych řekla pravdu, tak moc ne. Na úspěšná pokračování moc nevěřím. Velmi často bývají druhé a třetí řady slabší. Postavy a jejich osudy se mohou snadno vyčerpat. Dobrá čtvrť myslím není tento případ. Je to opět velmi slušně napsané pokračování. Myslím, že už první řadu psala Lucie s tím, že by chtěla v budoucnu pokračovat.

Jaké jste měla pocity, když jste četla scénáře se svou postavou?

Je to zajímavé, ale člověk vždycky podlehne tomu, že by si pokračování napsal nejlépe sám, protože právě svou postavu důkladně zná. Měla jsem pocit, že některé věci bych jako profesorka Svobodová nedělala a neříkala. S tím jsem se ale musela vyrovnat. Měli jsme i dohodu s Karlem Smyczkem a občas jsme si dialog upravili tak, aby mi šel, jak se říká do úst.

Čím vás postava zaujala?

Profesorka Svobodová je taková šedá myš. Je hodně plachá a vedle maminky docela nesamostatná. Myslím si, že v tom základu jsem jí podobná. Jsem člověk docela plachý a nespolečenský. I když to k mé profesi moc nejde, je to tak. Není to žádná póza, zkrátka jsem taková. Role mi byla příjemná a v některých momentech jsem si s postavou stoprocentně rozuměla. Třeba s líčením jsem to měla obdobné. To byl můj celoživotní problém. Moje maminka mi taky vždycky říkala: „Prosím tě, když už někam jdeš, aspoň se trochu přišmrncni.“ Tenhle roztomilý moment je jako vystřižený z mého skutečného života.

Která vlastnost Svobodové vám naopak nebyla vlastní?

Trošku mi vadila její ustrašenost a nerozhodnost v některých věcech. Nedovedla se moc prosadit. Tohle určitě nemáme společné. Já na rozdíl od ní se v životě dokážu prosadit. Když se mi něco nelíbí, řeknu to na rovinu.

Vše profesorka má nejradši svůj zaběhnutý stereotyp a nesnáší změny. Jste na tom podobně?

Klikněte pro větší obrázekNemám ráda změny a jsem moc ráda doma. Když mám jet někam na dovolenou, tak to je pro mě trauma. Do společnosti taky nerada chodím, protože se vždycky strašně nudím. Jsem pracovitá, takže třeba dovolená je pro mě ztráta času. Neumím si hodit nohy na stůl a odpočívat. To ale není žádná ctnost.

Vašeho nového nápadníka bude v nových dílech představovat Jan Hartl. Prý jste si ho vybrala?

Tak nějak to bylo. Mám ho moc ráda, ale nikdy jsme spolu nehráli, ačkoliv jsme kolegové z Národního divadla. Měla jsem obavu, jestli Honzíček roli vezme, protože je mladší než já. Říkala jsem si, jestli bude vůbec chtít hrát s babičkou (smích). Byl tak hodný, že roli vzal a byl přesně takový, jak jsem si ho představovala.

Podstatnou roli v životě profesorky Svobodové sehraje její kamarádka z mládí. Udržujete kamarádské vztahy z mládí?

Musím se přiznat, že ne. Mládí i studentská léta jsem prožívala v Rokycanech. Všechny kamarádky zůstaly tam. Z vysoké školy mám jediného kamaráda a to je můj muž. S ním udržuji dobré kamarádské vztahy už skoro čtyřicet let (smích).

V Dobré čtvrti učíte matematiku. Jak vám šla matematika ve škole?

Ve škole jsem měla z matematiky sice trojku, ale když byli mí synové na gymnáziu, tak jsem jim s matematikou pomáhala. Na gymnáziu jsem studovala chemicko-biologickou větev, takže matematika, fyzika, chemie či biologie byly na denním pořádku. Jsem logik, takže mi tyhle předměty nikdy nedělaly problém.

Která scéna byla pro vás herecky nejsložitější?

Klikněte pro větší obrázekTrošku obtížnější pro mě bylo kamarádství s Haničkou Maciuchovou. Její postava Aleny je totální protipól profesorky Svobodové. Sama za sebe jsem měla pocit, že bych jí prokoukla mnohem dříve a nenechala se tak manipulovat. V těchhle scénách jsem si připadala trošku hloupá a šly mi nepatrně proti srsti. V reálném životě bych se takhle zblbnout nikdy nenechala.

