iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
2. 8. 2009
10:30 na ČT1

1 2 3 4 5

19 hlasů
8892
zhlédnutí

Objektiv

Belgie: Ypres — Francie: Champagne — Anglie: výstava designu v Londýně

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Belgie: Ypres

  1:13 do playlistu

  Belgie: Ypres
  Yperský oblouk na bitevních polích ve Flandrech – místo, kde mladí muži nesmyslně umírali po statisících. Podle Barbory Šámalové je právě yperský oblouk místem, kde si člověk hrůzy první světové války uvědomí snad nejvíce. Bára vám teď bude vyprávět příběh jedné básně a květiny, která se stala symbolem vojáků padlých ve vřavě první světové války. Pokud se zajímáte o historii, tak víte, že květinou, o které je řeč, je vlčí mák a báseň se jmenuje Flanderská pole.

 • Francie: Champagne

  15:28 do playlistu

  Francie: Champagne
  Bublinky ze Champagne jsou proslulé po celém světě. Je to jediné víno, které se smí honosit značkou Champagne. Vinaře z kolébky královského nápoje nic nenaštve víc, než když jim budete vyprávět o šampaňském z Kalifornie nebo z Česka. A Barbora nás teď k jednomu takovému vinaři vezme na návštěvu – k panu Bernáru Lonua. Kromě 35 hektarů vinic, kde se pěstuje vynikající Chardonnay, mu patří také výjimečné muzeum. Vystavuje v něm tisíce historických předmětů. Během života je sám sesbíral. Všechny mají, jak jinak, nějakou souvislost se šampaňským.

 • Soutěž

  19:54 do playlistu

  Soutěž
  Víte, kolik lahví pravého šampaňského se ročně po celém světě prodá? A) více než 300 milionů B) 400 milionů C) 500 milionů

 • Anglie: výstava designu v Londýně

  20:30 do playlistu

  Anglie: výstava designu v Londýně
  Neuvěřitelně rychlý technický pokrok, soutěž supervelmocí a strach ze zkázy světa. Typické rysy pro poválečné období studené války. Éru mrazivých vztahů mezi západem a východem podrobně mapuje výstava designu v londýnském Muzeu královny Viktorie a prince Alberta. Báře Šámalové se podařilo zjistit třeba i to, že jen samotná příprava výstavy trvala celé 4 roky. Kurátoři objeli celý svět, aby shromáždili tři stovky exponátů, včetně vesmírných modelů, slavných pláten, spotřebičů, filmů i architektonických skvostů. A ptáte se jestli je tam něco, co reprezentuje tehdejší Československo? Ano, je. Co konkrétně? To už vám prozradí naše reportáž.

Přehrát vše

Související