iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
11. 3. 2012
13:35 na ČT2

1 2 3 4 5

7 hlasů
2848
zhlédnutí

Václav Boštík

Dokument o předním českém malíři, grafikovi a ilustrátorovi.

25 min | další Dokumenty »

upozorňovat

Načítám přehrávač...

Přidejte svůj příspěvek

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Vložením komentáře vyjadřujete souhlas s pravidly diskuse. Pokud tato pravidla nedodržíte, váš příspěvek může být upraven či smazán.

Sledujte diskusi emailem

Nahlašte nevhodný příspěvek

igor hlavinka ak.mal. 23.11.2013 22:21 (!) reagovat 0 + - 0

další zmatený dokument

Měl jsem diky Dr.Zeminovi to štěstí pana Boštíka osobně poznat.Přednášel nám taky o něm mnoho hodin nad jeho obrazy v depozitaři NG.Boštíkovy texty o malbě jsou skvělé.Srozumitelné.Nechapu, proč si je paní režiserka nepřečetla.Kdyby je totiž četla,tak by to snad nedopadlo takhle špatně. Paní reziserka si nedala mnoho práce s přípravou.Vetšinu mych výhrad tu ale už vyjadřili ostatní učastníci diskuse.Dokument je zmatený ,od obrazů 60.let se skočí, nevím proč, k oponě do 30.let.

Helena Lebarová 20.3.2012 14:41 (!) reagovat 12 + - 4

Nepříjemné překvapení

Není mým zvykem zapojovat se do podobných diskusí, ale cítím to jako svoji povinnost vůči otci. Při návštěvě loňské výstavy v Pardubicích, která byla velice pěkná, jsem zažila opravdový šok, když mi nabídli, zda bych se nechtěla podívat i na film o VB. Nevěděla jsem o co jde, neboť paní Slancová mně osobně i ostatním sestrám slíbila, že před jeho uveřejněním se k němu budeme moci vyslovit a naše připomínky budou vzaty v potaz. Nestalo se tak. Nato jsme se s paní režisérkou domluvily, že v konečné fázi budou naše výhrady přece jen akceptovány. Počítaly jsme tedy s tím, že paní Sláncová dodrží slib a dá nám závěrečnou verzi k nahlédnutí. To se však nestalo, o vysílání filmu v televizi jsme se dověděli až z programu. V podobě, v jaké byl odvysílán, byly naše připomínky byly akceptovány jen zčasti, proto v něm zůstala řada omylů a zkreslení. Otázkou zůstává, kolik takový film stojí a zda by nebylo užitečné použít vynaložené peníze na něco smysluplného. Už vůbec nemůžeme pochopit, že taková slátanina může vzniknout pod hlavičkou GHMP. Při této příležitosti musím vzpomenout na dokument od J. Platze, s nímž byla radost spolupracovat. Tomu odpovídá i výsledek jeho práce. Pane Platzi, ještě jednou Vám za Váš film děkuji.

Martin Boštík 18.3.2012 21:10 (!) reagovat 10 + - 4

Zbytečný dokument

Prosím Vás, na natáčení dokumentu je třeba se připravit. Nevím, proč se v něm zase objevují takové nesmysly, že předek Václava Boštíka byl selský rebel Lukáš Pakosta. Ano, Boštíkovi se dostali do mlýna tím, že si Václav Boštík vzal v roce 1849 za ženu Annu Pakostovou. Ta ale nebyla z Pakostovy krve, sama se do mlýna přivdala, dvakrát ovdověla a až potom si vzala za muže malířova pradědu. Václav Boštík to věděl a vědí to i jeho dcery, stačilo se jich zeptat. Dalším z omylů (tím výčet skončím, i když by se dalo pokračovat)je, že dokázal pomocí astrologických metod "věštit osud". Tak s tím by Vás hnal, že byste nestačili běžet. O astrologii měl zájem dlouhé desítky let, ale jaké povahy byl, o tom by Vás opět zpravila nejlépe jeho rodina, nebo jeho přítel, který se s ním pravidelně intenzivně stýkal po více než 40 let, dr. Václav Čermák, jinak vysokoškolský učitel matematiky a mj. vystudovaný astronom. Kontaktovat jej by bylo nadmíru lehké. O vzniku dokumentu jsem mluvil s několika malířovými dcerami, podle jejich svědectví nepředcházela natáčení žádná příprava, nebyly předtím, než se ocitly před kamerou, seznámeny s tím, na jaké téma by měly hovořit. Absolvoval jsem s Českou televizí nejedno natáčení podobného rázu a vždy mi bylo dopředu s dostatečným předstihem sděleno, o čem bych měl hovořit. Nestačí jen někoho vzít, postavit ho před zámek a říci mu, aby řekl něco k malířově podílu na jeho restaurování. Kdyby se režisér zabýval scénářem, přišel by na to, že se v poměrně krátkém čase dá říci, proč se vůbec Boštík ocitl v Litomyšli, s kým tam působil, jako dlouho, případně ukázat pásy sgrafit, o nichž přímo víme, že je dělal právě on. Ale to by byla práce. Závěrem snad jen to, že z tohoto dokumentu by Václav Boštík opravdu radost neměl. Vedle onoho Platzova z roku 2005 se rozhodně nedá postavit.

Václav Havran 15.3.2012 18:06 (!) reagovat 10 + - 5

Diletantské...

Protoze jsem mel Bostika vzdycky velice rad,dovoluji si poznamenat,ze tento vskutku diletantsky udelany "dokument" si opravdu nezaslouzil.

Související