iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
2. 12. 2016
21:00 na ČT2

1 2 3 4 5

87 hlasů
86963
zhlédnutí

Český žurnál

V nejlepším zájmu dítěte

Dokument otevírá žhavé téma existence kojeneckých ústavů versus přechodné pěstounské péče v České republice. Další díl nové řady cyklu autorských dokumentů o nejzajímavějších společenských fenoménech minulého roku.

67 min | další Dokumenty »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...
odkaz na video zhasnout pomoc zvukový popis

Přidejte svůj příspěvek

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Vložením komentáře vyjadřujete souhlas s pravidly diskuse. Pokud tato pravidla nedodržíte, váš příspěvek může být upraven či smazán.

Sledujte diskusi emailem

Nahlašte nevhodný příspěvek

Jana 26.1.2017 9:07 (!) reagovat 5 + - 11

v nejlepším zájmu dítěte

Už jsem se níže vyjadřovala a po shlédnutí dnešního Studia 6 jsem se přesvědčila, že můj názor na věc naprosto správný. http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096902795-studio-6/217411010100126 - od stopy 20 - ještě více pěstounů je třeba, atd.atd. a pak dál, za půlkou a ministryní Šlachtovou, 85 stopa další reportáž, která se týká toho, že pěstouni na krátkou dobu, vyčerpájí rodičovský příspěvek který je přes 220 tis.Kč, přitom berou ještě za pěstounství plat a ten kdo si dítě pak osvojí, nemá už nárok na rodičovský příspěvek. Tak o čem to sakra je - o lásce k dětem?, ani náhodou. Jen doufám, že konečně někdo tomuto zvěrstvu udělá konec. Z dětí stát dělá putovní poháry, nic jiného. Prostě bych to nazvala legalizovaný obchod s dětmi.

Tereza Balarinová 13.1.2017 14:03 (!) reagovat 4 + - 9

TIX

Ano výborně. Zrušte všechny kojenecké ústavy. Která z vás matek na přechodnou dobu si vezme dítě, které umírá ? ani jedna. Velká slova dámy, jak moc si děti zaslouží lásku. Miluju tyhle do nebe volající hesla. Dokument je schválně udělaný proti této instituci. Vybrali si PPPD, které mají tituly, které bojují za "práva dětí" - a všimli jste si? ani jedna neměla starší děti- protože to není už o tom je chovat, ale VYCHOVAT. Tyto dámy sice věděly co chtejí, ale kolik PPPD je, a necí vůbec nic. Myslím, že by se měly zachovat obě dvě instituce. Nicméně, chce to lepší ošetření zákona, aby PPPD nemohli dělat lidé, které to napadne jen tak. A poté. Kojenecké ústavy musí zůstat. Jen budou potřebovat v budoucnu více zdravotních sester(budou tam zůstávat jen postižené děti a děti na dožití). Ale to by nemohly spadnout pod MPSV.

Jana T. 17.1.2017 11:27 (!) reagovat 3 + - 0

Zkuste si o tom něco zjistit, jsou pěstounky na přechodnou dobu, které mají větší děti a mají i sourozence. Ale tak jak se dům staví od základů a střecha na konec, měla by se pppd, také budovat postupně, což byl i původní záměr. Nejdříve nejmenší děti do 1 roku do 3 let do 6 atd. Argument velmi nemocných dětí je častý. Moc tomu nerozumím, protože jsou velmi nemocné děti, které potřebují zdravotnickou péči je potřeba dávat do ústavu i všechny ostatní opuštěné děti???

Kristova 15.2.2017 13:51 (!) reagovat 1 + - 0

Souhlas

Mate naprostou pravdu.lidem je bohuzel dnes strasne jednoduche vnutit nazor...vse je vicemene ucelove a pro penize.kez by vice lidi dokazalo otevrit oci a ne jen slepe duverovat.

