Méďové

Na tetřívčím tokaništi

Hodnocení seriálu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2  
Sdílet
| Poslat odkaz

Na počátku dubna už byli méďové zase o kousek větší a těžší. Naštěstí už běhali sami a já je nemusel nosit. Stejně by se do batohu nevešli. A protože les kolem hájovny jsme už znali úplně celý, vypravili jsme se na Šumavu. Chtěl jsem tady fotografovat tetřívky, opatrné ptáky, kteří vždy na jaře každé ráno pořádají na tokaništích hlučné souboje.

Šumava se medvídkům moc líbila. Vyvrácené stromy, hromady balvanů a všude plno skrývaček, to je to pravé prostředí pro medvědy. Právě tady se Matěj poprvé pokusil vylézt na strom.

Na stráni, kde se v létě pásl dobytek, objevili méďové zbytky dávno uhynulého zvířete. Sluncem vybělené kosti jim nenaháněly strach. Konečně našli pořádnou hračku pro medvědí kluky a jak jinak - jako kluci se o ni pak i poprali. Pro medvíďata je i takové strkání vlastně učením, vždyť v přírodě přežívají jen ti nejsilnější.

Pomalu jsme sešli lesem mezi mechovými balvany až k říčce Křemelné. Bál jsem se, aby medvíďata nespadla do vody, ale zbytečně. Byla opatrnější, než jsem čekal a sama se až k vodě nepustila. Kolem řeky se nám líbilo, a tak jsem na chvilku zapomněl na čas.

V písku na břehu jsme uviděli stopy vydry. Opatrná šelma nás v hluku peřejí z počátku neslyšela a já mohl fotografovat. Vydra prolézala mělčinu a hledala něco k snědku. Rybu žádnou nechytila, a tak vylezla rozhlédnout se na vyvýšený břeh. Jenže méďové překřičeli i řeku a náhle byl břeh zase prázdný.

Blížil se večer, když jsme našli úkryt, který postavili lesníci na tetřívčím tokaništi.

Ráno nás probudily hlasy tetřívků. Bylo ještě šero a na fotografování moc brzy. Temně modří ptáci proti sobě bojovně poskakovali, daleko bojovnější však byli méďové. Rvali se v boudě jako uličníci a já měl strach, že mi tetřívky splaší. S obavami jsem čekal, až se ještě trochu rozední. Právě, když jsem si připravil fotoaparát, chtěl se zvědavý Kuba přesvědčit, na co se to vlastně dívám! Raději jsem ho nechal, ale nepočítal jsem s dalším neukázněným zvědavcem. Z boudy vylezl Vojta a začal se tetřívkům předvádět. Těm se ale méďa vůbec nelíbil a v tu chvíli bylo tokaniště prázdné.

Protější kopce se rozzářily v paprscích slunce. Vraceli jsme se zpátky a já se na medvíďata ani nezlobil. Vždyť tohle horské ráno si budu pamatovat navždy.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Karel Piš 13. 7. 2014 18:07

  Méďové

  Neskutečná krása a laskavost pana Chaloupky

 • Michala 15. 8. 2012 18:49

  NE!

  U nás na to děti ani nechtějí koukat. Zdlouhavé, uspávací komentář, z divokých zvířat se dělají cirkusáci…

 • mxscot 20. 2. 2010 15:57

  Medove on DVD

  My wife and I have just returned to Scotland after 2 wonderful weeks on holida…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 9 minut – Rok výroby: 2001 – ST  AD  4:3
Žánr: Seriál | Pro děti a mládež