iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
14. 4. 2011
21:25 na ČT2

1 2 3 4 5

63 hlasů
26205
zhlédnutí

Ta naše povaha česká

Epizoda VII: Jediové vrací úder

Mezi mladými lidmi roste touha po tom, stát se oficiálně novodobým Rytířem Jedi. Co stojí za fenoménem jediismu, víry založené na filmové sáze Hvězdné války?

26 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

Přidejte svůj příspěvek

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Vložením komentáře vyjadřujete souhlas s pravidly diskuse. Pokud tato pravidla nedodržíte, váš příspěvek může být upraven či smazán.

Sledujte diskusi emailem

Nahlašte nevhodný příspěvek

Fíla 15.4.2011 11:40 (!) reagovat 8 + - 1

Na mě osobně působí jako největší zmatenec katolický farář – typický reprezentant demagogického myšlení. V jeho světonázoru s antropomorfním bohem, který létá na temném oblaku, likviduje pronárody a zároveň je láska není pro abstraktní, hlubší pojetí božství místo. Uvádí pak obvyklý argument, že lidé nevědí, co Církev (katolíci to takto píšou) hlásá. Lidé, kteří se o víru zajímají obvykle mají něco nastudováno (jeden z jediů uvání, že bibli četl). Věřící, protože jsou věřící, prostě jen odmítají připustit, že existují lidé, kteří se s křesťanstvím seznámili, ale shledali, že o tuto víru nemají zájem, nic jim neříká. V současném západním světě, kde již neexistuje náboženská totalita, jim za to nehrozí smrt, tak to veřejně říkají. Lucas samozřejmě tyhle věci nevymyslel vlastní hlavou, inspiroval se východním pojetím (např. čínské čchi nebo indického brahma, jemuž se chápání chlapců blíží nejvíce). Je samozřejmě otázka, jestli je dobře, že k podobným myšlenkám lidé dospívají prostřednictvím hollywoodských filmů (asi jako vidět Monu Lisu v Louvru nebo mít doma její lesklý plakát). Ti kluci nejsou hloupí, je vidět, že o světě kolem sebe přemýšlejí, čtou (což je patrné z jejich plynulého vyjadřování) – to je vidět i navzdory mírně parodickému pojetí reportáže. Podotýkám, že nejsem jedi a Lucasovy filmy mi nijak úžasné nepřipadají.

Zuzana Zárubová a Zdeněk Hořínek 15.4.2011 9:06 (!) reagovat 4 + - 2

Neuvěřitelné

tohle mi vyrazilo dech! je to vůbec možné? krásně jde vidět kulturní a morální vyspělost naší mladé generace, mimochodem farář, který se snaží fyzikálně měřit boha je taky úlet. Neuvěřitelné

Ladislava Macková 15.4.2011 10:01 (!) reagovat 2 + - 0

Nemůžete všechny házet do jednoho pytle. Bohužel je to typická vlastnost nás, Čechů. Už mám pár křížků na hřbetě a přesto znám spoustu mladých, a přitom inteligentních, slušných a jak vy říkáte, kulturně a morálně vyspělých lidiček.

SLR 15.4.2011 8:11 (!) reagovat 3 + - 1

scitani lidu bude zajimave s odstupem casu, diky vsem *** ktery tam pisou #^^@!#!%^ a zbytecne ho tak degraduji... fakt krasa Příspěvek byl redakčně upraven.

Naposledy upraveno: 2011-04-15 09:20:22

swimmer 15.4.2011 3:14 (!) reagovat 2 + - 2

Stop smoking funny stuff boys.

Jedi +1 15.4.2011 1:11 (!) reagovat 0 + - 5

To je vtip?! :c) (Taky jsem na scitaci list napsal "rytir jedi" a zrovna tak jako destiky kamaradu a znamych jsem to udelal z recese) At sila provazi vas / Sila provazi vas at --- jeste mi ta jediovska syntax moc nejde.

první 1 2 Další › poslední

Související