Jana 15.12.2016 22:09 (!) reagovat 13 + - 27

V nejlepším zájmu dítěte

Jsem ráda, že existují kojenecké ústavy, o děti velmi dobře postaráno. Jak velkou by musela mít sestra náruč,aby obejmula všech 16 dětí,které má v noci na starost. Všimli jste si těch veselých střapatých trojčat?,stresované děti jsem neviděla. Přechodná pěstounská péče, viděla jsem starší ženy, které si dobře vyplňují čas, ještě to dostanou zaplacené, nedělá jím problém se mazlit s jedním dítětem 3-4 měsíce a pak ho dát dál a vzít si další, to není o lásce, to není o žádném citu, to je kalkul.Neviděla jsem žádného muže. To byly náhradní matky bez manželů? Když jsem u jedné viděla kočky v postýlce miminka, bylo mi z toho totálně zle. Celý dokument na mě působil hodně negativně, účelově, prostě zničit další dobře fungující instituci. Kolik matek porodí každý rok jedno dítě, odloží ho , seberou porodné - proč se nevyplácí peníze, např. po roce řádné osobní péče o dítě. Pracovala jsem v dětském domově, kam přišly děti z kojeneckého ústavu, dnes z nich jsou rodiče, slušní a poctiví lidé. Proč se v naší republice musí rušit to co dobře funguje, jen proto, že nás do toho EU? Takže reportáž mě přesvědčila spíše o tom, jak je dobře, že Kojenecké ústavy ještě stále fungují a doufám, že se nenajde žádný magor, který je zruší. Zrušit by se měla "pomoc" výdělečná činnost "MATEK" . Zamyslel se někdo nad tím, kolik maminek samoživitelek zůstává bez alimentů, s minimální pomocí. Když jsou pěstounky tak milující matky, tak co jím dát za výchovu dítěte například 3 tisíce měsíčně, myslím si, že by se na to každá z vysoka vybodla. Raději dejte peníze na platy Kojeneckým ústavům, aby moly přijmout více personálu a změňte zákony, aby byly děti dříve volné k adopci a není co řešit.

Andrea J. 27.3.2017 10:14 (!) reagovat 3 + - 1

V nejlepším zájmu dítěte

Na více věcí, více pohledů. Tu scénu, kdy pan doktor odchází od dětí z hřiště a malý chlapeček v červeném se po něm natahuje, a doktor z dálky máva a snaží se oddálit, aby dítě nemusel zvednout a obejmou, tu jste neviděla? Neříkám, že je to vina pracovníků v kojeneckých ústavech. Ti jistě v zachování zdravého rozumu nemohou udělat více. Je to zastaralé ,,komunistické,, myšlení. To co bylo dobré kdysi a fungovalo, je dobré a funguje dnes!NA otázku proč, odpověď proto. Když už nejsou argumenty, nezamyslím se, neuznám pravdu, pouze řeknu, že se již o tom nebudu bavit..... .Nechuť k pokroku a hlavně k postupnému snižování počtu ústavní péče se určitě nehodí na mnohem vyšších místech. Bylo by jistě více nezaměstnaných, co z budovami, které už stojí, nemluvě o šmelině, která se určitě děje. Je to nechutné. Byla jsem se podívat v kojeneckém ústavu v rámci školy, neboť jsem porodní asistentka. Přeji každému chytrolínovi, aby viděl jednotlivé pokoje plné plačících dětí, které se natahují po každé osobě, která se jen trochu přiblíží k ohrádce ke dveřím!!!Kdo soudí, nechť si to zkusí zažít a podívat se........Vidět jen jednu stránku mince je krátkozraké a nikdy to nepovede k ničemu dobrému. Velký dík zaměstancům kojeneckého ústavu a pěstounům všeho druhu. Ostatním zatvrzelým, kteří rozhodují o umístění dítěte do ústavní péče přeji hlavně brzké osvícení a alespoň malou snahu se vymknout tomu, že co ,,300 let,, fungovalo musí fungovat i teď. Potřebuje to zoufale změnu. Děkuji paní režisérce za snahu a za úžasný dokument.

