27 minut

17. května 2009

Obsah dílu

Čína: Peking — Nizozemsko: lodní doprava — Vietnam: pagoda vůní — Slovensko: Banská Štiavnice

Části dílu

01:10
Čína: Peking
    Čína a její hlavní město Peking – tam zamíříme v Objektivu i tentokrát. V metropoli, která před necelým rokem uspořádala letní olympijské hry, samozřejmě najdeme řadu hodně bohatých lidí, kteří si mohou dovolit snad vše, na co si vzpomenou. Jedním z míst, které se je snaží nalákat, je i privátní luxusní jezdecký klub. Leží pár kilometrů za městem směrem k letišti a ambice nemá zrovna malé – chce vychovat špičkové profesionální parkůrové jezdce, kteří by uspěli na Olympiádě v Londýně. V celé miliardové Číně jsou takto vybavené jezdecké kluby pouze dva.
    07:06
    Nizozemsko: lodní doprava
      Věřili byste, že se dá po vodě nadplouvat nad dálnicí? Pokud si myslíte, že to nelze, tak reportáž Konstantina Karageorgieva vás přesvědčí, že opak je pravdou. A kde jinde by takové nadplouvání dálnice bylo možné než v zemi, kde se na vodě jezdí snad skoro stejně často jako v autě nebo na kole. Naší další zastávkou bude Nizozemsko. Ukážeme vám, jak přísná jsou tam dopravní pravidla na vodní hladině; skoro nikdo si tam nedovolí nerespektovat dopravní značení.
      11:45
      Vietnam: pagoda vůní
        Za to, jak vypadá současná vietnamská kultura, může z velké části právě Čína. Asi se není co divit, jsou za tím jak jinak než historické či geografické důvody. A proto i zdejší buddhismus je takzvaného mahajánského typu. Co si pod tím představit? Řečeno stručně – je to buddhismus poněkud vzdálený původnímu učení Buddhy. A i přesto, že vztah Vietnamců k náboženství je spíše vlažný, tak jich každoročně desetitisíce zamíří ke slavné pagodě vůní, aby tam vykonali očistný rituál. A právě tam se můžete s Objektivem podívat i vy.
        17:00
        Soutěž
          Zůstáváme ve Vietnamu. Vchod do voňavé pagody, kterou jsme v Objektivu navštívili, připomíná tvarem tlamu zvířete, víte kterého?
          A) lva
          B) draka
          C) tygra
          17:36
          Slovensko: Banská Štiavnice
            Banská Štiavnice je nejen podle naší slovenské zpravodajky Olgy Bakové jedno z nejkrásnějších míst na celém Slovensku. V minulosti se tu těžilo zlato a stříbro a vůbec ne v malém množství – některé odhady mluví až o 380 tunách zlata a 6 tisících tunách stříbra. Proto se není co divit, že právě v Banské Štiavnici vznikla vůbec první vysoká škola technického zaměření na světě. Báňskou universitu tu založila už Marie Terezie. Ale to rozhodně není jediná zajímavost, která vás čeká – více už Olga Baková, osobně.
            Přehrát celé video
            Stopáž27 minut
            Další díl
            24. května 2009

            Objektiv na sociálních sítích

            Napište nám