iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
22. 1. 2011
13:25 na ČT2

1 2 3 4 5

77 hlasů
1581
zhlédnutí

Knižní svět

Milovníci knížek — Ve věštné běli — Knižní rozhovory

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Na úvod - Miroslav Huptych, Jiří Žáček: Milovníci knížek (Práh)

  0:12 do playlistu

  Na úvod - Miroslav Huptych, Jiří Žáček: Milovníci knížek (Práh)
  „Odmala jsme kamarádili s knížkami, učili se z nich, snili nad nimi a prožívali neuvěřitelná dobrodružství, balili na ně holky, prolézali antikvariáty a objevovali zapomenuté poklady, své byty jsme proměnili v domácí bibliotéky… – a tak nás napadlo vzdát knihám přátelskou poctu. Samozřejmě knižní. Byli jsme zvědaví, co moudrého, vtipného, ale i pošetilého a provokativního o knihách napsali dávní i nedávní milovníci knížek. Jejich výroky, aforismy a bonmoty doplňujeme aktuálními názory, postřehy a vyznáními padesátky současných českých spisovatelů o psaní a čtení, o podivuhodném světě knih a lidí. Doprovodné fotomontáže pak mají zdůraznit, že naše pocta knihám nechce být učeně těžkomyslná, ale naopak rozmarná, hravá a poetická,“ napsali básníci Miroslav Huptych a Jiří Žáček o své knize o knihách nazvané Milovníci knih a my věříme, že mluví z duše i vám, divákům Knižního světa.

 • Nové knihy – pro dospělé

  1:16 do playlistu

  Nové knihy – pro dospělé
  Dan Chaon: Čekat vaše odpověď (Argo) Martin Bezouška: Příběh opravdového režiséra (Vakát) Jaroslav Kříž: Život na úvěr (Pistorius & Olšanská)

 • Reportáž: Tisíc a jedna noc

  3:08 do playlistu

  Reportáž: Tisíc a jedna noc
  S Knihou Tisíce a jedné noci se Evropa poprvé seznámila na počátku osmnáctého století. Tehdy byla tato rozsáhlá sbírka středověkých orientálních pověstí, legend, pohádek, bajek a jiných vyprávění přeložena do francouzštiny a záhy se stala jedním z nejčtenějších literárních děl. Nakladatelství Odeon věří, že Šahrazádiny příběhy dokážou okouzlit čtenáře i po třech stech letech, a rozhodlo se je proto vydat nejen v kompletním, nezkráceném rozsahu, ale také v neobvyklé, luxusní podobě. První z osmi zamýšlených svazků vázaných do hedvábí představilo čtenářům počátkem ledna v Kaiserštejnském paláci.

 • Téma týdne

  6:52 do playlistu

  Téma týdne
  Knižní rozhovory – Vratislav Brabenec, Renata Kalenská: Evangelium podle Brabence (Torst); Blanka Čechová: Mým divákům. Rozhovor s Ladislavem Smoljakem (Paseka)

 • Nové knihy – literatura faktu

  10:56 do playlistu

  Nové knihy – literatura faktu
  Pavel Žáček: Odvrácená tvář Pražského jara. Státní bezpečnost v Praze a srpen 1968 (Svět křídel) Jan Wintr: Česká parlamentní kultura (Auditorium) Ruth Bondyová: Potulné kořeny (Nakladatelství Franze Kafky)

 • Anketa
 • Kniha týdne - Stéphane Mallarmé: Ve věštné běli (Nibiru)
 • Na návštěvě u Ivana Krause

  16:47 do playlistu

  Na návštěvě u Ivana Krause
  Spisovatel, herec a loutkoherec Ivan Kraus si prý už v mládí předsevzal, že psaním se živit nikdy nebude, aby si mohl psát, co mu libo. A od té doby se onoho předsevzetí drží. Zjevně se mu to vyplatilo. Co je jemu libo psát, je totiž mnoha lidem libo číst, neboť čtenáři si nadmíru cení právě jeho nezávislosti a chytrého humoru. Přišli jsme se ho tedy zeptat, co libého ke čtení nám chystá.

 • Nové knihy – pro děti

  21:45 do playlistu

  Nové knihy – pro děti
  Marie Kšajtová: Princezna z Kloboukových hor (Edice ČT) Robert Pavelka, Josef Ládek: Encyklopedie komiksu v Československu 1945–1989 (XYZ) Markéta Pilátová: Víla Vivivíla a piráti jižního moře (NLN)

 • Stálice a nové lásky

Přehrát vše

Související