Marcela 15.12.2016 10:06 (!) reagovat 3 + - 15

mazání příspěvku

Vážení čtenáři,
musím se s Vámi podělit o jednu zajímavost. Příspěvky, které jaksi ukazují i druhou stránku pěstounské péče, jsou celkem rychle a zodpovědně mazány ČT mazány. Takže opět nám média předkládají jen to, co se hodí. O úskalích pěstounské péče, případech týrání až úmrtí, které rovněž přináší pěstounská péče se mlčí. Toto vše je třeba mít na zřeteli a nepropadat hlavně davovému šílenství, že PPPD a PP je vždy to nejlepší pro dítě. Vše se musí posuzovat zcela individuálně a jsou i případy, že odchází děti právě ze zařízení a zpět k rodičům vůbec nechtějí, pláčou, že chtějí tetu atd. Mnohým těmto dětem právě kojenecký ústav zachránil život a dětství. O tom dokument nemluví a to veřejnost neví ani nechce slyšet.

14.12.2016 10:17 (!) reagovat 1 + - 0

Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

12.12.2016 9:19 (!) reagovat 0 + - 1

Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

Lída 8.12.2016 16:37 (!) reagovat 10 + - 3

stát by měl více podporovat rodinu a rodiné vztahy nejen penězi, ale prestiží.

dokud budou mezi námi nezodpovědní rodiče, kteří se o své děti nestarají, odkládají je a nebude dostatek pěstounů, jsou Kojenecké ústavy bohužel dobrým řešením. Znám některé ústavy v kraji a mohu je jen pochválit, starají se a dělají co mohou v rámci možností, aby se děti vrátily do rodiny i do náhradní. Prodlužování pobytu v KU je velmi často závilslé na rozhodování soudů.

Jitka Holubová 8.12.2016 15:23 (!) reagovat 21 + - 2

Děti potřebují dotek, lásku a individuální přístup 2/2

Sestřičky nemají čas aby miminko pochovaly, když to potřebuje. Miminka se vychovávají stejným způsobem, přestože každé potřebuje něco jiného.Už to, že sestřičky neoslovují miminka jménem je hrozné. Ústavy jsou tedy plné berušek a broučků. Všimla jsem si i dětiček, které byly venku na hřišti. Nevyzařovala z nich taková ta dětská bezstarostnost, radost a znovu opakuji, že to není vina sestřiček. V takovém prostředí to prostě jinak nejde. Divím se však tomu, že když to jde, tak to někdo prostě ignoruje.A pokud někdo je schopný napsat, že si pěstounky přijdou na pěkné peníze, je to závist. Každý se může o takovou práci ucházet, ale každý to také nezvládne. Zaslouží si ty peníze za to, co dětičkám dopřávají a také aby děti byly zabezpečené a nic jim nechybělo. A je jasné, že přesto to vyjde levněji než kojenecký ústav. A myslím, že takto odchované děti potřebují i do budoucna mnohem méně lékařské, psychologické a bůh ví jaké péče ještě. Přednost by měla mít dočasná péče. Přeji všem dětem láskyplný domov.

Klara 9.12.2016 14:47 (!) reagovat 2 + - 3

K tomu oslovovani - neoslovuji je ani pestouni a to umyslne. Jmeno da diteti az rodina, ktera se ho ujme.

Dáša 10.12.2016 10:49 (!) reagovat 4 + - 1

...ale oslovujeme

Jsem přechodná pěstounka a každé děťátko jménem oslovuji a znám dost dalších pěstounů, kteří je jménem oslovují také.Takže nechápu.............

Karla 12.12.2016 9:25 (!) reagovat 3 + - 0

oslovování

Rovněž v kojeneckém ústavu a v dětských centrech se děti oslovují svým jménem. Lidi proberte se!!!

Josef Bělík 14.12.2016 19:00 (!) reagovat 0 + - 3

Takže to nechápete, hm ....

... tak proč to děláte?
Jen tak dál oslovujte, dělejte co umíte, žádná školení za sebou nemáte, tak o co jde. Jen ať má to dítě ze života guláš.