Jaké máte pocity, když se vidíte v televizi?

Hrozné. Nemůžu se vidět ani slyšet, tak jaké mám mít pocity? Jen jednou, když jsem viděla nějakou pohádku z mládí, tak jsem si řekla, že jsem byla docela hezká holka. Ale teď?

Jaké jste měla na Dobrou čtvrť ohlasy?

Řada lidí mi řekla, že je to jediný seriál, který sledují. Od kolegů v divadle jsem taky dostala poklonu za to, jak tu roli hraji a že nemám ctižádost být krásná. Doufám, že jsem té postavě vyhověla. Mladší lidé ve věku mých dětí byli zase úplně na větvi z Marthy Issové.

Sledujete seriály?

Jediný seriál, který sleduji, je italská sága Okouzlení. Je to totální limonáda a moje děti se mi smějí. Ne že by se mi to až tak líbilo, ale jednou jsem se na něj začala dívat a teď jsem zvědavá, jak se budou osudy postav dále vyvíjet. Každý má nějaký úlet. Můj úlet je právě tenhle seriál. Sleduje ho třeba také Iva Janžurová. Vždycky, když nám náhodou něco uteče, tak si to navzájem dovyprávíme, abychom neztratily souvislosti.

Působíte slušně a seriozně. Vypustíte někdy sprosté slovo?

Klikněte pro větší obrázekVíte že teď už ano. Vulgarismy jsem nikdy neměla ráda, ale občas se dostanu do situací, že nejde říct nic jiného. Už si neberu servítky. Dříve jsem byla slušná jako profesorka Svobodová. V dnešním světě už to nejde.

Proč by se diváci měli dívat na pokračování Dobré čtvrti?

Je to herecký seriál, který je napsaný velmi kvalitně. Karel Smyczek odvedl skvělou práci. Záleželo mu na tom, kdo postavy hraje. Je to režisér, který umí výborně pracovat s mladými lidmi a to se odrazilo i na výsledku.

Můžeme prozradit, že se v nových dílech mihne i František Němec. Jak vzpomínáte na setkání po letech?

Já jsem byla šťastná, protože jsme kamarádi a mám k němu důvěru. Bylo to báječný natáčení, protože s Františkem je vždycky ohromná legrace. Před každou klapkou jsme se museli důkladně vysmát, abychom mohli hrát vážně.

Profesorka Svobodová hraje domino. Jaké jsou vaše koníčky?

Domino jsem hrála v Dobré čtvrti vůbec poprvé v životě. Práce na zahradě je taková moje terapie, protože se mi vždycky úžasně vyčistí mozek. Pak jsem taky křížovkářský maniak. Luštím tak rychle, že mi nové křížovky nestíhají vycházet.

Jaký to byl pocit, když jste musela hrát před svými žáky z konzervatoře?

Měla jsem před nimi neuvěřitelnou trému. Ale musím podotknout, že děti na mě byly moc hodné.

Uspokojuje vás herectví i po letech?

Už ne. Jsem docela unavená. Divadlo je ale na druhé straně úžasné v tom, že jste tři hodiny na scéně a musíte vytěsnit všechno, co vás trápí. To je úžasné. Když vás třeba bolí žlučník, tak na něj v tu chvíli úplně zapomenete.

Máte osmiletou vnučku Viktorku. Jaká jste babička?

Nedávno jsem se od svého syna dozvěděla, že jsem babička na baterky. S vnučkou je to podobné jako u mých dětí. Já je zajistím, postarám se o ně, život za ně položím, ale nesmí si chtít se mnou hrát. V tu chvíli se mi vždycky dělá fyzicky špatně (smích). Nejsem schopná si vymýšlet a něco předstírat. Můj muž Viktor je v tomhle na rozdíl ode mě úžasný. Je to dědeček k zulíbání. Má neuvěřitelnou fantazii a výborně si dovede s Viktorkou vyhrát. Já ho vždycky jen tiše pozoruji a závidím.

Rozhovor zpracoval Jiří Nedvídek
Stopáž: 56 minut – Rok výroby: 2008 – P  ST
Žánr: Seriál | Pro děti a mládež
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.