iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
18. 10. 2009
11:30 na ČT1

1 2 3 4 5

20 hlasů
10918
zhlédnutí

Objektiv

Tonga: životní styl — Madagaskar: sever ostrova — Londýn: otrokářství

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Tonga: životní styl

  0:57 do playlistu

  Tonga: životní styl
  Navštivme souostroví Tonga; tichomořské království – jednu z bývalých držav britské koruny. Dnes je čistě geometricky vzato nejvzdálenějším členem commonwealthu a jeho exotické mravy neovlivňuje jen jeho zeměpisná poloha. Životní styl Tongy je zkrátka pozoruhodný na každý pád. Jen tady je kriket – hra pochopitelná zřejmě jen pro občany britského impéria, silně návyková. Jen tady tady by si nikdo neměl plést kavu s kávou. Jinak by se mu mohla hodně zamotat hlava.

 • Madagaskar: sever ostrova

  7:40 do playlistu

  Madagaskar: sever ostrova
  Před časem jsme v Objektivu navštívili madagaskarský záliv Antongil a ostrůvek Nosy Mangabé. Tentokrát se z východního pobřeží přesuneme až na nejsevernější výspu Madagaskaru. Kolem zdejšího zálivu je podnebí daleko sušší než třeba v Antogilu, kterému, jak si možná vzpomenete – říkají domorodci trochu nelichotivě – „nočník“. My se ale dnes podíváme také do nedalekého horského pralesa a na závěr jsme připravili také jednu geologickou zajímavost.

 • Soutěž

  16:43 do playlistu

  Soutěž
  Jaké zvíře má Madagaskar ve znaku? A) lemur B) hroch C) zebu

 • Londýn: otrokářství

  17:16 do playlistu

  Londýn: otrokářství
  Obchod s otroky byl ve Velké Británii zakázán už před více než dvěma sty lety, ale šrámy této smutné kapitoly přetrvávají v národním povědomí ostrovanů dodnes. Památku obětí i těch, kteří proti otrokářství bojovali, připomíná v londýnské City nedávno otevřený památník. Náš spolupracovník Ivan Kytka ho prozkoumal osobně a právě včas; říjen je měsícem, kterému se v Británii říká Black History month, tedy měsíc černé i černošské historie.

Přehrát vše

Související