Jitka 6.1.2017 14:25 (!) reagovat 1 + - 0

Bylo mi jasné, že se toho "osloven" někdo chytí :) Nevím o tom nic moc, jen jsem si to přečetla v komentáři, a právě roto jsem to následně chtěla vyjmout, ale úprava komentáře není možná,tak jsem to nechala. Z mého pohledu by se děti měly oslovovat jménem hned od narození. Jejich identita je hodně důležitá. A jak říkám pro děti neexistuje žádné zítra nebo za měsíc, žijí a potřebují lásku a péči hned, v každém okamžiku.

Josef Bělík 14.12.2016 18:57 (!) reagovat 3 + - 2

Děti potřebují dotek, lásku a individuální přístup, no právě o to jde.

Problém je, že to může dělat každý, člověk bez práce se stane podnikatelem. Dítě je výrobní nástroj, dočasná péče zajistí včasné střídání dětí, aby se nevytvořila vazba mezi rodinou pěstouna a dítětem, aby se to dítě necítilo pak opuštěné, že? Jen tak dál v tom nejlepším zájmu, ale ne dětí, ale podnikatelů.

Jitka 6.1.2017 14:42 (!) reagovat 3 + - 0

Rozhodně ne každý tuhle práci může dělat, každý si na to ani netroufne, protože je to obrovská zodpovědnost. Pěstounka musí splňovat určitá kritéria, včetně životních zkušeností, které musí prokázat. Starat se nepřetržitě o malé dítě není žádná legrace, takže to vůbec není jen takové nějaké podnikání. Dovedete si představit, když je nemocné, nebo má nějakou vrozenou vadu nebo je plačtivé. Opravdu to velmi zlehčujete. Hlídám děti všech věkových kategorií už hodně dlouho a vím o čem mluvím a také vím, že dítě v pěstounské péči má individuální péči a tudíž mnohem lépe prospívá fyzicky i psychicky než děti v kojeneckém ústavu, které jsou vychovávány jako přes kopírák. Všimněte si ve videu dětí, které jsou venku, třeba těch, které stojí způsobně frontu na houpačku a pak jděte na hřiště, jestli tam uvidíte takhle malé děti stát. Nechci kritizovat kojenecký ústav, tam to prostě jinak nejde. Jsem jen zastáncem toho, že pokud je možné volit mezi ústavem a pěstounskou péčí, měla by pěstounská péče dostat přednost. Pro mě to je bez debat.

Jitka Holubová 8.12.2016 15:22 (!) reagovat 16 + - 0

Děti potřebují dotek, lásku a individuální přístup 1/2

Souhlasím s tím, že by se takhle malinké děti měly umísťovat k dočasným pěstounkám raději než do kojeneckých ústavů. V žádném případě si nemyslím, že by se sestřičky chovaly k miminkům špatně nebo že by svou práci dělaly špatně. Věřím, že dělají, co je v jejich silách. Bohužel však většina toho, co jednotlivá miminka potřebují v jejich silách není. Teď se vrátím do dětství každého z nás. Každý jsme byli někdy v nemocnici a i když péče byla špičková, sestřičky hodné, stýskalo se nám, protože ten vztah je prostě neosobní, chybí láskyplné pohlazení, pocit bezpečí a nemusí být jen od maminky. pamatuji, že jsem se takhle krásně cítila u své babičky nebo tety. Jsou i hodné sousedky nebo kamarádky, které dokáží pohladit a uchlácholit podobně jako maminka. Jsem chůva a hlídala jsem spoustu dětiček různých věkových kategorií, tak dobře vím o čem mluvím. Pro děti neexistuje žádné zítra nebo za měsíc, žijí a potřebují lásku v každém okamžiku.

Eiiška Klocová 8.12.2016 12:22 (!) reagovat 18 + - 2

Pokud jsou děti budoucností naší země, je opravdu potřeba se pohnout kupředu. Upřímně je mi do breku z toho, jak malé děti jsou v KÚ odstaveny od reálného života v rodině. Myslím, že dokument je hezky natočen a jsem určitě zastánce individuální čili pěstounské péče. I vzhledem k tomu, že většina dětí je poté umístěno do rodin.

první ‹ předchozí 1 2 3 poslední

Související